REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 48 poz. 218

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 5 czerwca 1992 r.

w sprawie komisji lekarskich i komisji poborowych, wynagradzania za udział w ich pracy oraz odpłatności za badania specjalistyczne.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 26 ust. 3, art. 30 ust. 1 i 2 oraz art. 36 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) oraz w związku z art. 104 § 3 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Powoływanie i działanie komisji lekarskich oraz komisji poborowych

§ 1.

Wojewódzką i rejonowe komisje lekarskie oraz wojewódzką i rejonowe komisje poborowe powołuje się raz w roku, nie później jednak niż na 30 dni przed rozpoczęciem poboru w danym województwie.

§ 2.

Rejonowa komisja lekarska oraz rejonowa komisja poborowa działa w terminie określonym w wojewódzkim planie poboru.

§ 3.

1. Przewodniczący rejonowej komisji lekarskiej lub rejonowej komisji poborowej zarządza działanie komisji, poza terminem określonym w § 2, w celu zakończenia postępowania wszczętego w czasie poboru.

2. Przewodniczący rejonowej komisji poborowej może zarządzić działanie komisji poza wojewódzkim planem poboru, w celu rozpatrzenia złożonych przez poborowych, po zakończeniu poboru, wniosków o skierowanie do służby zastępczej lub o odroczenie służby wojskowej, jeżeli do rozpoczęcia następnego poboru pozostał okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący komisji może wzywać poborowego do stawienia się przed komisją. Wzór wezwania określają przepisy w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru.

§ 4.

Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej i wojewódzkiej komisji poborowej zarządza działanie komisji w terminach właściwych do realizacji ich zadań. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 5.

1. Rejonowe komisje lekarskie i rejonowe komisje poborowe działają na obszarze objętym terytorialnym zasięgiem działania rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej.

2. Wojewoda określa siedziby rejonowych komisji lekarskich i rejonowych komisji poborowych oraz wspólny terytorialny zasięg ich działania.

3. Przy określaniu siedziby komisji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się w szczególności:

1) możliwość zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych,

2) połączenia komunikacyjne z sąsiednimi gminami i miastami, umożliwiające terminowy dojazd poborowych do komisji.

3) liczbę poborowych przewidzianych do stawienia się przed komisjami,

4) możliwość przeprowadzenia badań specjalistycznych.

4. Wojewoda, uwzględniając okoliczności, o których mowa w ust. 3, może powołać na obszarze objętym terytorialnym zasięgiem działania urzędu rejonowego więcej niż jedną rejonową komisję lekarską i rejonową komisję poborową, określając wspólny terytorialny zasięg działania obu komisji.

§ 6.

Kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej właściwego ze względu na siedzibę rejonowej komisji lekarskiej i rejonowej komisji poborowej zatrudnia, na podstawie umowy o pracę na czas określony, nie więcej niż cztery osoby do prac związanych z zakładaniem ewidencji wojskowej i wypełnianiem książeczek wojskowych osób zgłaszających się do poboru oraz osobę do prowadzenia zajęć świetlicowych.

§ 7.

Posiedzenia rejonowej komisji lekarskiej i rejonowej komisji poborowej, w dniach określonych w wojewódzkim planie poboru, powinny odbywać się w tym samym budynku.

§ 8.

1. Wojewódzka i rejonowe komisje lekarskie i komisje poborowe orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

2. Orzeczenia komisji, o których mowa w ust. 1, podpisuje ich przewodniczący i wszyscy członkowie.

Rozdział 2

Skład komisji lekarskich, wyznaczanie lekarzy specjalistów i personelu pomocniczego

§ 9.

1. W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy z II stopniem specjalizacji w specjalnościach klinicznych, spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego.

2. W skład rejonowej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy, spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego. Członkami powinni być lekarz specjalista chorób wewnętrznych i lekarz specjalista chirurg.

§ 10.

Powołując imienny skład komisji lekarskiej, uwzględnia się jednocześnie osoby, które w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego lub członków wchodzą na czas ich nieobecności w skład komisji.

§ 11.

Wojewoda wyznacza ponadto imiennie:

1) dla wojewódzkiej komisji lekarskiej i dla każdej rejonowej komisji lekarskiej:

a) lekarzy specjalistów, a w szczególności okulistę, neurologa, laryngologa i psychiatrę, a także psychologa oraz zakłady opieki zdrowotnej – do przeprowadzania badań specjalistycznych i obserwacji szpitalnej poborowych,

b) lekarzy radiologów i techników medycznych oraz pracownie radiologiczne do przeprowadzania badań poborowych w okresie poboru

oraz

2) dla każdej rejonowej komisji lekarskiej – średni personel medyczny.

§ 12.

Do obsługi biurowo-administracyjnej wojewódzkiej komisji lekarskiej wojewoda wyznacza pracownika komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych, a do obsługi rejonowej komisji lekarskiej kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwy ze względu na siedzibę komisji, wyznacza pracownika urzędu rejonowego. W przypadku określonym w § 5 ust. 4 burmistrz (prezydent miasta), właściwy ze względu na siedzibę komisji, wyznacza pracownika urzędu gminy.

Rozdział 3

Tryb postępowania komisji lekarskich

§ 13.

1. Pracą komisji lekarskiej kieruje jej przewodniczący.

2. Do przewodniczącego komisji należy:

1) przewodniczenie posiedzeniom komisji,

2) organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji oraz prowadzenie listy obecności,

3) reprezentowanie komisji na zewnątrz,

4) decydowanie o wyłączeniu członka komisji,

5) występowanie do wojewody o odwołanie członka komisji,

6) zwalnianie z obowiązku osobistego zgłaszania się poborowego przed komisją,

7) kierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną,

8) formułowanie propozycji orzeczeń komisji,

9) informowanie poborowych, uznanych za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, o skierowaniu z urzędu wniosku do komisji poborowej o udzielenie odroczenia tej służby,

10) składanie sprawozdań z działalności komisji, '

11) wykonywanie innych zadań przewidzianych w przepisach ustawy.

3. Do członków komisji lekarskiej należy:

1) badanie stanu zdrowia poborowych,

2) występowanie, w uzasadnionych przypadkach, z wnioskami o skierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną,

3) opiniowanie podań o zwolnienie z obowiązku osobistego zgłoszenia się do poboru i przedstawianie wniosków w tej sprawie przewodniczącemu,

4) nadzorowanie pracy średniego personelu medycznego, a w szczególności prowadzenia księgi orzeczeń lekarskich; w wojewódzkiej komisji lekarskiej księgę orzeczeń lekarskich prowadzi wyznaczony członek tej komisji,

5) propagowanie oświaty sanitarnej i honorowego krwiodawstwa wśród poborowych.

§ 14.

1. Do zadań średniego personelu medycznego należy prowadzenie księgi orzeczeń lekarskich i pomoc medyczna, zgodnie z zadaniami określanymi przez przewodniczącego rejonowej komisji lekarskiej.

2. Do zadań osób, o których mowa w § 12, należy prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji, a w przypadku pracy na potrzeby rejonowej komisji lekarskiej – także dokonywanie zapisów w liście poborowych.

§ 15.

1. Badanie lekarskie poborowych odbywa się w obecności całego składu komisji lekarskiej.

2. Jeżeli poborowy z powodu chorób, ułomności lut wad fizycznych zgłasza prośbę o zbadanie go bez obecności osób nie będących lekarzami, należy taką prośbę uwzględnić.

3. Jeżeli po dokonaniu badań lekarze wchodzący w skład komisji nie mogą ustalić stanu zdrowia poborowego i stopnia jego zdolności do służby wojskowej, stawiają wniosek o skierowanie poborowego do zakładu opieki zdrowotnej na badania specjalistyczne albo na obserwację szpitalną. Wzór skierowania stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. W wypadku, o którym mowa w ust. 3, wydanie orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej może nastąpić z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją.

§ 16.

1. Poborowy trwale niezdolny do osobistego stawienia się przed komisją wskutek kalectwa lub ułomności może wnieść do tej komisji podanie o zwolnienie od obowiązku osobistego stawiennictwa. Podanie takie może wnieść również osoba sprawująca opiekę nad poborowym.

2. W podaniu o zwolnienie od obowiązku osobistego stawienia się poborowy, do celów ewidencji wojskowej, jest obowiązany podać nazwisko, imię, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, wykształcenie, zawód, numer i serię dowodu osobistego oraz nazwę i siedzibę organu, który go wydał. Do podania należy dołączyć zaświadczenie zakładu opieki zdrowotnej, stwierdzające rodzaj kalectwa lub ułomności uniemożliwiającej osobiste stawienie się poborowego do poboru.

3. W razie gdy rejonowa komisja lekarska nie może orzec o stopniu zdolności poborowego do czynnej służby wojskowej na podstawie zaświadczenia zakładu opieki zdrowotnej, przewodniczący komisji zarządza zbadanie poborowego w miejscu jego pobytu przez lekarzy wchodzących w skład komisji, bez wezwania poborowego do osobistego stawienia się.

§ 17.

Orzeczenie rejonowej komisji lekarskiej uznające poborowego za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej przekazuje się rejonowej komisji poborowej.

§ 18.

1. Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień.

2. Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej o czasowej niezdolności poborowego do czynnej służby wojskowej przewodniczący tej komisji przesyła rejonowej komisji poborowej w celu udzielenia przez nią odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

§ 19.

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do poboru kobiet, które zostały poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, z tym że:

1) badania stanu zdrowia dokonuje się z udziałem pomocniczego personelu kobiecego,

2) w pomieszczeniu, w którym badania są przeprowadzane, nie mogą być obecne w tym czasie osoby nie będące lekarzami,

3) w czasie przeprowadzania poboru kobiet nie powinni być wzywani do komisji lekarskiej mężczyźni,

4) orzeczeń rejonowej komisji lekarskiej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej dotyczących kobiet nie przekazuje się rejonowej komisji poborowej w celu udzielenia odroczenia służby wojskowej.

§ 20.

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do badania ochotników zgłaszających się do poboru, z tym że niestawienie się ochotnika przed rejonową komisją lekarską jest traktowane jako rezygnacja z ubiegania się o ochotnicze odbycie zasadniczej służby wojskowej.

Rozdział 4

Skład komisji poborowych

§ 21.

1. W skład wojewódzkiej komisji poborowej wchodzą:

1) przewodniczący – wicewojewoda lub dyrektor urzędu wojewódzkiego,

2) członkowie:

a) szef wojewódzkiego sztabu wojskowego lub jego zastępca,

b) kierownik lub zastępca kierownika komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych,

c) pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, właściwej w sprawach zatrudnienia,

d) pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych, który pełni funkcję sekretarza komisji.

2. W skład rejonowej komisji poborowej wchodzą:

1) przewodniczący – kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwego ze względu na siedzibę komisji, lub jego zastępca,

2) członkowie:

a) wojskowy komendant uzupełnień lub jego przedstawiciel,

b) wójt lub burmistrz (prezydent miasta) albo jego zastępca, właściwy ze względu na miejsce pobytu poborowego,

c) pracownik komórki organizacyjnej urzędu rejonowego, właściwej w sprawach zatrudnienia,

d) pracownik urzędu rejonowego, który pełni funkcję sekretarza komisji.

3. Członkowie komisji, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b), biorą udział w posiedzeniach rejonowej komisji poborowej w dniach rozpatrywania podań poborowych z danej gminy o odroczenie służby wojskowej oraz rozpatrywania wniosków tych poborowych o skierowanie do służby zastępczej.

4. Członkowie komisji, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c) i ust. 2 pkt 2 lit. c), biorą udział w posiedzeniach komisji wyłącznie przy rozpatrywaniu wniosków poborowych o skierowanie do służby zastępczej.

5. W wypadku gdy na obszarze działania urzędu rejonowego zostanie powołana więcej niż jedna rejonowa komisja poborowa, wojewoda może powołać na przewodniczącego tej komisji burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na siedzibę komisji, a na sekretarza – pracownika urzędu gminy.

§ 22.

1. Powołując imienny skład komisji, uwzględnia się jednocześnie osoby, które w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego lub członków komisji wchodzą na czas ich nieobecności w skład komisji.

2. W szczególności wojewoda może wyznaczyć do zastępczego pełnienia funkcji przewodniczącego:

1) wojewódzkiej komisji poborowej – kierownika komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych,

2) rejonowej komisji poborowej – zastępcę kierownika rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej lub kierownika komórki organizacyjnej urzędu rejonowego, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych, a w wypadku określonym w § 21 ust. 5 – zastępcę burmistrza (prezydenta miasta) lub kierownika komórki organizacyjnej urzędu gminy, właściwej w sprawach społeczno-administracyjnych.

Rozdział 5

Tryb postępowania komisji poborowych

§ 23.

1. Pracą komisji poborowej kieruje jej przewodniczący.

2. Do przewodniczącego komisji należy:

1) przewodniczenie posiedzeniom komisji,

2) reprezentowanie komisji na zewnątrz,

3) organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji,

4) decydowanie o wyłączeniu członka komisji,

5) występowanie do wojewody z wnioskiem o odwołanie członka komisji,

6) formułowanie propozycji orzeczeń komisji,

7) składanie sprawozdań z działalności komisji,

8) wykonywanie innych zadań przewidzianych w przepisach ustawy.

3. Do członków komisji poborowej należy:

1) analizowanie dokumentacji związanej z wnioskami o odroczenie służby wojskowej lub skierowanie do służby zastępczej,

2) wyjaśnianie stanów faktycznych,

3) referowanie spraw na polecenie przewodniczącego,

4) wyrażanie opinii i stanowisk w rozpatrywanych sprawach.

4. Członek komisji poborowej – pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego (rejonowego), właściwej w sprawach zatrudnienia, przedstawia komisji wnioski i propozycje co do miejsca odbywania służby zastępczej przez poborowych ubiegających się o skierowanie do tej służby.

5. Członek rejonowej komisji poborowej – wojskowy komendant uzupełnień lub jego przedstawiciel, oprócz wykonywania czynności wymienionych w ust. 3, wręcza poborowemu książeczkę wojskową.

6. Do członka komisji poborowej – sekretarza komisji należy:

1) dokonywanie zapisów w liście poborowych,

2) prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji,

3) prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji,

4) sporządzanie sprawozdania z pracy komisji,

5) przekazywanie stronom orzeczeń komisji, a w przypadku orzeczenia o skierowaniu poborowych do służby zastępczej – również wojewodzie,

6) wykonywanie innych czynności zleconych przez przewodniczącego komisji.

Rozdział 6

Sprawozdawczość komisji lekarskich i komisji poborowych

§ 24.

1. Przewodniczący rejonowej komisji lekarskiej oraz rejonowej komisji poborowej przekazują sprawozdania z wyników prac tych komisji przewodniczącym komisji wojewódzkich w terminie 14 dni po zakończeniu poboru.

2. Wzór sprawozdania rejonowej komisji lekarskiej stanowi załącznik nr 2, a wzór sprawozdania rejonowej komisji poborowej stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

3. Sprawozdania, o których mowa w ust. 2, są dokumentami stanowiącymi tajemnicę służbową.

§ 25.

1. Przewodniczący właściwych komisji wojewódzkich przesyłają Ministrowi Spraw Wewnętrznych zbiorcze sprawozdania, według wzorów określonych w § 24 ust. 2, z terenu województwa, w terminie miesiąca od zakończenia poboru na terenie województwa.

2. Zbiorcze sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są dokumentami stanowiącymi tajemnicę państwową.

§ 26.

Przewodniczący wojewódzkich komisji lekarskich i wojewódzkich komisji poborowych przesyłają Ministrowi Spraw Wewnętrznych, nie później niż do dnia ogłoszenia nowego poboru, sprawozdania, według wzorów określonych w § 24 ust. 2, dotyczące działalności wojewódzkich i rejonowych komisji poza wojewódzkim planem poboru. Przepis § 25 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział 7

Zasady wynagradzania za udział w pracach komisji lekarskich i komisji poborowych oraz odpłatności za badania specjalistyczne

§ 27.

1. Osobom wchodzącym w skład komisji przysługuje wynagrodzenie, którego podstawę obliczania stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne za kwartał poprzedzający.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wynosi za każdy dzień pracy:

1) dla przewodniczącego komisji lekarskiej – 3,0%,

2) dla członków komisji lekarskiej – 2,5%,

3) dla przewodniczącego komisji poborowej – 2,5%,

4) dla członków komisji poborowej – 2,0% podstawy obliczania.

3. Osobom, o których mowa w § 6, przysługuje wynagrodzenie według stawek przewidzianych dla referentów z wykształceniem średnim, określonych w przepisach w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych.

4. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się na podstawie imiennej listy obecności.

§ 28.

Osobom, o których mowa w § 12 i § 27 ust. 2, w razie udziału w pracach komisji w godzinach pracy zawodowej, przysługuje zwolnienie od pracy. Osobom, o których mowa w § 27 ust. 2, przysługuje w tym przypadku prawo wyboru wynagrodzenia korzystniejszego.

§ 29.

1. Lekarzom specjalistom dokonującym badań poborowych przysługuje stawka odpłatności w wysokości 1,0% podstawy obliczania określonej w § 27 ust. 1 – za każdą badaną osobę.

2. Lekarzom radiologom przysługuje stawka odpłatności za każdy dzień pracy przy badaniach radiofotograficznych w wysokości 2,5% podstawy obliczania określonej w § 27 ust. 1, jeżeli badania te w okresie poboru są przeprowadzane w czasie ustalonym przez przewodniczącego do dyspozycji komisji lekarskiej.

3. Technikom medycznym oraz średniemu personelowi medycznemu przysługuje stawka odpłatności za każdy dzień pracy w wysokości 2,0% podstawy obliczania określonej w § 27 ust. 1.

4. Podstawę odpłatności stanowi:

1) dla lekarzy specjalistów – stwierdzenie przez przewodniczącego komisji lekarskiej liczby wydanych konsultacji pisemnych,

2) dla lekarzy radiologów i techników medycznych – stwierdzenie kierownika właściwego zakładu opieki zdrowotnej. że badania zostały przeprowadzone zgodnie z warunkami określonymi w ust. 2,

3) dla średniego personelu medycznego – imienna lista obecności.

§ 30.

Osoby, o których mowa w § 12 i § 27 ust. 2, zamieszkałe i zatrudnione poza miejscowością, w której działa komisja, otrzymują diety i inne należności przysługujące pracownikom za czas podróży służbowych na obszarze kraju. Diety i inne należności przysługują również tym osobom w przypadku skierowania na kursy szkoleniowe lub instruktaże, związane z działalnością komisji, do miejscowości innej niż miejscowość, w której zamieszkują.

Rozdział 8

Przepisy końcowe

§ 31.

Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie składu komisji poborowych i wynagradzania za udział w pracach tych komisji (Dz. U. z 1991 r. Nr 11, poz. 46).

§ 32.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Olszewski

Załącznik 1. [KARTA SKIEROWANIA NA BADANIA SPECJALISTYCZNE (OBSERWACJĘ SZPITALNĄ)]

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 5 czerwca 1992 r. (poz. 218)

Załącznik nr 1

KARTA SKIEROWANIA NA BADANIA SPECJALISTYCZNE (OBSERWACJĘ SZPITALNĄ)

Załącznik 2. [SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI LEKARSKIEJ(KICH)]

Załącznik nr 2

SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI LEKARSKIEJ(KICH)

Załącznik 3. [SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI POBOROWEJ(YCH)]

Załącznik nr 3

SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI POBOROWEJ(YCH)

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA