REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 49 poz. 226
ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 czerwca 1992 r.
w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru.
Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Wzywanie i zgłaszanie się do poboru
§ 1.
2. Spełnienie obowiązku stawienia się do poboru oznacza zgłoszenie się poborowego w określonym terminie przed rejonową komisją lekarską i rejonową komisją poborową.
3. W obwieszczeniu o poborze wskazuje się:
1) podstawę prawną przeprowadzenia poboru,
2) kategorie osób podlegających poborowi,
3) miejsce i termin stawienia się do poboru,
4) dokumenty i fotografie, które powinny być przedstawione przez poborowych właściwym komisjom,
5) pouczenie o sposobie dopełnienia obowiązku stawienia się do poboru w razie zmiany miejsca zamieszkania,
6) środki egzekucji administracyjnej i sankcje karne za niedopełnienie obowiązku stawienia się do poboru lub przedstawienia odpowiednich dokumentów.
4. Pobór ogłasza się nie później niż na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Obwieszczenia wywiesza się w dniu ogłoszenia poboru w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.
2. Wezwanie imienne do poboru należy doręczyć poborowemu co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawienia się do poboru.
2. Po ustaniu przeszkody poborowy powinien niezwłocznie zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznacza mu termin i miejsce stawienia się do poboru.
1) dowód osobisty (w przypadku ochotnika – tymczasowy dowód osobisty),
2) dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia,
3) w przypadku ochotnika – oświadczenie rodziców (opiekunów) o niezgłaszaniu sprzeciwu co do odbycia przez niego służby wojskowej.
2. Poborowy wezwany przed komisję, który już stawał do poboru, przedstawia tej komisji dowód osobisty, książeczkę wojskową oraz dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia w okresie od poprzedniego poboru.
1) dowód osobisty (tymczasowy dowód osobisty).
2) fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy).
3) dokument stwierdzający wykształcenie lub pobieranie nauki,
4) potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
2. Poborowy, który stawał już do poboru, obowiązany jest przedstawić komisji poborowej dowód osobisty i książeczkę wojskową.
Rozdział 2
Przygotowanie i przeprowadzenie poboru
§ 7.
2. Wnioski wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) dotyczą liczby poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję lekarską i rejonową komisję poborową, a wnioski wojskowych komendantów uzupełnień dotyczą liczby poborowych, którzy stawali już do poboru i ubiegają się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz o skierowanie do służby zastępczej.
3. Plan, o którym mowa w ust. 1, obejmuje terminarz zgłaszania się poborowych z poszczególnych gmin województwa do rejonowych komisji lekarskich i rejonowych komisji poborowych i powinien zakładać wezwanie co najmniej 30 poborowych dziennie.
4. Wyciągi z wojewódzkiego planu poboru przesyła się kierownikom rejonowych urzędów rządowej administracji ogólnej lub burmistrzom (prezydentom miast) właściwym ze względu na siedziby rejonowych komisji lekarskich i rejonowych komisji poborowych oraz pozostałym wójtom lub burmistrzom (prezydentom miast).
2. Wojskowy komendant uzupełnień przekazuje imienne wykazy poborowych podlegających wezwaniu przed rejonową komisję lekarską i rejonową komisję poborową wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) nie później niż na 14 dni przed ogłoszeniem poboru.
3. Lista poborowych powinna być sporządzona do dnia ogłoszenia poboru. Jeden egzemplarz listy wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przekazuje rejonowej komisji lekarskiej, a drugi egzemplarz – rejonowej komisji poborowej.
4. Do listy poborowych nie wpisuje się poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz obecnie nie zamieszkują na danym terenie. Wykaz poborowych nie wpisanych do listy wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przekazuje wojskowemu komendantowi uzupełnień, podając przyczyny niewpisania.
5. Listę poborowych utrzymuje się w stanie aktualnym do czasu zakończenia pracy rejonowej komisji lekarskiej i rejonowej komisji poborowej.
2. Wnioski o skierowanie do służby zastępczej wojskowy komendant uzupełnień przedkłada do rozpatrzenia rejonowej komisji poborowej w dniach stawania poborowych z danej gminy do poboru.
1) prowadzi alfabetyczny wykaz poborowych (według roczników), którzy korzystają z odroczenia służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny, prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zostali skierowani do służby zastępczej,
2) wpisuje poborowych, którzy nie zgłosili się do poboru w wyznaczonym terminie i miejscu, do wykazu osób o nie uregulowanym stosunku do obowiązku służby wojskowej,
3) ustala przyczyny niezgłoszenia się i miejsce pobytu poborowych, którzy nie zgłosili się do poboru, i w zależności od ustaleń występuje do przewodniczącego rejonowej komisji poborowej lub rejonowej komisji lekarskiej w sprawie wniosku o zastosowanie środków egzekucji administracyjnej,
4) przekazuje właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień wykaz poborowych, którzy już stawali do poboru, lecz nie zgłosili się na wezwanie do rejonowej komisji lekarskiej lub rejonowej komisji poborowej w czasie przeprowadzanego poboru.
2. Kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, na którego obszarze działania znajdują się siedziby komisji, zapewnia lokal dla rejonowej komisji lekarskiej oraz rejonowej komisji poborowej wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy tych komisji.
Rozdział 3
Przepisy końcowe
§ 14.
Minister Spraw Wewnętrznych: A. Macierewicz |
Minister Obrony Narodowej: R. Szeremietiew |
Kierownik Ministerstwa |
Załączniki do rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej
z dnia 4 czerwca 1992 r. (poz. 226)
Załącznik nr 1
WEZWANIE
Załącznik nr 2
LISTA POBOROWYCH
Załącznik nr 3
ZAWIADOMIENIE
- Data ogłoszenia: 1992-06-25
- Data wejścia w życie: 1992-07-08
- Data obowiązywania: 1992-07-08
- Z mocą od: 1992-07-08
- Dokument traci ważność: 1999-06-30
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA