REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 65 poz. 282
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 1991 r.
w sprawie przejmowania na własność Skarbu Państwa nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych na wniosek właścicieli uprawnionych do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
Na podstawie art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24 i Nr 45, poz. 199) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
2. Do wniosku należy dołączyć:
1) dowód własności, a jeżeli dla nieruchomości jest urządzona księga wieczysta - aktualny wyciąg z tej księgi,
2) odpis ostatecznej decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników,
3) oświadczenie, że nie zawarto umowy z następcą według art. 84 ustawy, dotyczącej gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nieruchomość wskazana we wniosku,
4) oświadczenie o zobowiązaniach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i ich wartości pieniężnej.
§ 3.
2. Oświadczenia przewidziane w § 2 ust. 2 pkt 3 i 4 powinni złożyć wszyscy współwłaściciele. Organ właściwy do sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, zwany dalej "organem", może odstąpić od tego wymagania w stosunku do współwłaściciela, z którym porozumienie byłoby nadmiernie utrudnione.
§ 4.
§ 5.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli właściciel złożył oświadczenie, że jest zainteresowany przejęciem nieruchomości na własność Skarbu Państwa z pominięciem starań o znalezienie nabywcy po cenie wyższej niż odpłatność, jaką może uzyskać od Skarbu Państwa.
3. W razie powzięcia wiadomości o możliwości sprzedaży nieruchomości po cenie wyższej niż odpłatność, jaka przysługiwałaby w myśl § 6, organ niezwłocznie zawiadamia o tym wnioskodawcę, wskazując ewentualnego nabywcę.
4. Dokonując czynności określonych w ust. 1 i 3, organ wyznacza wnioskodawcy odpowiedni termin do zgłoszenia zamiaru zbycia nieruchomości w drodze umowy z osobą trzecią, informując, że w razie nieotrzymania takiego zawiadomienia podejmie czynności zmierzające do przejęcia nieruchomości na własność Skarbu Państwa.
§ 6.
2. Przy oszacowaniu nieruchomości nie uwzględnia się lokalnej obniżki stawek ustawowych. Odpłatność ustalona w myśl ust. 1 nie może jednak przewyższać ceny wynikającej z zastosowania tej obniżki.
3. Kwotę obliczoną w myśl ust. 1 i 2 zmniejsza się o wartość obciążeń danej nieruchomości ujawnionych w księdze wieczystej.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
2. Jeżeli do dnia wypłaty należności wzrosła cena kwintala żyta obowiązująca przy szacowaniu nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, osobie uprawnionej wypłaca się, w terminie 30 dni od dnia wypłaty należności, wyrównanie pieniężne proporcjonalne do wzrostu tej ceny. Organ ustala z urzędu w odrębnej decyzji wysokość wyrównania.
3. W razie zwłoki lub opóźnienia w wypłacie należności lub wyrównania, osobie uprawnionej przysługują odsetki ustawowe.
§ 11.
2. Prawo do wyrównania przewidzianego w ust. 1 oraz jego wysokość ustala organ w drodze decyzji, na wniosek osoby uprawnionej. Przepisy § 10 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
2. Należność, o której mowa w ust. 1, waloryzuje się z zastosowaniem wskaźnika waloryzacji emerytur i rent obowiązującego w kwartale, w którym upłynęło 30 dni od wydania decyzji o przejęciu nieruchomości, oraz wskaźników waloryzacji emerytur i rent, obowiązujących w kolejnych kwartałach do pierwszego kwartału 1992 r. włącznie.
3. Organ ustala z urzędu w odrębnej decyzji zwaloryzowaną wysokość należności. Do wypłaty tej należności nie stosuje się przepisu § 10 ust. 2.
§ 13.
Prezes Rady Ministrów: J. K. Bielecki
- Data ogłoszenia: 1991-07-25
- Data wejścia w życie: 1991-07-25
- Data obowiązywania: 1991-07-25
- Z mocą od: 1991-07-25
- Dokument traci ważność: 1992-12-13
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA