REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 84 poz. 381

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 16 września 1991 r.

w sprawie określenia rodzaju przedsiębiorstw górniczych obowiązanych do uczestniczenia w kosztach działalności stacji ratownictwa górniczego oraz wielkości wnoszonych z tego tytułu opłat.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 102a ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Do uczestniczenia w kosztach działalności Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz okręgowych stacji ratownictwa górniczego są zobowiązane przedsiębiorstwa górnicze:

1) wydobywające kopaliny sposobem robót podziemnych i otworami wiertniczymi oraz wykonujące inne roboty górnicze pod ziemią i budowę szybów,

2) wydobywające kopaliny sposobem robót odkrywkowych, które wykonują i utrzymują podziemne wyrobiska górnicze oraz w których przy wydobywaniu kopalin istnieje niebezpieczeństwo powstania atmosfery niezdatnej do oddychania,

zwane dalej "przedsiębiorstwami".

§ 2.

 1. Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1, wnoszą opłaty do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

2. Wielkość opłaty ustala się mnożąc stawkę kwotową przez liczbę pracowników przedsiębiorstwa, zatrudnionych:

1) pod ziemią,

2) przy wierceniu i eksploatacji otworów,

3) w zakładach odkrywkowych:

a) przy wykonywaniu i utrzymywaniu wyrobisk podziemnych,

b) w miejscach, w których istnieje możliwość powstania atmosfery niezdatnej do oddychania, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku.

3. Wysokość stawki kwotowej jest ustalana corocznie na podstawie preliminarza kosztów działalności Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

4. Wysokość stawki miesięcznej, należnej od daty wejścia w życie rozporządzenia, wynosi 24 000 zł.

5. Przedsiębiorstwa utrzymujące własne okręgowe stacje ratownictwa górniczego wnoszą opłaty ustalone przez pomnożenie stawki na dany rok przez połowę zatrudnionych, o których mowa w ust. 2.

§ 3.

 1. Przekazywanie opłat, o których mowa w § 2 ust. 1, przez przedsiębiorstwa do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego następuje do dnia 10 każdego miesiąca.

2. Do czasu ustalenia wielkości opłaty obowiązującej w roku następnym przedsiębiorstwa uiszczają opłatę zaliczkowo w wymiarze należnym za ostatni miesiąc ubiegłego roku.

3. Rozliczenie wniesionych przez przedsiębiorstwa opłat pomiędzy Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego a okręgowymi stacjami ratownictwa górniczego następuje na zasadach określonych w drodze porozumienia pomiędzy tymi stacjami.

§ 4.

 Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego obciąża kosztami akcji ratowniczych przedsiębiorstwa, w których akcje te były przeprowadzone, z wyliczeniem składników kosztów związanych z tymi akcjami.

§ 5.

 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. K. Bielecki

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA