REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 80 poz. 412

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 22 października 1992 r.

w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 56 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

ROZDZIAŁ 1

Przeznaczanie do służby w formacjach uzbrojonych

§. 1 [Formacje uzbrojone]

1. Poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej i nie korzystający z odroczenia tej służby mogą być przeznaczeni do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych, zwanych dalej „formacjami uzbrojonymi”, którymi stosownie do odrębnych przepisów są:

1) oddziały prewencji Policji,

2) Straż Graniczna,

2. Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych, o których mowa w ust. 1, do służby w formacjach uzbrojonych:

1) na wniosek odpowiednio komendantów wojewódzkich Policji lub komendantów oddziałów Straży Granicznej oraz

2) za pisemną zgodą poborowego na pełnienie służby w formacji uzbrojonej.

3. Wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem do książeczki wojskowej poborowego jego przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej.

§ 2.
1. Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, powinny zawierać: imię i nazwisko oraz imię ojca poborowego, rok urodzenia, nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której poborowy ma pełnić służbę, oraz datę stawienia się do służby.

2. Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, składa się do wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją są objęci poborowi, nie później niż na 30 dni przed terminem skierowania ich do służby w formacjach uzbrojonych.

§ 3.
1. Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych do służby w formacjach uzbrojonych zgodnie z wnioskami, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, chyba że spowodowałoby to niezrealizowanie zadań związanych z uzupełnieniem jednostek wojskowych poborowymi.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia organ, który wystąpił z wnioskiem, o nieprzeznaczeniu poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

ROZDZIAŁ 2

Kierowanie do służby w formacjach uzbrojonych

§ 4. [Terminy kierowania do służby w formacjach uzbrojonych]

Wojskowy komendant uzupełnień corocznie w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku:

1) kieruje poborowych, przeznaczonych do służby w formacjach uzbrojonych, do jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych, określając termin stawienia się do służby na dzień podany we wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,

2) zawiadamia komendantów jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych o skierowaniu poborowych do służby w tych jednostkach,

3) przesyła komendantom jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowych skierowanych do służby w tych jednostkach.

§ 5.
Do służby w formacji uzbrojonej kieruje się za pomocą karty skierowania, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§ 6.
1. Kartę skierowania doręcza się nie później niż na 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie.

2. Doręczanie kart skierowania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.

§ 7.
Koszty przejazdu do miejsca pełnienia służby poborowych skierowanych do służby w formacjach uzbrojonych oraz koszty przejazdu do wybranej miejscowości na obszarze państwa poborowych zwolnionych z tej służby pokrywają organy, które wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do tej służby.
§ 8.
1. Dniem skierowania poborowego do służby w formacji uzbrojonej jest określony w karcie skierowania dzień stawienia się do tej służby.

2. Stawienie się poborowego do służby w formacji uzbrojonej następuje z chwilą jego zgłoszenia się w jednostce organizacyjnej formacji uzbrojonej, określonej w karcie skierowania.

3. Komendanci jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych niezwłocznie zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o stawieniu się poborowych do służby w tych jednostkach.

§ 9.
1. W przypadku gdy poborowy, któremu doręczono kartę skierowania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby poborowy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.

2. Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest uzasadnione, jeżeli poborowy ze względu na szczególne okoliczności nie mógł zawiadomić o niemożności stawienia się.

3. Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, oraz organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie go do służby w formacji uzbrojonej, o przyczynie niestawienia się poborowego do służby.

§ 10.
1. Jeżeli poborowy nie stawił się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.

2. Jeżeli poborowy stawił się do służby w formacji uzbrojonej po upływie terminu określonego w karcie skierowania i po dokonaniu przez komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.

§ 11.
1. Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku:

1) cofnięcia przez poborowego zgody na pełnienie służby w formacji uzbrojonej przed dniem stawienia się do tej służby określonym w karcie skierowania lub

2) odmowy przyjęcia przez poborowego karty skierowania albo

3) niestawienia się poborowego do pełnienia służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny

- uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby oraz zawiadamia o tym organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

2. W przypadku określonym w § 9 ust. 1, na wniosek organu, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby i wydaje nową kartę skierowania albo uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby.

3. Poborowych, w stosunku do których uchylono przeznaczenie ich do służby w formacji uzbrojonej, przeznacza się do odbycia zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

ROZDZIAŁ 3

Przebieg służby w formacjach uzbrojonych

§ 12. [Przepisy stosowane do służby poborowych w formacji uzbrojonej]

Poborowi, którzy stawili się do służby w formacji uzbrojonej, pełnią tę służbę na zasadach określonych odpowiednio w odrębnych przepisach dotyczących funkcjonariuszy Policji lub Straży Granicznej, z zastrzeżeniem § 14-16.
§ 13.
Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej:

1) dokonuje w książeczkach wojskowych poborowych, którzy stawili się do służby w tej jednostce, oraz w ich wojskowych dokumentach ewidencyjnych wpisów dotyczących rozpoczęcia służby w formacji uzbrojonej, jej przebiegu oraz zwolnienia z tej służby,

2) występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z urzędu lub na wniosek poborowego o skierowanie go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej,

3) zwalnia poborowych ze służby w formacji uzbrojonej,

4) zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu poborowego ze służby w formacji uzbrojonej i przesyła mu wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowego.

§ 14.
1. Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej po upływie 18 miesięcy jej pełnienia.

2. Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu określonego w ust. 1 w razie:

1) uznania go ze względu na stan zdrowia za trwale lub czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,

2) wybrania go do Sejmu, Senatu lub organów samorządu terytorialnego,

3) skazania go prawomocnym orzeczeniem na karę pozbawienia wolności lub aresztu albo zarządzenia wobec niego wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności (aresztu).

3. Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu określonego w ust. 1 również w przypadkach, w których odrębne przepisy przewidują zwolnienie odpowiednio funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej ze służby kandydackiej.

4. Poborowych zwolnionych ze służby w formacjach uzbrojonych przed upływem terminu określonego w ust. 1, którzy pełnili tę służbę przez okres krótszy niż 12 miesięcy, powołuje się do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

5. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, okres służby w formacji uzbrojonej zalicza się na poczet zasadniczej służby wojskowej w stosunku dzień służby w formacji uzbrojonej równy dniowi zasadniczej służby wojskowej.

§ 15.
1. W przypadkach określonych w § 14 ust. 1 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej w ostatnim dniu ustalonego czasu trwania tej służby.

2. Czas pełnienia służby w formacji uzbrojonej liczy się od dnia stawienia się poborowego do tej służby.

3. Do czasu pełnienia służby w formacji uzbrojonej nie wlicza się okresu, w którym poborowy samowolnie opuścił jednostkę organizacyjną formacji uzbrojonej, w której pełnił służbę, lub wyznaczone miejsce przebywania albo samowolnie poza nimi pozostawał.

4. Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o zwolnieniu poborowego ze służby w przypadku:

1) przebywania w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz poborowego,

2) tymczasowego aresztowania - właściwy sąd lub prokuratora.

§ 16.
1. W przypadkach określonych w § 14 ust. 2 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej niezwłocznie po doręczeniu odpowiednio prawomocnego orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej, zaświadczenia właściwej komisji wyborczej lub prawomocnego orzeczenia sądu (kolegium do spraw wykroczeń).

2. W przypadkach określonych w § 14 ust. 3 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej równocześnie ze zwolnieniem go ze służby kandydackiej.

§ 17.
1. Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.

2. Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 2 i 3, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy:

1) z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej, jeżeli:

a) pełnili tę służbę przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, z zastrzeżeniem pkt 2, albo

b) zostali zwolnieni ze służby z powodu uznania ich za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej lub z powodu określonego w § 14 ust. 2 pkt 2, jeżeli w dniu zwolnienia ze służby mieli ukończone co najmniej 24 lata życia,

2) z dniem 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym ukończyli 28 lat życia, jeżeli zostali zwolnieni ze służby z powodu określonego w § 14 ust. 2 pkt 3, chyba że przed tym dniem zostali przeniesieni do rezerwy na podstawie odrębnych przepisów.

3. Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem z powodu określonego w § 14 ust. 2 pkt 2, którzy nie zostali przeniesieni do rezerwy na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. b), przenosi się do rezerwy z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 25 lat życia, chyba że przed tym dniem zostali powołani do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej.

4. Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, którzy nie zostali przeniesieni do rezerwy na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. b) oraz nie zostali powołani do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej - przenosi się do rezerwy z dniem upływu tego terminu. Jeżeli okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, upływa w drugiej połowie roku kalendarzowego, w którym poborowi ci kończą 24 lata życia, i do końca tego roku nie zostali oni powołani do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej albo okres, na który orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej, upływa po roku kalendarzowym, w którym kończą 24 lata życia - przenosi się tych poborowych do rezerwy z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 25 lat życia.

5. Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem z powodu uznania ich za trwale niezdolnych do czynnej służby wojskowej, a także poborowych zwolnionych z innych powodów i uznanych następnie za trwale niezdolnych do czynnej służby wojskowej - nie przenosi się do rezerwy.

ROZDZIAŁ 4

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 18. [Czynności wojskowego komendanta uzupełnień]

Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) poborowego lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej - komendant jednostki organizacyjnej określonej w karcie skierowania lub w której poborowy odbywa służbę, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
§ 19.
Przepisy § 12-17 stosuje się również do poborowych, którzy rozpoczęli pełnienie służby w formacjach uzbrojonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§ 20.
Traci moc zarządzenie nr 47/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 sierpnia 1984 r. w sprawie trybu przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych oraz przenoszenia ich do rezerwy (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 59).
§ 21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Załącznik 1.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. (poz. 412)

WZÓR

 

 

Stempel wojskowej komendy uzupełnień

.............................................

dnia ..................................

 

(miejscowość)

 

 

 

 

 

KARTA SKIEROWANIA

 

DO SŁUŻBY W FORMACJI UZBROJONEJ

 

 

Na podstawie § 4 pkt 1 oraz w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412), na wniosek

................................................................................................

(nazwa organu, który wystąpił z wnioskiem o skierowanie)

 

kieruje się poborowego, Pana ..........................................................................................

(nazwisko i imię, imię ojca)

 

...................................................................................................... za jego zgodą, do pełnienia służby

 

w ....................................................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której ma stawić się poborowy, i jej adres)

 

.................................................................................................................................................

 

z terminem zgłoszenia się w dniu ...............................................................

 

 

Pieczęć urzędowa

 

Wojskowy Komendant Uzupełnień

 

w ............................................................

 

 

 

........................................................................................

 

(imię i nazwisko oraz podpis)

 

 

Potwierdzenie odbioru

 

Skierowanie wystawione przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ...............................................

 

dla .......................................................................................... w celu stawienia się do pełnienia służby

 

(nazwisko i imię, imię ojca poborowego)

 

 

 

 

w ......................................................................................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej i jej adres)

 

w dniu ................................................

 

otrzymałem w dniu ............................................. 19 ....... r. godz. ..............

 

...........................................................

..................................................................

(imię i nazwisko osoby przyjmującej skierowanie)

(podpis przyjmującego)

 

 

Uwagi o niedoręczeniu .....................................................................................

.........................................................................................................................................

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA