REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 110 poz. 473
USTAWA
z dnia 11 października 1991 r.
o referendum gminnym.
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 1.
2. Referendum gminne polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
Art. 2.
Art. 3.
2. Referendum może być przeprowadzone w każdej innej sprawie ważnej dla gminy.
Art. 4.
Rozdział 2
Referendum przeprowadzane z inicjatywy rady gminy
Art. 5.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1) pytanie lub pytania referendum w liczbie nie przewyższającej pięciu albo warianty decyzji zaproponowane mieszkańcom gminy do wyboru,
2) w przypadku gdy przedmiotem referendum jest samoopodatkowanie mieszkańców na cele publiczne – wskazanie konkretnego celu (celów) i zasad samoopodatkowania,
3) termin przeprowadzenia referendum,
4) wzór karty do głosowania.
Art. 6.
2. Referendum przeprowadza się między 30 a 35 dniem od dnia opublikowania uchwały rady na terenie gminy.
Rozdział 3
Referendum przeprowadzane na wniosek mieszkańców
Zasady ogólne
Art. 7.
1) obywatel lub grupa obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady danej gminy,
2) struktura terenowa partii politycznej lub organizacji społecznej działająca w danej gminie.
2. Podmioty, o których mowa w ust. 1, zwane są dalej inicjatorami referendum.
Art. 8.
2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawierać powinno:
1) jeżeli inicjatorem referendum jest obywatel – jego nazwisko, imię, datę urodzenia, adres i numer dowodu osobistego,
2) jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli – nazwiska, imiona, daty urodzenia, adresy i numery dowodów osobistych wszystkich członków grupy oraz wskazanie osoby będącej jej pełnomocnikiem,
3) jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna – jej nazwę, adres siedziby na terenie gminy oraz nazwisko, imię, datę urodzenia, adres i numer dowodu osobistego osoby będącej jej pełnomocnikiem,
4) określenie sprawy, w której ma zostać przeprowadzone referendum.
3. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) niezwłocznie potwierdza na piśmie otrzymanie powiadomienia.
4. Pełnomocnikiem inicjatora referendum może być jedynie osoba, której przysługuje prawo wybierania do rady danej gminy.
5. Na pisemny wniosek inicjatora referendum, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku, powiadamia w formie pisemnej inicjatora referendum lub jego pełnomocnika o liczbie mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania. Liczba ta stanowi podstawę obliczeń, o których mowa w art. 13 ustawy o samorządzie terytorialnym.
6. Inicjator referendum w sprawie odwołania rady gminy przed upływem kadencji powiadamia o zamiarze wystąpienia z taką inicjatywą również wojewódzkiego komisarza wyborczego; do tego powiadomienia stosuje się przepisy ust. 1 i 3.
Art. 9.
2. Informacja o zamierzonym referendum w sprawach, o których mowa w art. 5 ust. 1, musi spełniać warunki zawarte w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2.
3. Informacja o zamierzonym referendum w sprawie odwołania rady gminy musi zawierać uzasadnienie odwołania.
Art. 10.
2. Podpisy zbiera się na kartach, z których każda zawiera informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o jego inicjatorze.
3. Mieszkaniec gminy popierający wniosek o przeprowadzenie referendum podaje na karcie nazwisko, imię, datę urodzenia, adres i numer dowodu osobistego. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem.
Art. 11.
2. Wniosek o przeprowadzenie referendum musi spełniać warunki, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2.
3. Do wniosku dołącza się karty, o których mowa w art. 10 ust. 2.
Art. 12.
2. Rada gminy powołuje ze swego grona komisję do sprawdzenia, czy wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum odpowiada przepisom ustawy o samorządzie terytorialnym i ustawy niniejszej.
3. Do udziału w pracach komisji zaprasza się w charakterze obserwatora inicjatora referendum lub jego pełnomocnika. Inicjator referendum lub jego pełnomocnik może w razie potrzeby składać komisji dodatkowe wyjaśnienia i przedstawiać dowody. Komisja może również żądać od inicjatora referendum lub jego pełnomocnika złożenia takich wyjaśnień i przedstawienia dowodów.
4. Wniosek o przeprowadzenie referendum, który nie spełnia warunków, o których mowa w art. 11, komisja zwraca inicjatorowi, wyznaczając 14-dniowy termin do usunięcia uchybień.
5. Jeżeli komisja stwierdzi, że wniosek o przeprowadzenie referendum zawiera uchybienia, których nie można usunąć, przekazuje wniosek radzie gminy wraz ze swoją opinią.
6. Przepisy ust. 4 i 5 odnoszą się również do uchybień w wykazie mieszkańców gminy popierających wniosek.
Art. 13.
2. W przypadku zbiegu dwu lub więcej wniosków mieszkańców o przeprowadzenie referendum, rada gminy podejmuje uchwałę o ich przeprowadzeniu w kolejności, w jakiej zostały przekazane wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) przez inicjatorów lub ich pełnomocników. Rada gminy może również, jeśli jest to możliwe, poddać wszystkie lub część wniosków pod jednoczesne referendum gminne.
Art. 14.
Art. 15.
Art. 16.
2. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni. Postanowienie sądu jest ostateczne.
3. Postanowienie uwzględniające skargę zastępuje uchwałę rady.
Art. 17.
Rozdział 4
Referendum w sprawie odwołania rady gminy
Art. 18.
2. Do wniosku dołącza się karty, o których mowa w art. 10 ust. 2.
3. Wojewódzki komisarz wyborczy zwraca inicjatorowi lub jego pełnomocnikowi wniosek zawierający usterki i wyznacza 14-dniowy termin do ich usunięcia.
4. Wojewódzki komisarz wyborczy odrzuca wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym stwierdził nie dające się usunąć uchybienia. Postanowienie o odrzuceniu wniosku przekazuje się niezwłocznie inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi.
5. Przepisy ust. 3 i 4 odnoszą się również do uchybień w wykazie mieszkańców gminy popierających ten wniosek.
6. Inicjator referendum lub jego pełnomocnik może, w razie potrzeby, składać wojewódzkiemu komisarzowi wyborczemu dodatkowe wyjaśnienia i przedstawiać dowody. Wojewódzki komisarz wyborczy może także żądać od inicjatora referendum lub jego pełnomocnika takich wyjaśnień lub dowodów.
Art. 19.
2. W przypadku zbiegu dwu lub więcej wniosków, o których mowa w ust. 1, wojewódzki komisarz wyborczy postanawia o przeprowadzeniu referendum w terminie liczonym od dnia otrzymania wniosku pierwszego.
Art. 20.
Art. 21.
Art. 22.
2. Sąd administracyjny rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni. Postanowienie sądu jest ostateczne.
3. Postanowienie sądu uwzględniające odwołanie zastępuje postanowienie wojewódzkiego komisarza wyborczego.
4. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 3.
Art. 23.
Rozdział 5
Tryb przeprowadzania oraz ustalanie i ogłaszanie wyników referendum
Art. 24.
2. Terytorialną komisję powołuje:
1) rada gminy – w sprawie dotyczącej samoopodatkowania mieszkańców na cele publiczne lub w innej sprawie ważnej dla gminy,
2) wojewódzki komisarz wyborczy – w sprawie odwołania rady gminy przed upływem kadencji.
3. Obwodowe komisje powołuje komisja terytorialna.
4. Komisja terytorialna ustala wzory formularzy protokołów sporządzanych przez komisję.
5. Komisje posługują się odpowiednio pieczęcią terytorialnej i obwodowej komisji wyborczej, ustanowioną dla tych komisji w wyborach do rad gmin.
Art. 25.
Art. 26.
1) oznaczenie referendum (organu, który postanowił o przeprowadzeniu referendum, datę referendum),
2) pytanie albo warianty rozwiązania sprawy będącej przedmiotem referendum; jeżeli referendum polega na udzieleniu odpowiedzi na postawione pytanie, na karcie do głosowania zamieszcza się również wyrazy: „tak” i „nie”, a gdy referendum polega na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami, przy każdym z wariantów umieszcza się po lewej stronie numer wariantu.
3) pouczenie o sposobie głosowania.
2. W razie poddania pod referendum więcej niż jednej sprawy, na karcie do głosowania zamieszcza się kolejno wszystkie postawione pytania lub warianty, z zachowaniem wymagań określonych w ust. 1 pkt 2.
3. Karta do głosowania może być zadrukowana tylko po jednej stronie.
4. Karta do głosowania powinna być opatrzona pieczęcią rady gminy, która postanowiła o przeprowadzeniu tego referendum.
Art. 27.
Art. 28.
Art. 29.
Art. 30.
2. Wynik referendum w sprawie samooopodatkowania się mieszkańców na cele publiczne jest rozstrzygający, jeżeli za samoopodatkowaniem padło co najmniej 2/3 ważnie oddanych głosów.
Art. 31.
1) na karcie do głosowania nie zaznaczono żadnej odpowiedzi,
2) na karcie do głosowania zaznaczono więcej niż jedną odpowiedź na dane pytanie,
3) karta została przekreślona.
Art. 32.
1) inne niż urzędowo ustalone bądź nie opatrzone właściwą pieczęcią,
2) podarte całkowicie na dwie lub więcej części.
2. Poczynienie na karcie do głosowania dodatkowych uwag lub innych dopisków nie pociąga za sobą skutków prawnych, a w szczególności nie wpływa na ważność karty.
Art. 33.
Art. 34.
1) osób uprawnionych do głosowania,
2) oddanych głosów,
3) głosów nieważnych,
4) głosów ważnych,
5) głosów oddanych na poszczególne zaproponowane rozwiązania.
2. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne przy jego sporządzeniu. Protokół opatruje się pieczęcią komisji.
Art. 35.
1) łączne dane liczbowe w sprawach, o których mowa w art. 34 ust. 1, z terenu całej gminy,
2) wynik referendum.
2. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, obecne przy jego sporządzeniu. Protokół opatruje się pieczęcią komisji.
Art. 36.
Art. 37.
Art. 38.
2. Protest wnosi się na piśmie do właściwego sądu wojewódzkiego. Wnoszący protest formułuje w nim zarzuty, podaje dowody i uzasadnia go.
3. Jeżeli protest nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 2, sąd wojewódzki pozostawia go bez dalszego biegu.
4. Sąd wojewódzki rozpatruje protesty w ciągu 14 dni w trybie postępowania nieprocesowego w składzie 3 sędziów z udziałem wnoszącego protest i przedstawiciela komisji. Na postanowienie sądu nie przysługują środki odwoławcze.
5. W przypadku uwzględnienia protestu stosuje się odpowiednio art. 107 i 108 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96 i z 1991 r. Nr 53, poz. 227).
Art. 39.
Art. 40.
2. Nowe wybory do rady gminy przeprowadza się zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96 i z 1991 r. Nr 53, poz. 227).
3. Odwołanie rady gminy jest równoznaczne z rozwiązaniem zarządu gminy. Prezes Rady Ministrów wyznacza wówczas osobę, która do czasu wyboru nowych organów gminy pełni funkcję tych organów.
Art. 41.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
Art. 42.
Art. 43.
Art. 44.
1) w art. 12 w ust. 1 wyraz „lokalnego” zastępuje się wyrazem „gminnego”,
2) w art. 13 ust. 1 i 3 otrzymują brzmienie:
„1. Referendum przeprowadza się z inicjatywy rady lub na wniosek co najmniej 1/10 mieszkańców uprawnionych do głosowania.”
„3. Referendum w sprawie odwołania rady gminy przed upływem kadencji przeprowadza się na zasadach określonych w ust. 1 i 2.”.
Art. 45.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa
- Data ogłoszenia: 1991-11-29
- Data wejścia w życie: 1991-12-12
- Data obowiązywania: 1991-12-12
- Z mocą od: 1991-12-12
- Dokument traci ważność: 2000-11-04
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA