REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 51 poz. 234
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 czerwca 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) „szkoła” – Szkołę Główną Służby Pożarniczej i Szkołę Chorążych Pożarnictwa,
2) „lokal mieszkalny” – lokal mieszkalny, o którym mowa wart. 76 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86),
3) „zamienny lokal mieszkalny” i „pomieszczenie zastępcze” – zamienny lokal mieszkalny i pomieszczenie zastępcze określone w przepisach ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. – Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165, z 1989 r. Nr 10, poz. 57, Nr 20, poz. 108, Nr 34, poz. 178 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 32, poz. 190 i Nr 34, poz. 198 oraz z 1991 r. Nr 115, poz. 496),
4) policyjna emerytura lub renta – emeryturę lub rentę przysługującą na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181, z 1989 r. Nr 35, poz. 190 i 192 oraz z 1990 r. Nr 36, poz. 206 i Nr 92, poz. 540).
1) nie posiadającym samodzielnego mieszkania i osiągającym dobre wyniki w służbie, biorąc pod uwagę staż służbowy,
2) przeniesionym do służby z innej miejscowości ze względu na rodzaj służby lub kwalifikacje zawodowe; nie dotyczy to strażaków przeniesionych na własną prośbę.
2. Przydział lokalu mieszkalnego dla strażaka przeniesionego do służby z innej miejscowości następuje na warunkach uzgodnionych przed przeniesieniem, z zachowaniem zasad określonych w obowiązujących przepisach.
1) posiadającym rodziny przysługuje od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej – dla strażaka i każdej osoby uwzględnionej przy ustalaniu powierzchni lokalu mieszkalnego, a ponadto strażakom:
a) mianowanym i powołanym na stanowiska zaszeregowania w grupach od 00 do 02 oraz komendantom wojewódzkim bez względu na grupę zaszeregowania – przysługują dwie dodatkowe normy zaludnienia w postaci jednej izby mieszkalnej,
b) mianowanym i powołanym na stanowiska zaszeregowania w grupach od 03 do 08 przysługuje jedna dodatkowa norma zaludnienia,
2) strażakom samotnym:
a) wymienionym w pkt 1 lit. a) przysługuje samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej od 21 do 30 m2,
b) pozostałym przysługuje samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2•
2. Bezdzietnym małżeństwom uwzględnia się dodatkową normę zaludnienia należną ich przyszłemu dziecku.
3. Przydziału lokalu mieszkalnego jedno- lub dwuizbowego, z zastosowaniem norm określonych w ust. 1 można dokonać najwyżej dla dwóch osób.
4. Kategorie zaszeregowania, o których mowa w ust. 1, określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie uposażenia strażaków.
1) dziecka, które ukończyło 25 lat życia, lecz które ze względu na stan zdrowia jest niezdolne do wykonywania zatrudnienia i pozostaje na jego utrzymaniu,
2) dziecka małżonka, jeżeli pozostaje ono na jego utrzymaniu, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez niego 25 lat życia, chyba że spełnia warunki określone w pkt 1.
2. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowej normy zaludnienia dotyczącej strażaka lub członków rodziny uwzględnianych przy przydziale lokalu mieszkalnego, mogą być przyznane dodatkowe dwie normy zaludnienia, a w odniesieniu do strażaków, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a) – trzy normy zaludnienia.
2. Właściwe organy wymienione w § 10 wydają odpowiednio do przepisów o ewidencji ludności potwierdzenia uprawnienia do przebywania osób w lokalu mieszkalnym.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do strażaka zajmującego lokal mieszkalny (dom), uzyskany (nabyty) przez jego małżonka.
1) Minister Spraw Wewnętrznych – w stosunku do:
a) Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
b) zastępców Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
2) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do:
a) kierowników jednostek organizacyjnych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
b) komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
c) komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej.
d) strażaków pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej, z wyjątkiem strażaków na stanowiskach wymienionych w pkt 1,
e) strażaków pełniących służbę w Centralnym Zarządzie Służby Zdrowia MSW, jednostkach badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej oraz oddelegowanych do pracy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych,
3) komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do strażaków:
a) pełniących służbę w podległych i podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych,
b) pełniących służbę w jednostkach służby zdrowia MSW działających na terenie województwa,
c) pełniących służbę w szkołach mających siedzibę na terenie województwa, z wyjątkiem wymienionych w pkt 2 lit. c),
4) komendanci rejonowi Państwowej Straży Pożarnej – w stosunku do strażaków pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych – będący dysponentami lokali mieszkalnych.
2. Minister Spraw Wewnętrznych, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej mogą upoważnić inne osoby do wydawania w ich imieniu decyzji w ramach swych kompetencji określonych odpowiednio w ust. 1 pkt 1, 2 i 3.
3. Organ wymieniony w ust. 1 pkt 2 w sprawach określonych pod lit. d) i e) oraz organy wymienione w pkt 3 i 4 wydają decyzje o przydziale lokali mieszkalnych po zasięgnięciu opinii kierownika jednostki organizacyjnej, w której strażak pełni służbę, oraz opinii związku zawodowego i komisji mieszkaniowych.
4. Komisje mieszkaniowe w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej powołują, odpowiednio do zakresu swojego działania, organy wymienione w ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
5. Odwołania od decyzji, skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz skargi i wnioski w sprawach uregulowanych niniejszym rozporządzeniem są rozpoznawane w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
2. Przekazania lokalu mieszkalnego strażakowi – najemcy dokonuje wynajmujący protokolarnie, w obecności przedstawiciela dysponenta lokalu.
3. Lokal mieszkalny przekazywany najemcy powinien być wyremontowany i posiadać sprawnie działające urządzenia techniczne.
2. W sprawie wysokości kaucji, zasad zwalniania od obowiązku jej wpłacania w całości lub w części oraz trybu jej pobierania i zwrotu stosuje się przepisy Prawa lokalowego, z zastrzeżeniem ust. 3. Sprawy te rozpatrują dysponenci lokali.
3. Z wpłacania kaucji zwalnia się strażaków przeniesionych do służby w innej miejscowości. Kaucję za lokal dla tych strażaków wnosi ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jednostka organizacyjna, w której strażak pełni służbę po przeniesieniu. Nie dotyczy to strażaków przeniesionych do służby na własną prośbę.
4. Kaucję, czynsz najmu i opłaty związane z zajmowaniem tymczasowej kwatery pokrywa strażak, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Strażakom, o których mowa w § 24 ust. 1 i 3, z wyjątkiem strażaków w służbie przygotowawczej, przydziela się tymczasową kwaterę na okres nie dłuższy niż 2 lata od daty przeniesienia. Ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokrywa się kaucję, czynsz najmu oraz koszty ogrzewania, dostarczania ciepłej wody i remontu tymczasowej kwatery lub koszty zakwaterowania w pokoju gościnnym, bursie lub hotelu określonym w § 24 ust. 4. Inne opłaty bieżące związane z zajmowaniem lokalu pokrywa strażak.
2. Strażak przeniesiony do służby do innej miejscowości jest zwolniony z obowiązku wyremontowania zwalnianego lokalu mieszkalnego, zwraca natomiast równoważnik pieniężny wypłacany w zamian remontu lokalu mieszkalnego, otrzymany zaliczkowo za rok, w którym nastąpiło przeniesienie, jak również nie otrzymuje za ten rok wyrównania równoważnika. Koszty remontu lokalu zwolnionego przez strażaka przeniesionego do służby w innej miejscowości pokrywa się ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przeznaczonych na remonty. Nie dotyczy to strażaków przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości na własną prośbę.
3. Remont lub adaptacja lokalu mieszkalnego uzyskanego od terenowego organu rządowej administracji ogólnej bądź samorządowej lub zakładu pracy z przeznaczeniem na zakwaterowanie strażaka jest wykonywany na podstawie ustaleń protokołu przeglądu technicznego. Koszty tego remontu lub adaptacji pokrywa się ze środków finansowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przeznaczonych na remonty.
1) podnajmowania przydzielonego lokalu mieszkalnego w całości lub w części bez zgody dysponenta,
2) gdy lokal mieszkalny, zajmowany przez strażaka zwolnionego ze służby, przez pozostałych po nim członków rodziny lub przez członków rodziny po zmarłym strażaku, znajduje się w budynku przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego,
3) nierozliczenia się z poprzedniego zajmowanego lokalu mieszkalnego,
4) wykorzystywania lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem.
5) gdy najemca w sposób rażący lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku,
6) gdy decyzja o przydziale lokalu mieszkalnego została uznana za nieważną w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego,
7) posiadania lub uzyskania (nabycia, przydziału) przez strażaka lub jego małżonka innego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w miejscu pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej,
8) gdy najemca nie zamieszkuje w lokalu mieszkalnym przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt najemcy poza miejscem stałego zamieszkania,
9) gdy w lokalu mieszkalnym pozostały wyłącznie osoby nieuprawnione, a w lokalu tym występuje nadmetraż w postaci co najmniej jednego pokoju,
10) gdy pozostała w lokalu mieszkalnym osoba nieuprawniona nie uiszcza czynszu powyżej 6 miesięcy.
2. Jeżeli żaden z lokali mieszkalnych (domów), do których zajmowania strażak posiada uprawnienia, nie zapewnia mu przysługujących norm, właściwy organ wymieniony w § 10 może zaproponować mu inny lokal mieszkalny odpowiadający tym normom. Odmowa przyjęcia takiego lokalu stanowi podstawę do wydania decyzji o opróżnieniu lokalu mieszkalnego.
3. Jeżeli przynajmniej jeden z kilku lokali mieszkalnych (domów), do których zajmowania strażak posiada uprawnienia, zapewnia powierzchnię mieszkalną przysługującą mu zgodnie z normami zaludnienia, właściwy organ wymieniony w § 10 zobowiązuje strażaka do wyboru w terminie 6 miesięcy jednego z tych lokali (domów) i zwolnienia pozostałych lokali (domów). Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu właściwy organ wydaje decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów.
4. Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkałych w tym lokalu.
5. Jeżeli strażak opuszczający lokal mieszkalny pozostawi w nim osoby dotychczas wspólnie z nim zamieszkałe, właściwy organ wymieniony w § 10 zarządza przymusowe przekwaterowanie tych osób na jego koszt. W tym przypadku przekwaterowanie tych osób może nastąpić do lokalu zajmowanego przez strażaka albo do pomieszczenia zastępczego.
6. W razie nieopróżnienia lokalu mieszkalnego w terminie określonym w ostatecznej decyzji, właściwy organ wymieniony w § 10 przekazuje ją rzeczowo właściwemu terenowemu organowi rządowej administracji ogólnej I instancji lub miejscowo właściwemu organowi gminy do wykonania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2. Zamiany lokali mieszkalnych na spółdzielcze lokale mieszkalne, lokale mieszkalne będące w dyspozycji terenowych organów rządowej administracji ogólnej bądź samorządowej albo zakładów pracy można dokonać, jeżeli w wyniku zamiany tych lokali uzyska się do dyspozycji inny, co najmniej równorzędny lokal mieszkalny.
3. Jeżeli w wyniku zamiany, o której mowa w ust. 2, strażak zasiedla lokal o powierzchni mieszkalnej co najmniej zgodnej z przysługującymi normami zaludnienia, organ wymieniony w § 10 może zrzec się prawa dysponowania tym lokalem, gdy warunkiem zamiany jest zrzeczenie się prawa dysponowania lokalem mieszkalnym.
4. Przy przydziale lokalu mieszkalnego uzyskanego przez strażaka w wyniku zamiany uwzględnia się również osoby dotychczas wspólnie zamieszkujące, zgodnie z § 8.
5. Przydziału lokalu mieszkalnego w wyniku zamiany można dokonać również, jeżeli przydzielony lokal mieszkalny jest większy od przysługujących norm zaludnienia, ale mniejszy od zwalnianego lokalu.
2. Nie przekazuje się do sprzedaży lokali:
1) w budynkach przeznaczonych na cele służbowe,
2) w których występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowiąca co najmniej jedną izbę.
2. W przypadkach określonych w § 15 ust. 1 pkt 5–10 strażakowi może być przydzielone pomieszczenie zastępcze.
3. Zamienny lokal mieszkalny może być przydzielony strażakowi zajmującemu lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej przekraczającej przysługujące normy zaludnienia i gdy nadwyżka ta obejmuje co najmniej jeden pokój, jeżeli wyrazi on zgodę na zamianę lokalu mieszkalnego.
4. W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 1 pkt 2, koszty przekwaterowania pokrywa się ze środków budżetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu strażakowi można przydzielić inny lokal mieszkalny. Do rozwiedzionego małżonka nie będącego strażakiem stosuje się odpowiednio § 22 ust. 1 i 2.
2. Jeżeli osoby, o których mowa w ust. 1, zajmują lokal mieszkalny co najmniej odpowiadający pod względem powierzchni mieszkalnej normom zaludnienia obowiązującym na podstawie Prawa lokalowego, lokal ten może być przekazany właściwemu organowi gminy, który wyda decyzję o jego przydziale jako lokalu zamiennego.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do osób, które samowolnie zajęły lokal mieszkalny, a także pozostawionych w lokalu wbrew decyzji o opróżnieniu lokalu mieszkalnego. Do osób tych stosuje się odpowiednio przepis § 15 ust. 6.
2. W razie gdy lokal mieszkalny, w którym zamieszkują członkowie rodziny określeni w ust. 1, jest większy od lokalu przysługującego im na podstawie art. 44 ustawy, o której mowa w § 1 pkt 4, dysponent lokalu może zaproponować tym członkom rodziny zamienny lokal mieszkalny, odpowiadający normom zaludnienia określonym w przepisach Prawa lokalowego. W przypadku przyjęcia zamiennego lokalu mieszkalnego koszty przekwaterowania pokrywa się ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W razie nieprzyjęcia zamiennego lokalu mieszkalnego, organ wymieniony w § 10 wydaje decyzję o przydziale lokalu, z jednoczesnym określeniem wielkości powierzchni ponadnormatywnej. za którą pobierany będzie czynsz na podstawie przepisów Prawa lokalowego.
2. Tymczasową kwaterę można przydzielić strażakowi w służbie stałej, jeżeli wyrazi na to zgodę.
3. Tymczasową kwaterę można przydzielić strażakowi w służbie przygotowawczej oraz strażakowi w służbie stałej przeniesionemu do służby do innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
4. Na tymczasową kwaterę można przeznaczyć lokal mieszkalny, pokój gościnny, pokój w hotelu lub bursie albo inne pomieszczenie mieszkalne, będące w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległego mu organu w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej. Przeznaczenie na tymczasową kwaterę lokalu w hotelu i bursie wymaga uprzedniej zmiany przeznaczenia tych pomieszczeń z użytkowych na mieszkalne, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Powierzchnia tymczasowej kwatery nie może przekraczać powierzchni lokalu mieszkalnego typu M-3.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ wymieniony w § 10 ust. 1 może wyrazić zgodę na zakwaterowanie strażaka przeniesionego do służby w innej miejscowości w hotelu innym niż określony w § 24 ust. 4, koszt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednak na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy od daty przeniesienia.
Minister Spraw Wewnętrznych: A. Macierewicz
- Data ogłoszenia: 1992-07-01
- Data wejścia w życie: 1992-07-14
- Data obowiązywania: 1992-07-14
- Z mocą od: 1992-07-14
- Dokument traci ważność: 1998-01-12
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA