REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 63 poz. 318

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 10 sierpnia 1992 r.

w sprawie zryczałtowania podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 pkt 1 i 2 oraz art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 53, poz. 251) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu podlegają przychody:

1) rolników prowadzących gospodarstwo rolne:

a) ze sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, gliny, glinki, torfu i innych minerałów wydobywanych z gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,

b) z usług świadczonych osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym w zakresie przewozu mleka do punktów skupu, zrywki i wywozu z lasu drewna do punktów przeładunkowych oraz przewozu uczniów do szkół,

2) osób fizycznych z tytułu usług hotelarskich, polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych, jeżeli łączna liczba pokoi, w tym w domkach turystycznych, nie przekracza dziewięciu,

3) osób fizycznych z działalności gospodarczej w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej, wykonywanej osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli:

a) sprzedają wytwarzane przez siebie wyroby lub świadczą usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej wyłącznie na rzecz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz osób fizycznych będących podmiotami gospodarczymi,

b) ze sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług osiągają przychody w kwocie nie przekraczające 120.000.000 zł rocznie,

c) założą książkę zamówień.

§ 2.

1. Wytwórczością ludową i artystyczną, o które mowa w § 1 pkt 3, jest działalność polegająca na wytwarzaniu w sposób rękodzielniczy, w tym również przy zastosowaniu wstępnej obróbki maszynowej surowca, wyrobów wymienionych w Systematycznym wykazie wyrobów Głównego Urzędu Statystycznego w podbranży SWW 2882, zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia” – Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanów załącznik do rozporządzenia.

2. Za usługi, o których mowa w § 1 pkt 3, uważa się wytwarzanie wyrobów o charakterze ludowym i artystycznym z materiałów powierzonych oraz naprawę tych wyrobów.

§ 3.

Zryczałtowany podatek dochodowy wynosi:

1) 10% przychodów określonych w § 1 pkt 1 i 2,

2) od przychodów określonych w § 1 pkt 3:

a) 7% przychodów ze sprzedaży wyrobów,

b) 10% przychodów ze świadczenia usług.

§ 4.

1. Osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące podmiotami gospodarczymi, zwane dalej „płatnikami”, na których rzecz jest wykonywana działalność wymieniona w § 1, są zobowiązane do obliczania i poboru zryczałtowanego podatku przy każdorazowej wypłacie należności.

2. Przy wypłacie należności płatnik powinien pobrać od podatnika pisemne oświadczenie, że podatnik spełnia warunki do opodatkowania w formie ryczałtu.

§ 5.

1. Pobrane kwoty podatku płatnicy są obowiązani przekazywać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty należności.

2. Płatnik jest obowiązany w terminie do dnia 31 marca następującego po roku podatkowym sporządzić w dwóch egzemplarzach według ustalonego wzoru informację wskazującą wysokość przychodów uzyskanych przez podatnika oraz należnego i pobranego podatku. Jeden egzemplarz informacji płatnik przekazuje w terminie do dnia 15 kwietnia urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

§ 6.

1. W książce zamówień, o której mowa w § 1 pkt 3 lit. c), powinny być dokonane następujące zapisy: liczba porządkowa, nazwa i adres płatnika, data wystawienia rachunku, kwota należna za wykonane świadczenia, rodzaj świadczenia (sprzedaż wyrobów, usług), stawka i kwota ryczałtu, kwota wypłaty netto oraz rodzaj, numer i data dowodu wypłaty, podpis osoby upoważnionej przez płatnika.

2. Zapisów w książce zamówień, o której mowa w ust. 1, dokonuje płatnik każdorazowo przy złożeniu rachunku przez podatnika i przy każdej wypłacie należności.

§ 7.

1. Jeżeli działalność, o której mowa w § 1 pkt 1 i 2, wykonywana jest na rzecz osób fizycznych nie będących podmiotami gospodarczymi, podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przychodu oraz obliczać i odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik otrzymał należność. W tym samym terminie podatnik jest obowiązany złożyć urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru.

2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać co najmniej: liczbę porządkową, datę i kwotę uzyskanego przychodu oraz kwotę odprowadzonego podatku.

§ 8.

1. Przed rozpoczęciem zapisów książka zamówień, o której mowa w § 1 pkt 3 lit. c), oraz ewidencja przychodu, o której mowa w § 7 ust. 1, powinny być przedstawione przez podatnika do poświadczenia urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach podatku dochodowego.

2. W razie nieprowadzenia lub nierzetelnego prowadzenia ewidencji przychodu, podatnik traci prawo do zryczałtowanego opodatkowania od początku roku, w którym podatnik nie prowadził ewidencji lub którego dotyczy stwierdzona nierzetelność.

§ 9.

1. W razie utraty warunków do opodatkowania w formie ryczałtu, podatnicy, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, są obowiązani płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Za podstawę ustalenia podatku na ogólnych zasadach przyjmuje się dochód osiągnięty od dnia utraty warunków do ryczałtu.

2. W razie utraty warunków do opodatkowania w formie ryczałtu przez podatników, o których mowa w § 1 pkt 3, obowiązek opłacania podatku na ogólnych zasadach następuje od dnia utraty warunków. Za podstawę ustalenia podatku na ogólnych zasadach przyjmuje się dochód od początku roku podatkowego, z tym że pobrana kwota ryczałtu jest zaliczana na poczet podatku dochodowego obliczonego na zasadach ogólnych.

3. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązani zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od dnia utraty warunków do opłacania ryczałtu.

§ 10.

Dochodów opodatkowanych na zasadach rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 9 ust. 2, nie łączy się z innymi dochodami.

§ 11.

Zaliczki na podatek dochodowy pobrane od przychodów, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, oraz zryczałtowany podatek pobrany na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 12, do dnia wejścia w życie rozporządzenia stanowią należny podatek dochodowy od dochodów osiągniętych z tych źródeł przychodów.

§ 12.

Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 1989 r. w sprawie opłacania podatków obrotowego i dochodowego od przychodów osób prowadzących działalność w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 59, poz. 351 i z 1990 r. Nr 24, poz. 141).

§ 13.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 3 lit. b), który ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 1992 r.

Minister Finansów: J. Osiatyński

Załącznik 1. [WYKAZ WYROBÓW RĘKODZIEŁA LUDOWEGO I ARTYSTYCZNEGO (ATESTOWANYCH PRZEZ KOMISJE ARTYSTYCZNE I ETNOGRAFICZNE) OBJĘTYCH ZRYCZAŁTOWANYM PODATKIEM DOCHODOWYM]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 10 sierpnia 1992 r. (poz. 318)

WYKAZ WYROBÓW RĘKODZIEŁA LUDOWEGO I ARTYSTYCZNEGO (ATESTOWANYCH PRZEZ KOMISJE ARTYSTYCZNE I ETNOGRAFICZNE) OBJĘTYCH ZRYCZAŁTOWANYM PODATKIEM DOCHODOWYM

Lp.

Symbol Systematycznego wykazu wyrobów

Nazwa wyrobu

1

2

3

1

2882-1

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu

– wyroby jubilerskie

– wyroby złotnicze

– wyroby grawerskie i medalierskie

– wyroby brązownicze

– wyroby kowalstwa artystycznego

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z metalu pozostałe

2

2882-2

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki

– wyroby z gliny

– wyroby z porcelany

– wyroby z kamionki

– wyroby z fajansu

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki pozostałe

3

2882-3

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła

– wyroby ze szkła (bez kryształowego)

– wyroby ze szkła kryształowego nie oprawione

– wyroby ze szkła kryształowego oprawione

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego ze szkła pozostałe

4

2882-4

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łuby oraz papieru

– meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców

– wyroby bednarskie

– sprzęt gospodarstwa domowego drewniany

– galanteria z drewna

– wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby (bez mebli)

– galanteria papiernicza

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z drewna, wikliny, słomy, rogożyny, trzciny, łuby oraz papieru osobno nie wymienione

5

2882-5

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze

– tkaniny bawełniane i bawełnopodobne

– tkaniny wełniane i wełnopodobne

– tkaniny lniane i konopne oraz z pozostałych włókien łykowych

– tkaniny jedwabne i jedwabiopodobne

– wyroby odpasowane i chodniki

– wyroby ażurowe

– taśmy

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego włókiennicze pozostałe

6

2882-6

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego odzieżowe

– okrycia i ubiory z dzianin i tkanin

– bielizna osobista z dzianin i tkanin

– nakrycia głowy z dzianin i tkanin

– galanteria z dzianin i tkanin

– wyroby pończosznicze

– bielizna pościelowa z tkanin

– bielizna stołowa z tkanin

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego odzieżowe pozostałe

7

2882-7

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego skórzane

– obuwie skórzane

– obuwie tekstylne

– odzież skórzana

– odzież futrzana

– wyroby kaletnicze skórzane

– wyroby kaletnicze nieskórzane

– galanteria ze skóry

– wyroby rymarskie

– wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego skórzane pozostałe

8

2882-9

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego osobno nie wymienione

– instrumenty muzyczne

– zabawki

– obrazy, grafiki, rzeźby, militaria, witraże

– wyroby osobno nie wymienione pozostałe

 

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-08-24
  • Data wejścia w życie: 1992-08-24
  • Data obowiązywania: 1992-08-24
  • Z mocą od: 1992-08-24
  • Dokument traci ważność: 1996-01-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA