REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 78 poz. 347

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 12 lipca 1991 r.

w sprawie rodzajów i wzorów legitymacji służbowych i innych dokumentów funkcjonariuszy Straży Granicznej, organów właściwych do ich wydawania oraz zasad dokonywania wpisów w tych dokumentach.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", bezpośrednio po mianowaniu otrzymuje:

1) legitymację służbową funkcjonariusza Straży Granicznej, zwaną dalej "legitymacją służbową",

2) książkę świadczeń lekarskich,

3) książkę zdrowia.

§ 2.

1. Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia funkcjonariusza wynikające z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462).

2. Funkcjonariusz w czasie służby jest obowiązany nosić legitymację służbową przy sobie; nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Legitymacja, o której mowa w ust. 1, służy funkcjonariuszowi do korzystania z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji, na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

§ 3.

Funkcjonariusz jest obowiązany dbać o należyty stan dokumentów określonych w § 1 oraz chronić je przed utratą lub zniszczeniem.

§ 4.

1. Legitymacje służbowe wydają:

1) dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej dla:

a) funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej,

b) funkcjonariuszy wyznaczonych do wykonywania zadań poza Strażą Graniczną i przebywających na przeszkoleniu specjalistycznym,

c) komendantów oddziałów Straży Granicznej i Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej;

2) komendanci oddziałów Straży Granicznej oraz Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej lub upoważnione przez nich osoby - dla funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, na terenie swojego działania.

2. Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, komendanci oddziałów Straży Granicznej oraz Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej lub upoważnione przez nich osoby są właściwi do dokonywania wpisów w wydanych legitymacjach służbowych i książkach świadczeń lekarskich oraz do wymiany tych dokumentów.

3. Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej może wydać legitymację dla każdego funkcjonariusza, bez względu na jego przydział służbowy.

Rozdział 2

legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Granicznej

§ 5.

1. W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię funkcjonariusza w mundurze, bez nakrycia głowy, i wpisuje się jego nazwisko i imię, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, stopień służbowy, przydział służbowy, grupę krwi oraz inne adnotacje służbowe, a także określa się datę ważności legitymacji

2. Legitymacje służbowe podpisują dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej albo Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej lub upoważnione przez nich osoby.

3. Wzór legitymacji służbowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 6.

Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:

1) zmiany nazwiska lub imienia funkcjonariusza,

2) uszkodzenia lub zniszczenia,

3) wyczerpania się miejsca na wpisy,

4) przeniesienia służbowego funkcjonariusza,

5) upływu okresu ważności.

§ 7.

1. Funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić legitymację służbową jednostce, która ją wydała, w razie:

1) otrzymania urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,

2) zawieszenia w czynnościach służbowych,

3) zwolnienia ze służby.

2. W razie zgonu funkcjonariusza, zwrotu legitymacji służbowej dokonuje członek jego rodziny lub przełożony.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, funkcjonariuszowi wydaje się legitymację ogólnopaństwową według wzoru stosowanego dla pracowników urzędów państwowych.

§ 8.

1. Legitymacji służbowej nie wolno:

1) odstępować innej osobie,

2) wywozić za granicę, chyba że funkcjonariusz uzyska na to zgodę jednostki, która wydała legitymację,

3) przesyłać pocztą, z wyjątkiem poczty specjalnej resortu spraw wewnętrznych.

2. Funkcjonariusz, który nie uzyskał zgody na wywóz legitymacji służbowej za granicę, jest obowiązany na czas wyjazdu pozostawić ją u bezpośredniego przełożonego.

§ 9.

1. W razie utraty legitymacji służbowej, funkcjonariusz jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie drogą służbową jednostkę, która legitymację wydała.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej. w której funkcjonariusz pełni służbę, przeprowadza postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji służbowej.

3. W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją jednostce, która ją wydała, oraz podać datę i okoliczności odzyskania legitymacji.

§ 10.

1. Funkcjonariusz naruszający zasady posługiwania się legitymacją służbową, określone w rozporządzeniu, podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.

2. Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi także funkcjonariusz, który z własnej winy legitymację służbową zniszczył, uszkodził lub utracił albo nie złożył meldunku o jej utracie, albo też złożył taki meldunek z opóźnieniem z nie usprawiedliwionych przyczyn.

§ 11.

W sprawach zwrotu legitymacji ogólnopaństwowej. trybu postępowania w razie jej utraty i zasad posługiwania się tą legitymacją stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 8 ust. 1 pkt 1, § 9 ust. 1 i 3 oraz § 10 ust. 1.

Rozdział 3

Książka świadczeń lekarskich i książka zdrowia

§ 12.

1. Książka świadczeń lekarskich jest dokumentem uprawniającym funkcjonariusza i uprawnionych członków jego rodziny do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Wzór książki, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. Przepisy § 6, § 7 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 8 ust. 1 pkt 1, § 9 ust. 1 i 3 oraz § 10 ust. 1 stosuje się odpowiednio do książki świadczeń lekarskich.

§ 13.

1. Książka zdrowia służy do dokonywania wpisów dotyczących kontroli stanu zdrowia funkcjonariusza, przebiegu leczenia oraz orzeczeń lekarskich.

2. Do dokonywania wpisów w książce są uprawnieni lekarze udzielający pomocy lekarskiej i komisje lekarskie resortu spraw wewnętrznych.

3. Wzór książki zdrowia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 14.

Funkcjonariusz otrzymuje nową książkę zdrowia w razie wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w § 13 ust. 1, lub w razie jej zagubienia albo zniszczenia.

Rozdział 4

Przepisy końcowe

§ 15.

Do czasu wyczerpania dotychczasowych druków książek zdrowia żołnierza zawodowego należy je wydawać funkcjonariuszom, dokonując na wewnętrznej stronie tytułowej adnotacji "Straż Graniczna" z odciskiem pieczęci jednostki Straży Granicznej wydającej dokument.

§ 16.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 19 maja 1991 r.

Minister Spraw Wewnętrznych: H. Majewski

Załącznik 1. [WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 12 lipca 1991 r. (poz. 347)

Załącznik nr 1

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

Załącznik 2. [WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH]

Załącznik nr 2

WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

Załącznik 3. [WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA]

Załącznik nr 3

WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA