REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 65 poz. 332

OBWIESZCZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 23 lipca 1992 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.

Tekst pierwotny

1. Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. z 1986 r. Nr 1, poz. 2), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów: z dnia 12 kwietnia 1991 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 138), z dnia 16 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 281) oraz z dnia 2 grudnia 1991 r. (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223) i zmian wynikających z przepisów wydanych przed dniem ogłoszenia tekstu jednolitego.

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej nie obejmuje następujących przepisów:

1) § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych, drogowej służby liniowej oraz służb drogowych podległych naczelnikowi gminy (Dz. U. Nr 33, poz. 138), który stanowi:

"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.",

2) § 1 i § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lipca 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 65, poz. 281), który stanowi:

"§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. z 1986 r. Nr 1, poz. 2 i z 1991 r. Nr 33, poz. 138) po § 21 dodaje się § 21 a w brzmieniu:

«§ 21a. Jednostki dróg publicznych, z wyłączeniem rejonów dróg publicznych, podległe do dnia 4 maja 1991 r. dyrekcjom okręgowym dróg publicznych działają również po tym dniu na zasadach i w trybie obowiązujących do dnia 4 maja 1991 r., do czasu ich wpisu do rejestru przedsiębiorstw państwowych lub rejestru handlowego, w zależności od przekształcenia.»

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 4 maja 1991 r.",

3) § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500 i z 1992 r. Nr 49, poz. 223), który stanowi:

"§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia."

3. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst nie obejmuje jako wygasłych przepisów § 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 6, § 9, § 10 oraz § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: Z. Jaworski

Załącznik 1. [Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej
z dnia 23 lipca 1992 r. (poz. 332)

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 19 grudnia 1985 r.

w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej.1)

Na podstawie art. 21 ust. 1 i 2 oraz art. 24 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 75, poz. 332) zarządza się, co następuje:

§ 1.2) Tworzy się Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych, zwaną dalej "Generalną Dyrekcją".

§ 2.3) 1. Generalną Dyrekcją kieruje generalny dyrektor dróg publicznych, zwany dalej "generalnym dyrektorem", powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.

2. Zastępców generalnego dyrektora powołuje i odwołuje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej na wniosek generalnego dyrektora.

§ 3.3) 1. Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą sprawy związane z wykonywaniem przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej:

1) funkcji naczelnego organu administracji państwowej w zakresie dróg publicznych,

2) nadzoru nad działalnością gospodarczą podległych jednostek organizacyjnych.

2. Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą w szczególności sprawy:

1) określania kierunków rozwoju gospodarki drogowej,

2) określania kierunków rozwoju sieci dróg publicznych, budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg,

3) wydawania przepisów techniczno-budowlanych, eksploatacyjnych i porządkowych w zakresie gospodarki drogowej oraz ustalania warunków technicznych projektowania dróg publicznych i obiektów mostowych,

4) ustalania zasad numeracji i klasyfikacji technicznej dróg i obiektów mostowych,

5) sprawowania funkcji organu państwowego nadzoru techniczno-budowlanego w zakresie dróg i obiektów mostowych,

6) sporządzania informacji i gromadzenia danych o sieci dróg publicznych,

7) ustalania warunków organizacyjno-technicznych odśnieżania oraz usuwania gołoledzi na drogach publicznych,

8) 4) współdziałania z wojewodami w zakresie dróg wojewódzkich,

9) przygotowywania dróg publicznych na potrzeby obrony państwa i pracy w warunkach specjalnych oraz innych zadań w zakresie obronności państwa,

10) współpracy z zagranicą w sprawach drogownictwa,

11) ukierunkowywania rozwoju techniki w drogownictwie.

3.5) Do zakresu działania Generalnej Dyrekcji należą ponadto w odniesieniu do:

- autostrad,

- dróg krajowych poza granicami miast, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta,

- odcinków dróg krajowych o przeważającym ruchu tranzytowym i obwodnic położonych w granicach miast, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta,

- dróg wojewódzkich i zakładowych, z wyłączeniem dróg w granicach miast i granicach województw: warszawskiego, krakowskiego i łódzkiego,

następujące sprawy:

1) 6) wydawania wytycznych organizacyjnych dla dyrekcji okręgowych dróg publicznych,

2) (skreślony7)),

3) opracowywania wieloletnich i rocznych planów budowy, modernizacji i utrzymania dróg krajowych,

4) wydawania zezwoleń na przejazd transportów nie-normatywnych, których trasa przekracza granicę państwa,

5) koordynacji zagadnień powodziowych w zakresie dróg publicznych,

6) zatwierdzania dokumentacji studialnej i projektowej dla dróg krajowych i obiektów mostowych na tych drogach,

7) (skreślony7)).

4.8) Do Generalnej Dyrekcji należy występowanie z wnioskami w sprawie nakładów z budżetu państwa i opracowywanie planów budowy i modernizacji dróg krajowych w miastach, w których przewodniczącym zarządu jest prezydent miasta.

§ 4. 1.3) Organizację wewnętrzną Generalnej Dyrekcji ustala Minister Transportu i Gospodarki Morskiej.

2. Szczegółowy podział zadań między zastępcami generalnego dyrektora i komórkami Generalnej Dyrekcji określa generalny dyrektor.

§ 5. Generalnej Dyrekcji podlegają dyrekcje okręgowe dróg publicznych.

§ 6. 1. Dyrekcje okręgowe dróg publicznych mają swoje siedziby w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

2. Obszar działania poszczególnych dyrekcji okręgowych dróg publicznych określa załącznik do rozporządzenia.

§ 7.1. Dyrekcją okręgową dróg publicznych kieruje naczelny dyrektor okręgu dróg publicznych.

2. Naczelnego dyrektora okręgu dróg publicznych i jego zastępców powołuje i odwołuje generalny dyrektor.

3.9) W skład dyrekcji okręgowej dróg publicznych wchodzą komórki terenowe, zwane "zarządami dróg", i drogowa służba liniowa.

4.9) Drogową służbę liniową na drogach krajowych i wojewódzkich stanowią obwody drogowe i obwody mostowe, których zadaniem jest:

1) utrzymywanie dróg, obiektów mostowych i urządzeń drogowych w stanie zgodnym z wymogami technicznymi,

2) ochrona dróg.

5.10) Organizację wewnętrzną i podział zadań między komórkami określa naczelny dyrektor okręgu dróg publicznych.

§ 8. 1. Dyrekcja okręgowa dróg publicznych:

1) pełni funkcję zarządu dróg dla dróg krajowych i wojewódzkich, wymienionych w § 3 ust. 3,

2) (wygasł11)),

2. Do zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych należy w szczególności:

1) planowanie rozwoju sieci dróg krajowych,

2) planowanie i rozdział środków finansowych na utrzymanie dróg krajowych,

3) współpraca z wojewodami w zakresie planowania i rozwoju oraz podziału środków finansowych dla dróg wojewódzkich,

4) pełnienie funkcji inwestora bezpośredniego w zakresie budowy i modernizacji dróg krajowych oraz inwestora zastępczego w zakresie budowy i modernizacji dróg wojewódzkich,

5) nadzór nad budową, modernizacją, utrzymaniem i ochroną dróg krajowych i wojewódzkich oraz przestrzeganiem na tych drogach przepisów eksploatacyjnych i porządkowych,

6) (wygasł11)),

7) pełnienie funkcji terenowego organu państwowego nadzoru techniczno-budowlanego w zakresie dróg i obiektów mostowych, wymienionych w § 3 ust. 3,

8) wdrażanie postępu technicznego, organizacyjnego i ekonomicznego w zakresie gospodarką drogowej,

9) wykonywanie zadań w zakresie obronności państwa,

10) koordynacja robót w pasie drogowym,

11) prowadzenie ewidencji dróg krajowych, wojewódzkich oraz obiektów mostowych na tych drogach,

12) sporządzanie informacji i gromadzenie danych o sieci dróg publicznych,

13) 12) zapewnienie przejezdności dróg krajowych i wojewódzkich wymienionych w § 3 ust. 3,

14) zatwierdzanie dokumentacji technicznej dla dróg krajowych w zakresie ustalonym przez generalnego dyrektora oraz dokumentacji studialnej i technicznej dla dróg wojewódzkich.

§ 9. (wygasł13)).

§ 10. (wygasł11)).

§ 11-14. (skreślone14)).

§ 15. (skreślony15)).

§ 16 i 17. (skreślone14)).

§ 18.16) Organem odwoławczym od decyzji administracyjnych w sprawach budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg krajowych i wojewódzkich, wydawanych przez dyrekcje okręgowe dróg publicznych jako zarządy dróg - jest generalny dyrektor dróg publicznych.

§ 19. (wygasł17))

§ 20. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 1975 r. w sprawie dostosowania organizacji zarządzania drogami publicznymi do podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 22, poz. 119).

§ 21. Organizację zarządzania drogami, o których mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 6018)), określają odrębne przepisy.

§ 21a. (pominięto19)).

§ 22. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia20).

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 19 grudnia 1985 r.

OBSZAR DZIAŁANIA DYREKCJI OKRĘGOWYCH DRÓG PUBLICZNYCH

Lp.

Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w:

Województwo

1

Białymstoku

białostockie, łomżyńskie, suwalskie

2

Bydgoszczy

bydgoskie, toruńskie, włocławskie

3

Gdańsku

elbląskie, gdańskie

4

Katowicach

częstochowskie, katowickie

5

Kielcach

kieleckie, radomskie

6

Koszalinie

koszalińskie, pilskie, słupskie

7

Krakowie

bielskie, nowosądeckie, tarnowskie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa krakowskiego

8

Lublinie

bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie, tarnobrzeskie, zamojskie

9

Łodzi

piotrkowskie, sieradzkie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa łódzkiego

10

Olsztynie

olsztyńskie

11

Opolu

opolskie

12

Poznaniu

kaliskie, konińskie, leszczyńskie, poznańskie

13

Rzeszowie

krośnieńskie, przemyskie, rzeszowskie

14

Szczecinie

gorzowskie, szczecińskie

1521)

Warszawie

ciechanowskie, ostrołęckie, płockie, siedleckie, skierniewickie oraz w zakresie dróg krajowych na obszarze województwa warszawskiego

16

Wrocławiu

jeleniogórskie, legnickie, wałbrzyskie, wrocławskie

17

Zielonej Górze

zielonogórskie

 

 

1) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych, drogowej służby liniowej oraz służb drogowych podległych naczelnikowi gminy (Dz. U. Nr 33, poz. 138), obowiązującego od dnia 5 maja 1991 r.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1991 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie powołania i zakresu działania Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, organizacji i zakresu działania dyrekcji okręgowych dróg publicznych i jednostek im podległych oraz drogowej służby liniowej (Dz. U. Nr 116, poz. 500), obowiązującego od dnia 16 grudnia 1991 r.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

5) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

7) Przez § 1 pkt 2 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

8) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

9) W brzmieniu ustalonym przez 11 pkt 3 lit. a) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

10) Według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

11) W związku z wygaśnięciem przepisu § 9 stosownie do przypisu 13.

12) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

13) Przepis § 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2 wygasł, ponieważ z dniem 31 grudnia 1991 r. zostały zniesione wszystkie jednostki dróg publicznych podległe dyrekcjom okręgowym dróg publicznych.

14) Przez § 1 pkt 5 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

15) Przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

16) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia wymienionego w przypisie 2.

17) W związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności (Dz. U. Nr 33, poz. 174).

18) Późniejsze zmiany ustawy: Dz. U. z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i z 1991 r. Nr 75, poz. 332.

19) Gdyż zawierał przepis o czasowym działaniu zniesionych jednostek dróg publicznych podległych dyrekcjom okręgowym dróg publicznych; brzmienie przepisu zostało zamieszczone w obwieszczeniu.

20) Rozporządzenie ogłoszono dnia 31 stycznia 1986 r.

21) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 rozporządzenia wymienionego w przypisie 1.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-08-31
  • Data obowiązywania: 1992-08-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA