REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 45 poz. 202
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 maja 1992 r.
w sprawie odbywania ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy rezerwy.
Na podstawie art. 70 ust. 1, art. 73 i art. 106 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 i Nr 40, poz. 174) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
2. Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) żołnierza rezerwy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla dowódcy jednostki wojskowej – dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz rezerwy odbywa ćwiczenia wojskowe.
2. Ćwiczenia wojskowe są odbywane przez żołnierzy rezerwy w jednostkach wojskowych.
2. Wyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które zostały zwolnione z odbywania zasadniczej służby wojskowej albo zwolnione lub wydalone ze służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych (służby kandydackiej), po upływie nie mniej niż 12 miesięcy odbywania (pełnienia) tych służb.
2. Niewyszkolonymi żołnierzami rezerwy są również osoby, które:
1) odbywały służbę wojskową, o której mowa w § 3 ust. 2, przez okres krótszy niż 12 miesięcy;
2) zostały zwolnione z przeszkolenia wojskowego przed jego odbyciem;
3) odbyły zasadniczą służbę lub szkolenie poborowych w obronie cywilnej albo zostały zwolnione z tej służby lub szkolenia przed jego odbyciem;
4) pełniły służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych lub zostały zwolnione z tej służby przed jej odbyciem;
5) odbyły służbę zastępczą lub zostały z niej zwolnione przed jej odbyciem.
1) odbycie zasadniczej służby wojskowej, z której żołnierz rezerwy został zwolniony przed jej odbyciem po upływie nie mniej niż 12 miesięcy jej odbywania;
2) odbycie zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej albo służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby po odbyciu nie mniej niż 12 miesięcy;
3) odbycie przeszkolenia wojskowego;
4) pełnienie zawodowej służby wojskowej lub służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego (służby kandydackiej) w stopniach podoficerskich, jeżeli żołnierz rezerwy został zwolniony z tej służby i przeniesiony do rezerwy.
2. Do żołnierzy rezerwy w stopniach szeregowych i podoficerskich, którzy nie spełniają warunków wymienionych w ust. 1, stosuje się przepis art. 103 ust. 1 pkt 2.
Rozdział 2
Formy ćwiczeń wojskowych i sposób ich odbywania
§ 7.
1) jednodniowe ćwiczenia wojskowe trwające:
a) do 6 godzin – odbywane w czasie lub w dniu wolnym od pracy,
b) powyżej 6 do 12 godzin – odbywane w dniu wolnym od pracy,
c) do 24 godzin – rozpoczynające się w czasie wolnym od pracy w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy lub odbywane w dniu wolnym od pracy;
2) krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe – trwające od 2 do 30 dni kalendarzowych;
3) długotrwałe ćwiczenia wojskowe – trwające od 31 do 90 dni kalendarzowych.
2. W ramach ćwiczeń wojskowych mogą być prowadzone kursy przekwalifikowania oraz kursy przeszkalania kandydatów na podoficerów, chorążych lub oficerów.
Rozdział 3
Czas trwania ćwiczeń wojskowych oraz ich ilość dla poszczególnych grup żołnierzy rezerwy
§ 9.
1) szeregowi i podoficerowie wyszkoleni w wieku do 40 lat życia – do 8 miesięcy ćwiczeń wojskowych;
2) chorążowie i oficerowie w wieku do 50 lat życia – do 15 miesięcy ćwiczeń wojskowych.
2. Żołnierze rezerwy, o których mowa w ust. 1, po przekroczeniu określonej dla nich granicy wieku odbywają ćwiczenia wojskowe w wymiarze do pozostałego łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych, określonego w art. 103.
Rozdział 4
Powoływanie żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych
§ 15.
2. Powołaniu do odbycia ćwiczeń wojskowych nie podlegają żołnierze rezerwy, jeżeli:
1) spełniają warunki określone w art. 58 ust. 3 lub art. 100 ust. 2;
2) są tymczasowo aresztowani lub odbywają karę pozbawienia wolności, w tym również zastępczą karę pozbawienia wolności lub karę aresztu, albo jest wobec nich wykonywana kara dodatkowa pozbawienia praw publicznych;
3) są reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
4) posiadają przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w obronie cywilnej lub do jednostek zmilitaryzowanych.
2. Terminu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się, jeżeli:
1) ćwiczenie wojskowe jest przeprowadzane w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy;
2) żołnierz rezerwy nie zgłosił się bez uzasadnionej przyczyny na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień w celu doręczenia mu karty powołania.
3. Wzór karty powołania określają odrębne przepisy.
2. Wniesienie odwołania nie zwalnia żołnierza rezerwy, któremu karta powołania została doręczona, od obowiązku stawienia się do odbycia ćwiczeń wojskowych w określonym w tej karcie terminie i miejscu.
2. Wojskowy komendant uzupełnień, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej o przyczynach niestawienia się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych.
3. Jeżeli w dniu, w którym żołnierz rezerwy stawił się do odbycia ćwiczeń wojskowych, wykorzystywał on zwolnienie lekarskie od pracy, żołnierz przedstawia to zwolnienie dowódcy jednostki wojskowej, który niezwłocznie zawiadamia zatrudniający go zakład pracy o jego stawieniu się do odbycia ćwiczeń wojskowych.
2. Dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym stawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych.
3. Żołnierzy, o których mowa w ust. 2, wyznacza się na stanowiska i funkcje na czas trwania ćwiczeń wojskowych.
2. W wypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień postępuje zgodnie z zasadami określonymi w art. 61 ust. 2.
3. W wypadku gdy żołnierz rezerwy nie stawił się do odbycia ćwiczeń wojskowych krótkotrwałych lub długotrwałych w terminie określonym w karcie powołania, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym fakcie właściwego prokuratora wojskowego, chyba że wymierzył temu żołnierzowi karę dyscyplinarną.
Rozdział 5
Urlopy
§ 23.
2. Urlopu okolicznościowego udziela się w wymiarze do 5 dni kalendarzowych.
2. Urlopu w celu odwiedzenia rodziny udziela się w wymiarze 3 dni kalendarzowych za każde 30 dni odbywania ćwiczeń wojskowych.
3. Urlop określony w ust. 1 nie przysługuje w miesiącu, w którym udzielono żołnierzowi innego urlopu.
Rozdział 6
Zwalnianie z ćwiczeń wojskowych
§ 27.
1) uznania go ze względu na stan zdrowia:
a) za trwale lub czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b) za niezdolnego do służby wojskowej w czasie pokoju;
2) zastosowania wobec niego tymczasowego aresztowania lub zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również zastępczej kary pozbawienia wolności lub kary aresztu, albo wykonania kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych.
2. Żołnierz rezerwy może być zwolniony z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie:
1) śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny żołnierza, jeżeli udzielenie urlopu okolicznościowego w tych wypadkach jest niewystarczające lub niecelowe;
2) zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
Rozdział 7
Przepisy końcowe
§ 31.
Minister Obrony Narodowej: R. Szeremietiew
Kierownik Ministerstwa
- Data ogłoszenia: 1992-06-03
- Data wejścia w życie: 1992-06-16
- Data obowiązywania: 1992-06-16
- Z mocą od: 1992-06-16
- Dokument traci ważność: 2001-03-10
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA