REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 63 poz. 319

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 6 sierpnia 1992 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjmowania żołnierzy zawodowych na studia w wyższych szkołach wojskowych, przebiegu immatrykulacji oraz studiów, jak również organów wojskowych właściwych w tych sprawach.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) i art. 56 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U z 1992 r. Nr 8, poz. 31 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Na studia w wyższych szkołach wojskowych mogą być przyjęci żołnierze zawodowi w służbie stałej, zwani dalej „żołnierzami”, którzy posiadają co najmniej dobrą opinię służbową oraz mają perspektywy dalszego rozwoju w służbie wojskowej, a w przypadku studiów doktoranckich – również żołnierze, którzy wybrali kierunek studiów i temat rozprawy doktorskiej przydatny dla sił zbrojnych lub obronności państwa.

§ 2.

1. Na studia w Akademii Obrony Narodowej oraz na studia doktoranckie i podyplomowe w pozostałych akademiach wojskowych przyjmuje się wyłącznie oficerów.

2. Na studia wyższe i wyższe studia zawodowe w pozostałych wyższych szkołach wojskowych mogą być przyjęci również chorążowie i podoficerowie zawodowi.

§ 3.

1. Żołnierzy przyjmuje się na studia w wyższych szkołach wojskowych na ich wniosek.

2. Żołnierze mogą być kierowani na studia z urzędu, za ich zgodą, z zastrzeżeniem § 9.

§ 4.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, na wniosek Szefa Departamentu Kadr, ustala liczbę miejsc na studiach w wyższych szkołach wojskowych, z podziałem na rodzaje i kierunki studiów.

Rozdział 2

Warunki przyjęcia żołnierzy na studia

§ 5.

Na studia w wyższej szkole wojskowej może być przyjęty żołnierz, który spełnia warunki określone w § 1, a ponadto:

1) posiada:

a) świadectwo dojrzałości, jeżeli ubiega się o przyjęcie na studia wyższe lub wyższe studia zawodowe,

b) dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych, jeżeli ubiega się o przyjęcie na studia wyższe,

c) dyplom ukończenia studiów wyższych, jeżeli ubiega się o przyjęcie na studia podyplomowe,

d) dyplomy określone w odrębnych przepisach, jeżeli ubiega się o przyjęcie na studia doktoranckie,

2) w wypadku studiów wyższych i wyższych studiów zawodowych – złożył z wynikiem pozytywnym egzamin wstępny,

3) w wypadku studiów podyplomowych – jest przewidziany do wyznaczenia lub zajmuje stanowisko służbowe, na którym wymagane jest ukończenie tych studiów.

§ 6.

Do wyższych szkół wojskowych, z zastrzeżeniem § 9, w zależności od rodzaju prowadzonych w nich studiów, mogą być przyjęci żołnierze, którzy w roku rozpoczęcia studiów nie przekroczą:

1) oficerowie:

a) 32 lat życia – na studia wyższe,

b) 45 lat życia – na studia podyplomowe,

2) chorążowie i podoficerowie:

a) 30 lat życia –- na studia wyższe i wyższe studia zawodowe, z zastrzeżeniem lit. b),

b) 27 lat życia – na studia w Wojskowej Akademii Medycznej.

§ 7.

1. Żołnierze odbywający studia wyższe lub wyższe studia zawodowe w cywilnych szkołach wyższych mogą być przyjęci na odpowiedni rok studiów w wyższej szkole wojskowej na analogiczny lub pokrewny kierunek studiów, jeżeli spełniają warunki określone w § 6.

2. Jeżeli programy studiów na danym wydziale wyższej szkoły wojskowej nie pokrywają się z programami studiów w cywilnej szkole wyższej, przyjęcie żołnierzy, o których mowa w ust. 1, na odpowiedni rok studiów w wyższej szkole wojskowej następuje po złożeniu egzaminów uzupełniających.

3. Wnioski o przyjęcie na odpowiedni rok studiów żołnierze wymienieni w ust. 1 wnoszą drogą służbową do komendanta właściwej wyższej szkoły wojskowej.

4. Decyzję o przyjęciu żołnierza na odpowiedni rok studiów podejmuje komendant wyższej szkoły wojskowej i powiadamia o tym Szefa Departamentu Kadr.

Rozdział 3

Przyjmowanie żołnierzy na studia

§ 8.

1. Żołnierze, z zastrzeżeniem § 9, wnoszą wnioski o skierowanie na egzamin wstępny na wybrany kierunek studiów w wyższej szkole wojskowej drogą służbową do dowódców okręgów wojskowych lub rodzajów sił zbrojnych albo szefów instytucji centralnych, a w przypadku studiów doktoranckich – do Szefa Departamentu Kadr:

1) do dnia 31 marca – na studia wyższe, wyższe studia zawodowe i studia doktoranckie,

2) na trzy miesiące przed rozpoczęciem studiów podyplomowych.

2. Do wniosków o przyjęcie na studia żołnierze załączają świadectwo dojrzałości lub dyplom, o których mowa w § 5.

3. Organy, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem Szefa Departamentu Kadr, decydują o skierowaniu żołnierzy na egzamin wstępny na studia wyższe i wyższe studia zawodowe i przesyłają wykazy, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, wraz z wnioskami żołnierzy do właściwych wyższych szkół wojskowych w terminie do dnia 15 maja. Do wykazów żołnierzy ubiegających się o przyjęcie na studia stacjonarne dołącza się ich akta personalne.

4. Organy, o których mowa w ust. 1, sporządzają wykazy kandydatów na studia podyplomowe i na dwa miesiące przed rozpoczęciem tych studiów przesyłają je do Departamentu Kadr.

5. Szef Departamentu Kadr kieruje wnioski żołnierzy ubiegających się o przyjęcie na studia doktoranckie i spełniających warunki określone w § 1 i 5 do właściwych wyższych szkół wojskowych, a w przypadku studiów dziennych – również akta personalne.

§ 9.

1. Kwalifikacją do studiów wyższych w Akademii Obrony Narodowej obejmuje się z urzędu oficerów – absolwentów wyższych studiów zawodowych ukończonych w wyższych szkołach wojskowych w siódmym roku pełnienia zawodowej służby wojskowej, z wyjątkiem:

1) oficerów posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych lub kontynuujących te studia,

2) oficerów, których wnioski o przyjęcie na studia wyższe w innych wyższych szkołach wojskowych lub wyższych szkołach cywilnych zostały pozytywnie zaopiniowane przez dowódców (szefów) wymienionych w § 8 ust. 1,

3) oficerów, którzy złożyli pisemne oświadczenie o niewyrażeniu zgody na skierowanie na egzamin wstępny,

4) oficerów posiadających mniej niż dobre opinie służbowe lub przeciwko którym toczy się postępowanie karne albo dyscyplinarne.

2. Kwalifikacją na studia wyższe w Akademii Obrony Narodowej mogą być również objęci, na własny wniosek, oficerowie spełniający warunki określone w § 1 i 5 oraz w § 6 pkt 1 lit. a), nie wymienieni w ust. 1, nie wcześniej jednak niż po pięciu latach pełnienia zawodowej służby wojskowej. Oficerowie ci wnoszą wnioski drogą służbową do organów, o których mowa w § 8 ust. 1, w terminie do dnia 31 sierpnia roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów.

§ 10.

1. Egzamin wstępny do Akademii Obrony Narodowej poprzedzony jest sprawdzianem, przeprowadzonym na szczeblu okręgu wojskowego (rodzaju sił zbrojnych) lub Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w zależności od miejsca pełnienia służby przez kandydata – w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów.

2. W celu przeprowadzenia sprawdzianu szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódcy okręgów wojskowych (rodzajów sił zbrojnych) powołują komisje kwalifikacyjne.

3. Sprawdzian prowadzony jest według jednolitych testów i pytań opracowanych przez Akademię Obrony Narodowej.

4. Na egzamin wstępny do Akademii Obrony Narodowej kwalifikuje się oficerów, którzy uzyskali najwyższe oceny, jednak nie więcej niż 50% spośród przystępujących do sprawdzianu.

5. Organy, o których mowa w ust. 2, niezwłocznie po zakończeniu sprawdzianu przesyłają do Akademii Obrony Narodowej wykazy imienne oraz akta personalne oficerów zakwalifikowanych do egzaminu wstępnego.

§ 11.

Wyższe szkoły wojskowe mogą organizować kursy przygotowawcze dla żołnierzy zakwalifikowanych do egzaminu wstępnego. Kursy takie mogą organizować również dowództwa okręgów wojskowych lub rodzajów sił zbrojnych, jeżeli nie zostaną zorganizowane w wyższej szkole wojskowej.

§ 12.

1. Żołnierzom zakwalifikowanym do egzaminu wstępnego na stacjonarne i zaoczne studia wyższe i wyższe studia zawodowe dowódcy jednostek wojskowych udzielają 14 dni urlopu szkoleniowego, z zastrzeżeniem ust. 2, w celu przygotowania się do egzaminu lub wzięcia udziału w kursie przygotowawczym.

2. Urlop szkoleniowy nie przysługuje żołnierzom, którzy korzystali z tego urlopu lub byli na kursie przygotowawczym w poprzednich latach i nie złożyli z wynikiem pozytywnym egzaminu wstępnego albo nie zostali przyjęci z braku miejsc, a ponownie ubiegają się o przyjęcie na studia; żołnierzy tych zwalnia się od zajęć służbowych tylko na czas niezbędny do złożenia egzaminu.

§ 13.

1. Żołnierze składają egzamin wstępny w wyższej szkole wojskowej w zakresie określonym dla poszczególnych rodzajów studiów.

2. Zakres egzaminu oraz termin i sposób jego przeprowadzenia określa komendant szkoły, z zastrzeżeniem § 14 ust. 1.

3. Żołnierze nie składają egzaminu wstępnego na studia podyplomowe. Kwalifikowania na podyplomowe studia operacyjno-strategiczne dokonuje Minister Obrony Narodowej, a na pozostałe studia podyplomowe – Szef Departamentu Kadr.

§ 14.

1. Egzamin wstępny na studia wyższe w Akademii Obrony Narodowej odbywa się w styczniu.

2. Na studia wyższe w Akademii Obrony Narodowej kwalifikuje się żołnierzy, którzy złożyli z wynikiem pozytywnym egzamin wstępny i uzyskali najwyższe oceny – w liczbie ustalonej na podstawie § 4.

§ 15.

Żołnierze składają egzamin wstępny na studia wyższe i wyższe studia zawodowe do innych wyższych szkół wojskowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.

§ 16.

1. Żołnierza zakwalifikowanego do egzaminu wstępnego na studia w wyższych szkołach wojskowych kieruje na ten egzamin dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.

2. Podstawę skierowania stanowi zawiadomienie o zakwalifikowaniu żołnierza do egzaminu.

§ 17.

1. W wyższych szkołach wojskowych powołuje się komisje egzaminacyjno-kwalifikacyjne do przeprowadzenia egzaminu wstępnego i zakwalifikowania kandydatów na studia.

2. Komisję egzaminacyjno-kwalifikacyjną powołuje oraz jej skład ustala komendant szkoły. W skład komisji w Akademii Obrony Narodowej mogą wchodzić przedstawiciele Departamentu Kadr.

§ 18.

1. Komisja egzaminacyjno-kwalifikacyjna na podstawie wyników egzaminów wstępnych sporządza protokół, oddzielnie dla studiów stacjonarnych oraz zaocznych, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

2. Jeden egzemplarz protokołu, po zatwierdzeniu przez komendanta szkoły, przesyła się do Departamentu Kadr.

§ 19.

1. Żołnierzom zakwalifikowanym na studia wydaje się zaświadczenie, w którym określa się również termin rozpoczęcia studiów.

2. Żołnierzom, którzy nie złożyli egzaminu wstępnego z wynikiem pozytywnym lub nie zostali zakwalifikowani na studia z braku miejsc, zwraca się złożone dokumenty, z wyjątkiem wniosków, w których dokonuje się stosownej adnotacji o przyczynie niezakwalifikowania. Wnioski włącza się do ich akt personalnych.

§ 20.

Przed rozpoczęciem studiów stacjonarnych udziela się żołnierzowi urlopu wypoczynkowego, przysługującego w danym roku kalendarzowym.

§ 21.

1. Dowódca jednostki wojskowej rozlicza żołnierza przyjętego na studia stacjonarne z jednostką wojskową na podstawie wyciągu z rozkazu personalnego i kieruje do właściwej szkoły na dzień określony w zaświadczeniu, o którym mowa w § 19 ust. 1, lub w oddzielnym zawiadomieniu.

2. Na studia zaoczne dowódcy jednostek wojskowych kierują żołnierzy w terminach określonych przez komendantów wyższych szkół wojskowych.

§ 22.

Z dniem rozpoczęcia nauki na studiach stacjonarnych w wyższej szkole wojskowej podoficerowie otrzymują bez szczególnego nadania tytuł i oznaki podchorążego. Tytułu tego używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym. Przysługuje on tylko w czasie odbywania studiów.

§ 23.

1. W czasie odbywania studiów zaocznych żołnierze otrzymują, niezależnie od przysługujących im innych urlopów, urlopy szkoleniowe w terminie ustalonym w planie studiów:

1) na studiach wyższych i wyższych studiach zawodowych w wymiarze:

a) ustalonym przez komendanta wyższej szkoły wojskowej – w celu wysłuchania wykładów, odbycia seminariów, ćwiczeń, konsultacji lub innych zajęć obowiązkowych oraz

b) 10 dni w każdym semestrze – w celu złożenia kolokwiów, egzaminów oraz dokonania zaliczeń semestralnych, a także

c) 28 dni – na przygotowanie pracy dyplomowej i złożenie egzaminu końcowego – w ostatnim roku studiów,

2) na studiach podyplomowych i doktoranckich w wymiarze:

a) ustalonym przez komendanta wyższej szkoły wojskowej, niezbędnym dla poszczególnych rodzajów studiów, w celu wysłuchania wykładów, odbycia seminariów, ćwiczeń, konsultacji lub innych zajęć obowiązkowych oraz złożenia kolokwiów i egzaminów semestralnych,

b) 21 dni na przygotowanie pracy dyplomowej i złożenie egzaminu końcowego – na studiach podyplomowych,

c) 28 dni na przygotowanie się i złożenie egzaminu doktorskiego oraz obrony rozprawy doktorskiej – na studiach doktoranckich.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek żołnierza, urlop szkoleniowy określony w ust. 1 może być przedłużony przez przełożonego o uprawnieniach co najmniej dowódcy związku taktycznego, a w przypadku studiów doktoranckich – przez Szefa Departamentu Kadr.

3. Żołnierzom odbywającym dzienne studia doktoranckie przysługuje coroczny urlop dodatkowy w wymiarze 12 dni; urlop ten, łącznie z urlopem wypoczynkowym, może być udzielany w czasie przerw w zajęciach.

§ 24.

Żołnierzowi odbywającemu zaoczne studia doktoranckie może być przyznane stypendium naukowe w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 31. Stypendium przyznaje i wypłaca dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.

§ 25.

Dowódcy jednostek wojskowych będący przełożonymi żołnierzy – słuchaczy studiów zaocznych:

1) kierują ich do wyższej szkoły wojskowej w celu wzięcia udziału w obowiązkowych zajęciach przewidzianych w programie studiów,

2) delegują ich do miejsca odbywania praktyki przewidzianej w programie studiów, wskazanego przez wyższą szkołę wojskową,

3) systematycznie zapoznają się z postępami żołnierzy w nauce w każdym roku studiów oraz uwzględniają je w opiniach służbowych,

4) zwalniają ich w miarę możliwości od pełnienia służb wewnętrznych i garnizonowych oraz od innych zajęć nie związanych bezpośrednio z wykonywaniem obowiązków służbowych,

5) ograniczają do niezbędnego minimum delegowanie ich poza miejsce postoju jednostki wojskowej.

Rozdział 4

Przebieg immatrykulacji oraz studiów

§ 26.

1. Przyjęcie żołnierzy w poczet studentów studiów wyższych lub wyższych studiów zawodowych następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania.

2. Immatrykulacja żołnierzy odbywa się wraz z immatrykulacją kandydatów na żołnierzy zawodowych; nie dotyczy to immatrykulacji w Akademii Obrony Narodowej.

3. Szczegółowy przebieg immatrykulacji określa ceremoniał wojskowy.

§ 27.

1. Czas trwania studiów określają ramowe plany studiów oraz programy kształcenia.

2. Studia w wyższych szkołach wojskowych przebiegają według planów studiów oraz programów kształcenia.

3. Studia dzielą się na lata i semestry oraz obejmują:

1) zajęcia programowe w szkole,

2) praktyki organizowane w szkole i w jednostkach wojskowych lub innych jednostkach organizacyjnych,

3) szkolenie i ćwiczenia w warunkach polowych,

4) wykonanie pracy dyplomowej,

5) sesje egzaminacyjne,

6) egzaminy dyplomowe,

7) urlopy.

§ 28.

Szczegółowy przebieg studiów, praktyk oraz składania egzaminów określa regulamin studiów właściwej wyższej szkoły wojskowej.

§ 29.

W uzasadnionych przypadkach żołnierzowi można przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłużej jednak niż do jednego roku, za zgodą Szefa Departamentu Kadr, na podstawie wniosku zainteresowanego, pozytywnie zaopiniowanego przez komendanta wyższej szkoły wojskowej.

§ 30.

1. Podstawę zwolnienia lub wydalenia żołnierzy z wyższej szkoły wojskowej z przyczyn określonych w art. 24 ust. 2 i 3 pkt 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) stanowi odpowiednio:

1) uchwała rady wydziału stwierdzająca niedostateczne postępy w nauce, zatwierdzona przez komendanta wyższej szkoły wojskowej,

2) wniosek żołnierza, zaopiniowany przez kolejnych przełożonych,

3) wniosek dowódcy okręgu (równorzędnego) z uwagi na zaniedbywanie obowiązków służbowych w przypadku studiów zaocznych.

2. W razie zwolnienia, wydalenia lub odwołania żołnierza z wyższej szkoły wojskowej, wystawia się zaświadczenie, wraz z wykazem ocen, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia, które włącza się do jego akt personalnych, a w przypadku studiów zaocznych – przesyła do jednostki macierzystej żołnierza.

Rozdział 5

Przepisy końcowe

§ 31.

W sprawach dotyczących studiów doktoranckich w wyższych szkołach wojskowych, nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu, stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1991 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58, poz. 249).

§ 32.

Żołnierze zawodowi jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych wnoszą wnioski, o których mowa w § 8 ust. 1, drogą służbową do Dowódcy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych albo do Szefa Biura Ochrony Rządu, a w przypadku studiów doktoranckich – do Szefa Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.

§ 33.

Tracą moc:

1) zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 61/MON z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie przyjmowania żołnierzy zawodowych na studia w wyższych szkołach wojskowych oraz zwalniania i wydalania z tych szkół (Dz. Rozk. MON poz. 118 oraz z 1990 r. poz. 57),

2) zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 48/MON z dnia 3 listopada 1977 r. w sprawie odbywania studiów doktoranckich przez oficerów i pracowników cywilnych oraz zasad przyznawania stypendiów naukowych (Dz. Rozk. MON poz. 79, z 1983 r. poz. 23 oraz z 1989 r. poz. 11 i 60).

§ 34.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz

Załącznik 1. [WYKAZ IMIENNY ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH ZAKWALIFIKOWANYCH DO EGZAMINU WSTĘPNEGO NA STUDIA]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 6 sierpnia 1992 r. (poz. 319)

Załącznik nr 1

WYKAZ IMIENNY
żołnierzy zawodowych zakwalifikowanych do egzaminu wstępnego na studia

Załącznik 2. [PROTOKÓŁ WYNIKÓW EGZAMINÓW WSTĘPNYCH ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH NA STUDIA]

Załącznik nr 2

PROTOKÓŁ
wyników egzaminów wstępnych żołnierzy zawodowych na studia

Załącznik 3. [ZAŚWIADCZENIE]

Załącznik nr 3

ZAŚWIADCZENIE

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA