REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 62 poz. 262
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lipca 1991 r.
w sprawie zasad postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej.
Na podstawie art. 68 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18 i Nr 34, poz. 150) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) w zakresie właściwej części budżetu państwa,
2) w podmiotach gospodarczych - w sprawach dotyczących otrzymanej dotacji z budżetu państwa,
3) w państwowych jednostkach organizacyjnych dysponujących państwowymi funduszami celowymi,
4) w jednostkach organizacyjnych niepaństwowych otrzymujących dotacje w ramach danej części budżetu państwa.
2. Przepisy dotyczące komisji orzekających przy ministrze stosuje się odpowiednio do komisji orzekających przy innych dysponentach wyodrębnionych części budżetu państwa.
3. Właściwa do orzekania w pierwszej instancji w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej przez organy rządowej administracji ogólnej jest Resortowa Komisja Orzekająca przy Ministrze-Szefie Urzędu Rady Ministrów.
§ 3.
1) w zakresie budżetu gmin,
2) w podmiotach gospodarczych w sprawach dotyczących dotacji otrzymanej z budżetu gminy,
3) w jednostkach niepaństwowych otrzymujących dotacje z budżetu gminy.
§ 4.
1) przy Głównej Komisji Orzekającej - główny księgowy budżetu państwa,
2) przy resortowej komisji orzekającej przy ministrze - główny księgowy budżetu resortu,
3) przy komisji orzekającej przy regionalnej izbie obrachunkowej - osoba wyznaczona przez prezesa regionalnej izby obrachunkowej.
2. Do obowiązków rzeczników dyscypliny budżetowej należy:
1) składanie pisemnych opinii oraz uczestnictwo w rozprawie,
2) składanie propozycji co do rozstrzygnięcia sprawy oraz wniosku o ukaranie,
3) wnoszenie środków odwoławczych.
3. Rzecznik dyscypliny budżetowej jest obowiązany do wnoszenia odwołań od postanowień i orzeczeń, jeżeli pozostają one w rażącej sprzeczności z obowiązującymi przepisami, a wymierzona kara jest niewspółmierna do popełnionego czynu.
4. Zastępcą rzecznika dyscypliny budżetowej, o którym mowa w ust. 1, jest pracownik zastępujący głównego księgowego.
5. W razie gdy rzecznik dyscypliny budżetowej w pierwszej instancji nie może wykonywać swojej funkcji w danej sprawie, rzecznik drugiej instancji wyznacza do występowania w tej sprawie innego rzecznika pierwszej instancji bądź funkcję tę pełni osobiście.
§ 5.
§ 6.
2. Organ orzekający w pierwszej instancji może z urzędu wszcząć postępowanie przeciwko osobie współodpowiedzialnej za naruszenie dyscypliny budżetowej, jeżeli osoba ta nie była wymieniona w zawiadomieniu.
§ 7.
2. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn kierownik jednostki nie złożył zawiadomienia, obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki nadrzędnej niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o tym naruszeniu.
3. Jeżeli naruszenie dyscypliny budżetowej zostało ujawnione w czasie kontroli, organ, który zarządził kontrolę, składa zawiadomienie bezpośrednio do właściwego organu orzekającego.
4. Zawiadomienie może złożyć również rzecznik dyscypliny budżetowej oraz zainteresowana jednostka organizacyjna.
§ 8.
§ 9.
2. W sprawach, w których obwiniony w toku postępowania przed komisją pierwszej instancji złożył na piśmie wyjaśnienia co do stawianych mu zarzutów, a zebrany materiał dowodowy wystarcza do wydania orzeczenia, komisja może wydać - po uzyskaniu pisemnej opinii rzecznika dyscypliny budżetowej - orzeczenie bez przeprowadzenia rozprawy.
§ 10.
2. Niezwłocznie po zakończeniu narady i po podpisaniu orzeczenia przez członków zespołu orzekającego przewodniczący zespołu ogłasza orzeczenie, które doręcza się stronom. W wyjątkowych wypadkach wydanie i ogłoszenie orzeczenia może nastąpić w terminie późniejszym, nie później jednak niż w ciągu 14 dni po zakończeniu rozprawy.
§ 11.
2. Od orzeczenia stronie przysługuje odwołanie, a na postanowienie - zażalenie.
3. Organ orzekający w drugiej instancji przeprowadza rozprawę również wtedy, gdy odwołanie dotyczy orzeczenia wydanego w trybie § 9 ust. 2.
§ 12.
2. Koszty postępowania przypadające od kilku ukaranych w jednej sprawie dzieli się między nich w zależności od stopnia przyczynienia się do powstania tych kosztów.
3. Rozstrzygnięcie o kosztach zamieszcza się w orzeczeniu.
4. Można zaniechać wydania rozstrzygnięcia o kosztach w stosunku do ukaranego, jeżeli koszty te nie przekraczają 10.000 zł.
§ 13.
2. Odpis ostatecznego orzeczenia lub postanowienia doręcza się kierownikowi jednostki, w której nastąpiło naruszenie dyscypliny budżetowej. a jeżeli sprawa dotyczy kierownika tej jednostki - kierownikowi jednostki nadrzędnej.
3. Jeżeli po dokonaniu czynu ukarany zmienił miejsce zatrudnienia, odpis orzeczenia o ukaraniu doręcza się kierownikowi jednostki, w której ukarany jest zatrudniony.
4. Odpis ostatecznego orzeczenia o nałożeniu kary dołącza się do akt osobowych pracownika. Po upływie okresu, o którym mowa w art. 64 ust. 3 Prawa budżetowego, odpis tego orzeczenia zostaje z urzędu wyłączony z akt osobowych pracownika i podlega zniszczeniu.
5. Ukaranego karą pieniężną wzywa się do jej uiszczenia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie nieuiszczenia kary pieniężnej i kosztów postępowania w terminie, egzekwuje się je w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 14.
2. Rozłożenie należności na raty można uchylić, gdy ukarany nie dotrzymał terminu płatności chociażby jednej raty.
§ 15.
§ 16.
2. Uchylenie albo zmiana orzeczenia lub postanowienia na niekorzyść uniewinnionego lub ukaranego nie może nastąpić po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym orzeczenie albo postanowienie stało się ostateczne.
3. Orzeczenia i postanowienia wydane w trybie nadzoru nie podlegają zaskarżeniu.
§ 17.
§ 18.
§ 19.
§ 20.
2. Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej. toczące się na podstawie dotychczasowych przepisów, podlega umorzeniu, jeżeli Prawo budżetowe nie przewiduje odpowiedzialności za takie naruszenie. Prawomocne orzeczenia o karze podlegają wykonaniu.
§ 21.
§ 22.
Prezes Rady Ministrów: J. K. Bielecki
- Data ogłoszenia: 1991-07-10
- Data wejścia w życie: 1991-07-10
- Data obowiązywania: 1991-07-10
- Z mocą od: 1991-07-10
- Dokument traci ważność: 1996-06-06
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA