REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 77 poz. 391

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA

z dnia 30 września 1992 r.

w sprawie szczegółowych warunków gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposobu sporządzania i trybu zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:

§ 1. 

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki gospodarki złożami kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

§ 2.

 1. Eksploatacja złoża kopaliny powinna być prowadzona w sposób gospodarczo uzasadniony i bezpieczny, przy równoczesnym zapewnieniu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów oraz ograniczenia możliwości powodowania szkód i niekorzystnej zmiany środowiska.

2. Podmiot gospodarczy jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne dla ochrony i wykorzystania zasobów złoża, jak również dla ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych stosownie do obowiązujących przepisów oraz zasad techniki wydobycia kopaliny.

§ 3.

 Na terenach podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych eksploatacja złoża kopaliny może być prowadzona tylko w przypadkach, w których przepisy te nie zabraniają takiej działalności, oraz w sposób i w rozmiarze dopuszczonym przez te przepisy.

§ 4.

 Podmiot gospodarczy jest obowiązany w miarę postępu eksploatacji likwidować wyrobiska odkrywkowe i prowadzić rekultywację gruntu stosownie do przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

§ 5.

 Zaniechanie eksploatacji złoża wymaga zgody wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia złoża, który określa w decyzji warunki zaniechania eksploatacji.

§ 6.

 1. Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się na podstawie zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenie zasobów złoża z dokładnością umożliwiającą określenie sposobu prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami złoża, w tym kompleksowego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów, a także sposobu ochrony środowiska, a w szczególności wód podziemnych i powierzchni ziemi.

2. Projekt zagospodarowania złoża powinien zawierać podstawowe dane dotyczące racjonalnej gospodarki zasobami złoża i ochrony środowiska, a w szczególności:

1) granic złoża oraz obszaru projektowanej eksploatacji, określonych w koncesji,

2) zasobów geologicznych i przemysłowych,

3) przewidywanych strat zasobów, wraz z uzasadnieniem ich powstawania,

4) wielkości planowanego wydobycia,

5) sposobu prowadzenia eksploatacji, z określeniem:

a) miejsca otwarcia złoża i kolejności eksploatacji zasobów,

b) sposobu urabiania złoża oraz usuwania i zwałowania warstw nadkładu i odpadów,

c) sposobu ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem oraz postępowania z nadmiarem tych wód,

d) sposobu przeciwdziałania obniżeniu poziomu wód podziemnych lub jego ograniczenia na gruntach sąsiednich oraz sposobu ochrony systemu melioracyjnego,

e) sposobu ochrony sąsiednich złóż kopalin, w szczególności w przypadku, gdy koncesją objęte zostało wydobywanie kopaliny tylko z wydzielonej części złoża kopaliny,

f) sposobu ochrony powierzchni ziemi,

g) zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego, oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom,

h) sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenu objętego eksploatacją,

6) zamierzonego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.

3. Projekt zagospodarowania złoża sporządza się w dwóch egzemplarzach.

4. Projekt zagospodarowania złoża zatwierdza w drodze decyzji wojewoda właściwy ze względu na położenie złoża kopaliny.

§ 7.

 1. Podmiot gospodarczy realizuje projekt zagospodarowania złoża przez sporządzanie co pięć lat uproszczonego planu ruchu.

2. Uproszczony plan ruchu określa szczegółowo sposób wykonania zamierzeń techniczno-organizacyjnych wynikających z zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny i zadań produkcyjnych planowanych przez podmiot gospodarczy na okres pięcioletni.

3. Uproszczony plan ruchu powinien określać szczegółowe dane, o których mowa w § 6 ust. 2, odnoszące się do tej części zasobów, która ma być eksploatowana w okresie objętym planem. Do planu załącza się mapę sytuacyjno-wysokościową powierzchni obszaru objętego planem z naniesionymi granicami udokumentowanego złoża, wyrobiskami eksploatacyjnymi, miejscami składowania nadkładu i odpadów oraz schematem ewentualnego odwodnienia złoża, a także przekroje złoża.

4. Uproszczony plan ruchu zatwierdza w drodze decyzji wojewoda.

§ 8.

 Podmiot gospodarczy jest obowiązany zawiadomić wojewodę o terminie rozpoczęcia i zakończenia eksploatacji złoża kopaliny.

§ 9.

 1. Eksploatacja złoża kopaliny odbywa się według zatwierdzonego, uproszczonego planu ruchu.

2. Zmiana lub uzupełnienie uproszczonego planu ruchu może nastąpić tylko w razie zmiany naturalnych lub technicznych warunków wydobycia kopaliny i wymaga sporządzenia dodatku do tego planu i zatwierdzenia go w drodze odrębnej decyzji przez wojewodę.

§ 10.

 1. Pominięcie w procesie eksploatacji części zasobów, określonych w projekcie zagospodarowania złoża kopaliny jako zasoby przemysłowe, może nastąpić wyłącznie za zgodą wojewody w przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa prowadzenia robót lub stwierdzenia, że ta część zasobów nie nadaje się do wykorzystania w procesie przeróbczym.

2. Podmiot gospodarczy jest obowiązany prowadzić ewidencję strat zasobów przemysłowych w sposób określony odrębnymi przepisami.

§ 11.

 Podmiot gospodarczy jest obowiązany do:

1) zaktualizowania projektu zagospodarowania złoża w razie zmiany dokumentacji geologicznej,

2) posiadania mapy wyrobisk eksploatacyjnych i okresowego jej aktualizowania.

§ 12.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych: Z. Hortmanowicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-10-16
  • Data wejścia w życie: 1992-10-29
  • Data obowiązywania: 1992-10-29
  • Z mocą od: 1992-10-29
  • Dokument traci ważność: 1994-09-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA