REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 55 poz. 239

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ

z dnia 10 czerwca 1991 r.

w sprawie dodatków do emerytur i rent dla nauczycieli akademickich.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 114 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Nauczycielom akademickim, zatrudnionym w szkołach wyższych, uprawnionym do emerytury lub renty inwalidzkiej na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, przysługuje dodatek do emerytury lub renty inwalidzkiej z tytułu pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, zwany dalej „dodatkiem”, jeżeli przepracowali w szkołach wyższych na stanowiskach wymienionych w § 2 co najmniej:

1) 15 lat w przypadku emerytury albo

2) 5 lat w przypadku renty inwalidzkiej.

§ 2.
Wysokość dodatku wynosi:

1) 15% podstawy wymiaru świadczenia, jeżeli uprawniony wykonywał pracę w szkołach wyższych na stanowiskach: profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, docenta, adiunkta, asystenta, starszego wykładowcy, wykładowcy, starszego kustosza dyplomowanego, kustosza dyplomowanego,

2) 10% podstawy wymiaru świadczenia, jeżeli uprawniony wykonywał pracę w szkołach wyższych na stanowiskach: lektora, instruktora, adiunkta bibliotecznego, asystenta bibliotecznego, starszego dokumentalisty dyplomowanego, dokumentalisty dyplomowanego, adiunkta dokumentacji i informacji naukowej oraz asystenta dokumentacji i informacji naukowej,

3) 5% podstawy wymiaru świadczenia, jeżeli uprawniony wykonywał pracę w szkołach wyższych na stanowiskach: kustosza bibliotecznego, starszego bibliotekarza i starszego dokumentalisty.

§ 3.
Do okresu pracy wymaganego do przyznania dodatku nie wlicza się okresów pracy wykonywanej w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego czasu pracy.
§ 4.
1. Przy ustalaniu okresu pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, o której mowa w § 1 i 2, zalicza się odpowiednio okresy pracy:

1) w jednostkach badawczo-rozwojowych,

2) w Polskiej Akademii Nauk i w jej placówkach naukowych.

3) w innych jednostkach organizacyjnych, uprawnionych w myśl przepisów o jednostkach badawczo-rozwojowych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych na stanowiskach uprawniających do dodatku, z tym że przy ustalaniu uprawnień do 15% dodatku zalicza się okresy wykonywania pracy na stanowiskach uprawniających do 15% dodatku z tytułu pracy naukowej, do 10% dodatku zalicza się okresy wykonywania pracy zarówno na stanowiskach uprawniających do 10% dodatku, jak i do 15% dodatku, a do 5% dodatku zalicza się wszystkie okresy pracy wykonywanej na stanowiskach wymienionych w § 2.

2. Do okresu pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, o której mowa w § 1 i 2, zalicza się również okresy pracy w szkołach w charakterze nauczyciela.

§ 5.
Dodatek z tytułu pracy w charakterze nauczyciela akademickiego nie przysługuje osobie pobierającej emeryturę (rentę) ze wzrostem z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze albo z dodatkiem z tytułu pracy naukowej lub z tytułu pracy nauczycielskiej.
§ 6.
Przepisy rozporządzenia dotyczą również osób, które przeszły na emeryturę (rentę) przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

Minister Pracy i Polityki Socjalnej: M. Boni

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-06-26
  • Data wejścia w życie: 1991-06-26
  • Data obowiązywania: 1991-06-26
  • Z mocą od: 1991-04-01
  • Dokument traci ważność: 1999-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA