REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 102 poz. 445

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 9 października 1991 r.

w sprawie umundurowania policjantów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 pkt 3–5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 i z 1991 r. Nr 94, poz. 422) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Przepisy rozporządzenia regulują sprawy umundurowania, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych policjantów, zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak, a także normy umundurowania policjantów.

§ 2.

1. Policjanci noszą umundurowanie policyjne podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak również w szkołach i ośrodkach szkolenia Policji oraz w czasie odbywania ćwiczeń (przeszkolenia) według zasad określonych w rozporządzeniu.

2. Przepisy rozporządzenia nie naruszają przepisów wydanych przez Komendanta Głównego Policji na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 i z 1991 r. Nr 94, poz. 422).

3. Umundurowanie policjantów składa się z ubioru wyjściowego, służbowego i ćwiczebnego, których wzory określa załącznik nr 1.

4. Zasadniczymi przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru wyjściowego i służbowego są:

1) kurtka i płaszcz w kolorze szarobłękitnym,

2) spodnie w kolorze granatowym,

3) wiatrówka w kolorze szarobłękitnym,

4) koszule: służbowa w kolorze błękitnym, wyjściowa w kolorze białym,

5) czapka w kolorze szarobłękitnym z otokiem ciemnoniebieskim,

6) obuwie i pas w kolorze czarnym.

5. Zasadniczymi przedmiotami umundurowania składającymi się na ubiór ćwiczebny są: czapka, kurtka i spodnie w kolorze khaki z nadrukiem moro szarobłękitnym.

§ 3.

1. Na umundurowanie policjanta składają się również:

1) dystynkcje policyjne (oznaczenie stopni policyjnych), których wzory określa załącznik nr 2;

2) znaki identyfikacyjne, których wzory określa załącznik nr 3, obejmujące:

a) oznaczenia identyfikacji indywidualnej i komend Policji,

b) oznaczenia rodzajów i służb Policji,

c) emblematy do umundurowania ćwiczebnego,

d) oznaczenie generalnego inspektora i nadinspektora Policji.

2. Na nakryciach głowy wchodzących w skład umundurowania policjanta umieszcza się wizerunek orła białego w koronie:

1) na czapkach gabardynowych letnich i zimowych oraz kaskach ochronnych – wykonany z metalu w kolorze białym;

2) na czapkach ćwiczebnych oraz beretach – wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym.

Wzory wizerunków orła określa załącznik nr 4.

3. Wizerunek orła jest umieszczony na guzikach zewnętrznych przedmiotów umundurowania z tworzywa sztucznego w kolorze tego przedmiotu.

§ 4.

1. Dystynkcje do ubiorów wyjściowego i służbowego są wykonywane z tworzywa sztucznego w kolorze białym, a dystynkcje do ubioru ćwiczebnego – z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnym.

2. Dystynkcje umieszcza się na naramiennikach kurtek, wiatrówek, płaszczy i koszul letnich służbowych. Dystynkcji nie umieszcza się na taśmach otokowych czapek.

§ 5.

Wzorów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, i przepisów § 4 nie stosuje się w oddziałach prewencji i pododdziałach antyterrorystycznych Policji.

§ 6.

Oznaczenie identyfikacji indywidualnej obejmuje napis „POLICJA”, numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi oraz oznaczenie komendy Policji wyrażone cyframi rzymskimi lub literami.

§ 7.

Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta oznaczeń identyfikacji indywidualnej i komend Policji, a także rodzajów i służb Policji określa załącznik nr 5.

§ 8.

1. Policjant może użytkować tylko te przedmioty umundurowania, które zostały wykonane zgodnie z ustalonym wzorem i zatwierdzonymi warunkami technicznymi.

2. Minister Spraw Wewnętrznych może zezwolić na noszenie przez policjantów, w ramach testowania, sondażu i innych badań, ubiorów i znaków identyfikacyjnych według innych wzorów niż określone w rozporządzeniu, informując o tym społeczeństwo za pomocą środków masowego przekazu.

3. Zabrania się samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.

4. Użytkowane przedmioty umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.

§ 9.

1. Policjanci są obowiązani do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych w każdej porze roku.

2. Poszczególne ubiory policjanci noszą według zestawów ubiorczych, ustalanych z uwzględnieniem pory roku. Rozróżnia się okres letni od 1 maja do 30 września i okres zimowy od 1 listopada do 31 marca. Miesiące kwiecień 1 październik stanowią okres przejściowy.

3. Tabelarycznych zestawień przedmiotów umundurowania wchodzących w skład poszczególnych ubiorów policjantów dokonuje Komendant Główny Policji, z uwzględnieniem norm umundurowania określonych w rozporządzeniu.

4. W okresie przejściowym policjanci, w zależności od warunków atmosferycznych, mogą nosić płaszcze sukienne lub płaszcze letnie. Decyzje w tej sprawie wydają kierownicy jednostek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji i komendanci szkół Policji lub osoby przez nich upoważnione.

§ 10.

Dopuszcza się noszenie przez policjantów umundurowanych:

1) okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami,

2) symbolu żałoby według zasad określonych w praktykowanym przez policjanta obrządku religijnym.

§ 11.

1. Zabrania się policjantom:

1) użytkowania przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym ich zestawem umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem,

2) noszenia przedmiotów umundurowania, których stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru,

3) noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego,

4) przebywania w ubiorze ćwiczebnym w miejscach publicznych (w teatrach, kinach, lokalach rozrywkowych, klubach i parkach). jeżeli nie wymagają tego okoliczności służby.

2. Szczegółowy sposób użytkowania przedmiotów umundurowania, uwzględniający ich charakter i warunki służby, określa regulamin wydany przez Komendanta Głównego Policji.

§ 12.

Kierownicy jednostek organizacyjnych Policji:

1) kontrolują przestrzeganie przez podległych policjantów przepisów o umundurowaniu,

2) przeprowadzają co najmniej dwa razy w roku apele mundurowe, polegające na bezpośrednim sprawdzeniu stanu jakościowego i ilościowego przedmiotów umundurowania użytkowanych przez podległych policjantów.

§ 13.

1. Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się:

1) w dniach świąt państwowych,

2) w czasie uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień i ślubowania policjantów,

3) podczas innych ważnych uroczystości – na polecenie Komendanta Głównego Policji, komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji oraz komendantów szkół Policji.

2. Ordery i odznaczenia nosi się na wstążkach na lewej stronie piersi z prawa na lewo, w kolejności określonej przez akt prawny ustanawiający order lub odznaczenie. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, po orderach i odznaczeniach polskich.

3. Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić:

1) podczas uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań – jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne decyzje,

2) podczas uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy – jeżeli policjant występuje w umundurowaniu.

4. Nosi się baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta. Spośród pozostałych nosi się baretkę odznaczenia najwyższego stopnia. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

5. Odznaki absolwentów szkół i kursów Policji i inne odznaki policjanci noszą w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki, z uwzględnieniem przepisów regulaminu, o którym mowa w § 11 ust. 2.

6. Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji oraz komendanci szkół Policji mogą zarządzić noszenie ubioru wyjściowego ze sznurem galowym również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1, ustalając jednocześnie obowiązek występowania z orderami, odznaczeniami, medalami i odznakami.

§ 14.

1. Ubiór wyjściowy bez sznura galowego nosi się:

1) podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Policji na oficjalnych spotkaniach lub imprezach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w ubiorze wyjściowym ze sznurem galowym,

2) przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe,

3) w czasie uczestniczenia w pogrzebach policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych,

4) podczas wręczania aktów mianowania na stopień służbowy.

2. Policjanci mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby w:

1) Komendzie Głównej Policji,

2) szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, jeżeli nie występują w szykach zwartych i na placach ćwiczeń,

3) jednostkach Policji, jeżeli służbę pełnią w pomieszczeniach biurowych,

4) czasie wolnym od zajęć służbowych.

§ 15.

Noszenie ubioru wyjściowego określonego w § 13 lub § 14 w czasie uroczystości religijnych pozostawia się uznaniu policjanta, z tym że noszenie ubioru wyjściowego jest obowiązkowe w razie zorganizowanego udziału policjantów w uroczystości religijnej.

§ 16.

Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych w innych okolicznościach niż wymagające noszenia ubioru wyjściowego.

§ 17.

Ubiór ćwiczebny nosi się:

1) w szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, w oddziałach prewencji Policji, pododdziałach antyterrorystycznych Policji, na zajęciach szkoleniowych i ćwiczeniach,

2) w czasie wykonywania zadań o charakterze specjalnym – na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej, w której policjant pełni służbę (podczas strzelań, musztry itp.),

3) w każdych okolicznościach przez osoby powołane na ćwiczenia do jednostek Policji.

§ 18.

1. Policjanci zaopatrywani są w umundurowanie zgodnie z normami określonymi w załączniku nr 6.

2. Normy umundurowania stanowią podstawę do:

1) planowania zaopatrzenia w przedmioty umundurowania,

2) zaopatrywania i rozliczania policjantów z przedmiotów umundurowania.

§ 19.

Uprawnienie do zaopatrzenia w przedmioty umundurowania powstaje z dniem mianowania i wygasa z dniem zwolnienia ze służby w Policji.

§ 20.

1. Policjanci mianowani na stałe otrzymują przedmioty umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego na własność.

2. Policjanci mianowani na okres służby przygotowawczej nabywają prawo własności przedmiotów umundurowania, o których mowa w ust. 1, po upływie okresu ich używalności.

3. Policjantom mogą być wydane na połowę okresu używalności przedmioty umundurowania uprzednio użytkowane, o ile posiadają wartość użytkową.

§ 21.

1. Przedmioty mundurowe wydaje się stosownie do okresów używalności.

2. Jednostki i komórki organizacyjne Policji właściwe w sprawach zaopatrzenia mundurowego mogą wydać przedmiot umundurowania przed upływem terminu jego używalności w przypadkach:

1) utraty wartości użytkowej umundurowania lub utraty przedmiotu powstałej z przyczyn niezależnych od użytkownika w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych,

2) utraty wartości użytkowej przedmiotu umundurowania wydanego w naturze, powstałej z winy użytkownika, lub utraty takiego przedmiotu,

3) w innych uzasadnionych przypadkach – po opłaceniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nowy przedmiot umundurowania wydaje się bezpłatnie z przyjęciem okresu używalności od daty jego wydania. Za przedmiot umundurowania, za który wypłacono równoważnik pieniężny, wypłaca się równowartość obliczoną według ceny detalicznej.

4. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nowy przedmiot umundurowania wydaje się po opłaceniu jego wartości według cen detalicznych, obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu, za czas, jaki pozostał do końca okresu jego używalności. Okres używalności wydanego przedmiotu umundurowania liczy się od dnia wydania.

5. W razie utraty wartości użytkowej przedmiotu umundurowania wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych, należy wydać nowy przedmiot umundurowania, z zaliczeniem okresu używalności od daty jego wydania. Polecenie w tej sprawie wydają kierownicy jednostek, o których mowa w ust. 2.

§ 22.

1. Okres używalności przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia ich wydania użytkownikowi.

2. Okres używalności dystynkcji, znaków identyfikacyjnych i wizerunków orła równy jest okresowi używalności przedmiotów umundurowania, do których zostały one wydane.

§ 23.

1. Policjanci zwolnieni ze służby obowiązani są zdać do magazynu wszystkie przedmioty ubioru ćwiczebnego lub uiścić ich równowartość według cen ewidencyjnych, obowiązujących w dniu rozliczenia, za czas, jaki pozostał do końca okresu ich używalności.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innych jednostek organizacyjnych Policji zdają przedmioty ubioru ćwiczebnego w jednostce, z której odchodzą, z wyjątkiem funkcjonariuszy w służbie kandydackiej, którzy zabierają ze sobą przedmioty umundurowania do nowej jednostki, z zastrzeżeniem wynikającym z załącznika nr 6.

3. Policjanci mianowani na stałe w przypadku zwolnienia ze służby nie zdają przedmiotów umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego.

4. Policjanci mianowani na okres służby przygotowawczej, w przypadku zwolnienia ze służby, obowiązani są zwrócić przedmioty umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego, których okres używalności nie upłynął, lub uiścić ich równowartość według cen ewidencyjnych za czas, jaki pozostał do końca okresu używalności.

5. Policjanci w służbie kandydackiej są obowiązani zwrócić przedmioty umundurowania po zwolnieniu z tej służby, z wyjątkiem przedmiotów wydawanych do jednorazowego użytkowania.

6. Obowiązek określony w ust. 1, 2, 4 i 5 nie dotyczy rodzin zmarłych policjantów.

§ 24.

1. Policjanci, którzy ze względu na budowę ciała nie mogą dopasować przedmiotów umundurowania gotowych, otrzymują na odpowiedni przedmiot umundurowania tkaninę w metrażu oraz równoważnik pieniężny na szycie i dodatki krawieckie.

2. Policjantom, którym wydano przedmioty umundurowania gotowe wymagające odpowiednich poprawek krawieckich, wypłaca się ryczałt pieniężny na wykonanie tych poprawek.

3. Wysokość równoważników oraz ryczałtu, o których mowa w ust. 1 i 2, określa Komendant Główny Policji na podstawie aktualnie obowiązujących cen i norm należności.

§ 25.

1. Policjantom zawieszonym w czynnościach służbowych wstrzymuje się na okres tego zawieszenia wydawanie nowych przedmiotów umundurowania ubioru wyjściowego i służbowego, które należałyby się im w związku z upływem okresu używalności przedmiotów dotychczas użytkowanych.

2. Policjantów zwolnionych ze służby po okresie zawieszenia w czynnościach służbowych należy rozliczyć z przedmiotów umundurowania stosownie do przepisów § 23.

§ 26.

1. Policjantom w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego trwającego powyżej 6 miesięcy nie przysługuje zaopatrzenie mundurowe.

2. Policjantom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.

§ 27.

Szczegółową gospodarkę umundurowaniem i sposób prowadzenia ewidencji przedmiotów umundurowania określa Komendant Główny Policji.

§ 28.

Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 sierpnia 1990 r. w sprawie dystynkcji i znaków identyfikacyjnych policjantów (Dz. U. Nr 58, poz. 342).

§ 29.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zaopatrzenia policjantów w umundurowanie od dnia 1 kwietnia 1991 r.

Minister Spraw Wewnętrznych: H. Majewski

Załącznik 1. [WZORY UBIORÓW POLICJANTÓW]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 9 października 1991 r. (poz. 445)

Załącznik nr 1

WZORY UBIORÓW POLICJANTÓW

Załącznik 2. [OZNACZENIE STOPNI POLICYJNYCH]

Załącznik nr 2

OZNACZENIE STOPNI POLICYJNYCH

Oznaczenie stopni w oddziałach prewencji i pododdziałach antyterrorystycznych Policji

Załącznik 3. [WZORY ZNAKOW IDENTYFIKACYJNYCH]

Załącznik nr 3

WZORY ZNAKOW IDENTYFIKACYJNYCH

Wzór oznaczenia identyfikacji indywidualnej policjanta

Uwagi: 1. Liczby wyrażone cyframi arabskimi zaczynają się dla każdej jednostki od 101 wzwyż,

2. Ustala się w miejsce liczby wyrażonej cyframi rzymskimi dla Komendy Głównej Policji symbol KG, dla Stołecznej Komendy Policji liczbę wyrażoną cyfrą rzymską I, a dla pozostałych komend – liczby wyrażone cyframi rzymskimi w kolejności alfabetycznej jednostki.

Oznaczenia Komendy Głównej i komend wojewódzkich Policji

– Stołeczna Komenda Policji I

– Komenda Wojewódzka Policji w Białej Podlaskiej II

– Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku III

– Komenda Wojewódzka Policji w Bielsku-Białej IV

– Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy V

– Komenda Wojewódzka Policji w Chełmie VI

– Komenda Wojewódzka Policji w Ciechanowie VII

– Komenda Wojewódzka Policji w Częstochowie VIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Elblągu IX

– Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku X

– Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim XI

– Komenda Wojewódzka Policji w Jeleniej Górze XII

– Komenda Wojewódzka Policji w Kaliszu XIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach XIV

– Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach XV

– Komenda Wojewódzka Policji w Koninie XVI

– Komenda Wojewódzka Policji w Koszalinie XVII

– Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie XVIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Krośnie XIX

– Komenda Wojewódzka Policji w Legnicy XX

– Komenda Wojewódzka Policji w Lesznie XXI

– Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie XXII

– Komenda Wojewódzka Policji w Łomży XXIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi XXIV

– Komenda Wojewódzka Policji w Nowym Sączu XXV

– Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie XXVI

– Komenda Wojewódzka Policji w Opolu XXVII

– Komenda Wojewódzka Policji w Ostrołęce XXVIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Pile XXIX

– Komenda Wojewódzka Policji w Piotrkowie Trybunalskim XXX

– Komenda Wojewódzka Policji w Płocku XXXI

– Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu XXXII

– Komenda Wojewódzka Policji w Przemyślu XXXIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu XXXIV

– Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie XXXV

– Komenda Wojewódzka Policji w Siedlcach XXXVI

– Komenda Wojewódzka Policji w Sieradzu XXXVII

– Komenda Wojewódzka Policji w Skierniewicach XXXVIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Słupsku XXXIX

– Komenda Wojewódzka Policji w Suwałkach XL

– Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie XLI

– Komenda Wojewódzka Policji w Tarnobrzegu XLII

– Komenda Wojewódzka Policji w Tarnowie XLIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Toruniu XLIV

– Komenda Wojewódzka Policji w Wałbrzychu XLV

– Komenda Wojewódzka Policji we Włocławku XLVI

– Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu XLVII

– Komenda Wojewódzka Policji w Zamościu XLVIII

– Komenda Wojewódzka Policji w Zielonej Górze XLIX

– Komenda Główna Policji KG

Wzory oznaczeń rodzajów i służb Policji oraz oznaczenie generalnego inspektora i nadinspektora Policji

Wzór emblematu do umundurowania ćwiczebnego

Załącznik 4. [WZORY WIZERUNKOW ORŁA]

Załącznik nr 4

WZORY WIZERUNKOW ORŁA

Wizerunek orła wykonany z metalu

Wizerunek orła wykonany z tworzywa sztucznego

Załącznik 5. [SPOSÓB ROZMIESZCZANIA OZNACZEŃ IDENTYFIKACJI INDYWIDUALNEJ I KOMEND POLICJI, RODZAJÓW I SŁUŻB POLICJI]

Załącznik nr 5

SPOSÓB ROZMIESZCZANIA OZNACZEŃ IDENTYFIKACJI INDYWIDUALNEJ I KOMEND POLICJI, RODZAJÓW I SŁUŻB POLICJI

Sposób umieszczenia oznaczenia identyfikacji indywidualnej policjanta

Fragment klapy kurtki z umieszczeniem na kołnierzu oznaki rodzaju służby

Fragment klapy płaszcza zimowego z umieszczeniem na kołnierzu oznaki rodzaju służby

Załącznik 6. [NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW]

Załącznik nr 6

NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW

Norma umundurowania nr 1 dla policjantów mężczyzn

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w latach

Uwagi

1

2

3

4

5

6

1

Czapka gabardynowa

szt.

1

3

 

2

Czapka zimowa

1

5

 

3

Czapka letnia

1

3

 

4

Płaszcz sukienny

1

7

 

5

Kurtka 3/4 z podpinką

1

3

 

6

Płaszcz wyjściowy letni z podpinką

1

5

 

7

Płaszcz nieprzemakalny lub peleryna nieprzemakalna

1

3

 

8

Kurtka gabardynowa wyjściowa

1

5

 

9

Kurtka gabardynowa służbowa

2

3

 

10

Spodnie gabardynowe wyjściowe

1

2

 

11

Spodnie gabardynowe służbowe

1

2

 

12

Kurtka letnia

1

3

 

13

Spodnie letnie

2

3

 

14

Krawat

2

2

 

15

Wiatrówka letnia

2

4

 

16

Szalik letni

1

2

 

17

Szalik zimowy

1

3

 

18

Sweter

1

4

f

19

Rękawiczki skórzane zimowe

para

1

3

 

20

Rękawiczki skórzane letnie

1

4

 

21

Oznaki stopnia i służby, baretki

komplet

 

 

do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządze-niu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Koszula służbowa

szt.

2

2

 

23

Koszula służbowa letnia

2

2

 

24

Koszula wyjściowa

1

2

 

25

Podkoszulka z długim rękawem

2

2

 

26

Kalesony długie

2

2

 

27

Kalesony zimowe

2

2

 

28

Skarpetki letnie

para

2

1

 

29

Skarpetki zimowe

2

1

 

30

Ręcznik frottè

szt.

2

2

 

31

Spinki do mankietów

para

2

2

 

32

Trzewiki bukatowe nieocieplane

1

2

 

33

Trzewiki botki ocieplane

1

2

 

34

Półbuty

1

1

 

35

Sznur galowy

szt.

1

7

 

36

Pas główny

1

6

|

37

Pasek do spodni

1

7

 

38

Teczka skórzana czarna

1

6

 

39

Raportówka

1

6

 

40

Gwizdek

1

2

 

 

Uwagi:

1. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze dla policjantów prewencji, oddziałów prewencji, ruchu drogowego, Policji lokalnej i specjalistycznej, w tym wodnej, kolejowej i lotniczej.

2. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje, z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania, sznur galowy aspiranta. Sznur galowy podoficera Policji, w którego miejsce wydano sznur galowy aspiranta Policji, spisuje się z ewidencji.

3. Podoficer Policji lub aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje, z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania:

– sznur galowy oficera Policji,

– daszki do czapki gabardynowej i letniej.

4. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne pranie chemiczne w ciągu jednego roku umundurowania oraz na renowację oporządzenia.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego, służbowego i ćwiczebnego. Policjantom w oddziałach prewencji i pododdziałach antyterrorystycznych wypłaca się równoważnik pieniężny na wykonanie dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

6. Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje jednorazowo, z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania:

– czapkę gabardynową,

– płaszcz sukienny,

– kurtkę gabardynową,

– spodnie gabardynowe wyjściowe i służbowe z lampasami,

– sznur galowy generała.

7. Nadinspektor Policji i generalny inspektor Policji otrzymuje dodatkowo:

– spodnie wyjściowe i służbowe z lampasami 1 szt. na 2 lata,

– spodnie letnie z lampasami 1 szt. na 2 lata.

8. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji przysługują oznaki stopnia i służby haftowane bajorkiem. Zwrot kosztów za wykonane usługi następuje po przedłożeniu rachunku.

Norma umundurowania nr 2 dla policjantów kobiet

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w latach

Uwagi

1

2

3

4

5

6

1

Czapka gabardynowa

szt.

1

3

 

2

Czapka zimowa

1

5

 

3

Czapka letnia

1

3

 

4

Płaszcz sukienny

1

7

 

5

Kurtka 3/4 z podpinką

1

3

 

6

Płaszcz wyjściowy letni z podpinką

1

5

 

7

Płaszcz nieprzemakalny lub peleryna nieprzemakalna

1

3

 

8

Kurtka gabardynowa wyjściowa

1

5

 

9

Kurtka gabardynowa służbowa

2

3

 

10

Spódnica gabardynowa wyjściowa

1

2

 

11

Spodnie gabardynowe służbowe lub spódnica

1

2

 

12

Kurtka letnia

1

3

 

13

Spódnica letnia lub spodnie letnie

2

3

 

14

Krawat

2

2

 

15

Wiatrówka letnia

2

4

 

16

Szalik letni

1

2

 

17

Szalik zimowy

1

3

 

18

Sweter

1

4

 

19

Rękawiczki skórzane zimowe

para

1

3

 

20

Rękawiczki skórzane letnie

1

4

 

21

Oznaki stopnia i służby, baretki

komplet

 

 

do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządze-niu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

Koszula służbowa

szt.

2

2

 

23

Koszula służbowa letnia

2

2

 

24

Koszula, wyjściowa

1

2

 

25

Podkoszulka

2

2

 

26

Reformy zimowe

2

2

 

27

Reformy letnie

2

2

 

28

Rajstopy letnie

para

3

1

 

29

Rajstopy zimowe

2

1

 

30

Ręcznik frotté

szt.

2

2

 

31

Spinki do mankietów

para

2

2

 

32

Buty służbowe damskie

1

2

 

33

Buty kozaczki damskie

1

2

 

34

Półbuty damskie

1

1

 

35

Sznur galowy

szt.

1

7

 

36

Pas główny

1

6

 

37

Pasek do spodni

1

7

 

38

Teczka skórzana czarna

1

6

 

39

Raportówka

1

6

 

40

Gwizdek

1

2

 

 

Uwagi:

1. Raportówkę należy wydawać wyłącznie w naturze dla policjantów prewencji oddziałów prewencji, ruchu drogowego, Policji lokalnej i Policji specjalistycznej, w tym kolejowej, wodnej i lotniczej.

2. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje, z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania, sznur galowy aspiranta. Sznur galowy podoficera Policji, w którego miejsce wydano sznur galowy aspiranta Policji, spisuje się z ewidencji.

3. Aspirant Policji lub podoficer Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania:

– sznur galowy oficera Policji,

– daszki do czapki gabardynowej i letniej.

Sznur galowy aspiranta lub podoficera Policji, w którego miejsce wydano sznur galowy oficera Policji, spisuje się z ewidencji.

4. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne pranie chemiczne w ciągu roku umundurowania oraz na renowację oporządzenia.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji stopni do ubioru wyjściowego, służbowego i ćwiczebnego. Policjantom w oddziałach prewencji i pododdziałach antyterrorystycznych wypłaca się równoważnik pieniężny na wykonanie dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

6. Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje, z zaliczeniem okresu używalności od dnia mianowania, sznur galowy nadinspektora Policji. Sznur galowy oficera Policji, w którego miejsce wydano sznur galowy nadinspektora Policji, spisuje się z ewidencji.

Norma umundurowania nr 3 dla policjantów w służbie kandydackiej

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w latach

Uwagi

1

2

3

4

5

6

1

Czapka gabardynowa

szt.

1

na okres służby

 

2

Czapka letnia

1

 

 

3

Płaszcz sukienny

1

6

 

4

Płaszcz nieprzemakalny lub peleryna nieprzemakalna

1

3

 

5

Płaszcz wyjściowy letni z podpinką

1

5

 

6

Kurtka 3/4 z podpinką

1

4

 

7

Kurtka gabardynowa

1

na okres służby

 

8

Kurtka letnia

1

 

9

Wiatrówka

1

 

10

Spodnie gabardynowe wyjściowe

1

 

11

Spodnie gabardynowe służbowe

1

 

12

Spodnie letnie

1

 

13

Krawat

2

jednorazowo

 

14

Szalik letni

1

 

15

Szalik zimowy

1

 

16

Rękawiczki zimowe skórzane

para

1

 

17

Rękawiczki letnie

1

 

18

Oznaki stopnia i służby

komplet

 

 

do każdego przedmiotu według przepisów ubiorczych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

Koszula służbowa

szt.

2

jednorazowo

 

20

Koszula służbowa letnia

1

 

21

Koszula wyjściowa

1

 

22

Podkoszulka

3

3

 

23

Kalesony długie

3

3

 

24

Koszulka gimnastyczna

3

3

 

25

Spodenki gimnastyczne

3

3

 

26

Skarpetki letnie

para

4

jednorazowo

 

27

Skarpetki zimowe

4

 

28

Sznur galowy

szt.

1

7

 

29

Trzewiki bukatowe nieocieplane

para

1

na okres służby

 

30

Trzewiki bukatowe ocieplane

1

 

31

Półbuty

2

 

32

Pas główny

szt.

1

6

 

33

Pasek do spodni

1

7

 

34

Raportówka

szt.

1

5

 

35

Gwizdek

1

jednorazowo

 

36

Czapka zimowa

1

6

 

37

Czapka ćwiczebna

2

4

 

38

Kurtka ćwiczebna bez podpinki

2

4

 

39

Podpinka pod kurtkę ćwiczebną

2

8

 

40

Kurtka drelichowa

2

2

 

41

Spodnie drelichowe

2

2

 

42

Ubranie treningowe

komplet

2

4

 

43

Rękawiczki ćwiczebne

para

1

jednorazowo

 

 

Uwagi:

1. Policjanci w służbie kandydackiej przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty. z wyjątkiem wymienionych pod lp. 37–42.

2. Wyżej wymienieni po odbyciu służby kandydackiej otrzymują komplet umundurowania według norm określonych w normie nr 1.

Norma umundurowania nr 4 dotycząca ubioru ćwiczebnego policjantów (kobiet i mężczyzn)

Lp.

Przedmiot

Jednostka miary

a) Oddziałów prewencji (z wyjątkiem służby kandydackiej)

b) Pododdziałów antyterrorystycznych

c) W szkołach i ośrodkach szkolenia Policji

d) Pozostałych służb jednostek organizacyjnych Policji

ilość

okres używalności

ilość

okres używalności

ilość

okres używalności

ilość

okres używalności

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1

Beret granatowy

szt.

2

do zużycia (d.z.)

2

Czapka ćwiczebna

2

d.z.

1

d.z.

2

6

1

d.z.

3

Kurtka ćwiczebna bez podpinki

2

d.z.

2

d.z.

2

4

1

d.z.

4

Podpinka pod kurtkę ćwiczebną

2

d.z.

2

d.z.

2

8

1

d.z.

5

Kurtka drelichowa

2

d.z.

2

d.z.

2

2

1

d.z.

6

Spodnie drelichowe

2

d.z.

2

d.z.

2

2

1

d.z.

7

Płaszcz nieprzemakalny lub peleryna nieprzemakalna

1

3

8

Zasobnik osobisty

1

d.z.

1

d.z.

1

d.z.

9

Rękawiczki ćwiczebne

para

1

2

2

d.z.

1

1

10

Ubranie treningowe

komplet

1

3

2

2

2

4

1

3

11

Oznaki stopnia i służby

komplet

według przepisów ubiorczych

według przepisów ubiorczych

według przepisów ubiorczych

według przepisów ubiorczych

 

Uwagi

1. Przedmioty wyszczególnione w podzestawie a) pod lp. 2–6 i 9–11 przysługują policjantom nieetatowych oddziałów prewencji.

2. Policjantom pododdziałów antyterrorystycznych należy wydawać:

– kurtkę ćwiczebną z podpinką oraz kurtkę i spodnie drelichowe skoczka spadochronowego (w zamian wzoru policyjnego).

– zasobnik osobisty desantowy w zamian zasobnika policyjnego.

3. Płaszcz nieprzemakalny lub peleryna nieprzemakalna przysługuje wyłącznie słuchaczom Szkoły Policji Przewodników i Tresury Psów.

4. Rękawiczki ćwiczebne przy 3-letnim okresie nauczania należy wydawać 1 parę na 1,5 roku.

5. Wymiana ubrania treningowego może nastąpić po zwróceniu zużytego do magazynu jednostki.

Norma umundurowania nr 5
określająca metraż tkanin wydawanych w zamian przedmiotów umundurowania gotowych

1. Na płaszcz sukienny (według rozmiarów)

Grupa

Obwód klatki piersiowej w centymetrach

Wzrost w centymetrach

Ilość sukna Płaszczowego (przy szerokości tkaniny 1,42 metra)

1

2

3

4

a)

88

160

 

 

88

165

 

 

92

160

2,55

 

92

165

 

b)

88

170

 

 

92

170

2,65

 

96

160

 

c)

92

175

 

 

96

165

 

 

96

170

2,75

 

100

165

 

d)

96

175

 

 

100

170

 

 

100

175

2,85

 

104

165

 

 

104

170

 

e)

96

180

 

 

100

180

 

 

104

175

2,95

 

108

165

 

f)

96

185

 

 

100

185

 

 

104

180

3,00

 

108

170

 

g)

104

185

 

 

108

175

 

 

112

170

3,10

 

116

170

 

h)

104

190

 

 

108

180

 

 

108

185

 

 

112

175

3,20

 

112

180

 

 

116

175

 

i)

108

190

 

 

112

185

3,30

 

116

180

 

j)

112

190

 

 

116

185

 

 

120

180

3,40

 

i wyzej

i wyżej

 

 

2. Na kurtkę i spodnie (spódnicę) z tkaniny gabardynowej i tropikowej (według rozmiarów)

Grupa

Obwód klatki piersiowej w centy-metrach

Wzrost w centy-metrach

Ilość tkaniny zasadniczej w metrach (przy szerokości 1,42 metra)

na kurtkę

na spodnie

na spódnicę

1

2

3

4

5

6

a)

88
88
92
92
96

160
165
160
165
160

1,55

1,10

Na wzrost do 170 cm 1,20 m,
powy
żej 170 cm 1,30 m

 

b)

88
92
96

170
170
165

1,60

1,15

c)

92
96
100
100

175
170
160
165

1,65

1,20

d)

96
100

175
170

1,70

1,20

e)

100
104
104

175
165
170

1,75

1,25

f)

96

180

1,80

1,25

g)

100

180

 

 

 

104

175

1,80

1,30

 

108

165

 

 

h)

96

185

 

 

 

100

185

1,85

1,30

 

104

180

 

 

 

108

170

 

 

i)

104

185

 

 

 

108

175

1,90

1,35

 

112

170

 

 

 

116

170

 

 

j)

104

190

 

 

 

108

180

 

 

 

108

185

1,95

1,40

 

112

175

 

 

 

112

180

 

 

 

116

175

 

 

k)

108

190

 

 

 

112

185

2,05

1,45

 

116

180

 

 

I)

112

190

2,10

1,50

ł)

116

185

 

 

 

120
i wyżej

180
i wyżej

2,15

1,55

 

Uwaga: W przypadku stwierdzenia, że obwód klatki piersiowej. pasa użytkownika lub jego wzrost przekracza o 2 cm rozmiar podany w jednej z grup, materiał wydaje się według należności przewidzianej dla najbliższej większej grupy rozmiarów.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-11-12
  • Data wejścia w życie: 1991-11-25
  • Data obowiązywania: 1991-11-25
  • Z mocą od: 1991-04-01
  • Dokument traci ważność: 1997-07-27

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA