REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 43 poz. 190

ROZPORZĄDZENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 kwietnia 1991 r.

w sprawie opisu odznak niektórych orderów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66 i z 1982 r. Nr 7, poz. 61) oraz art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ustanowieniu Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 14, poz. 83) w związku z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 101) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Odznaką Orderu Virtuti Militari jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; na ramionach poziomych umieszczony jest napis: „VIRTUTI”, na ramionach pionowych napis: „MILITARI”; ramiona krzyża są w klasach I, II i III z czarnej emalii, z obramowaniami złoconymi, w klasie IV – złocone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii, w klasie V – srebrzone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii; napisy są w klasach I, II i III złocone, w klasach IV i V z czarnej emalii; w środku krzyża na złoconej okrągłej tarczy w wieńcu laurowym z zielonej emalii umieszczony jest na stronie licowej orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1792, na odwrotnej stronie napis: „HONOR I OJCZYZNA” oraz data „1792”; krzyż w klasach I i II jest zwieńczony złoconą koroną królewską; wymiar krzyża wynosi: w I klasie 64 mm, w II klasie 55 mm, w III klasie 45 mm, w IV i V klasie 38 mm.

2. Odznaką Orderu Virtuti Militari I klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni o średnicy 97 mm, z nałożoną pośrodku licową stroną krzyża Orderu Virtuti Militari; ramiona krzyża są z czarnej emalii z obramowaniami złoconymi, bez kulek, w środku krzyża znajduje się otok z czarnej emalii, na którym umieszczony jest napis złoconymi literami: „HONOR I OJCZYZNA”; wymiar krzyża wynosi 55 mm.

3. Krzyż Orderu Virtuti Militari I klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wielkiej wstędze szerokości 115 mm, z czarnymi paskami szerokości 15 mm po bokach.

4. Krzyż Orderu Virtuti Militari II klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstędze szerokości 50 mm, z czarnymi paskami szerokości 10 mm po bokach.

5. Krzyż Orderu Virtuti Militari III, IV i V klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstążce szerokości 40 mm, z czarnymi paskami szerokości 9 mm po bokach.

§ 2.

1. Odznaką Orderu Odrodzenia Polski jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; ramiona krzyża są na jego licowej stronie z białej emalii ze złoconymi obramowaniami, na odwrotnej stronie – złocone; w środku krzyża znajduje się okrągła tarcza z czerwonej emalii, na licowej stronie w otoku z szafirowej emalii, na odwrotnej stronie w złoconej ornamentowanej ramce; na tarczy licowej strony krzyża umieszczony jest orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1918, a w otoku napis złoconymi literami: „POLONIA RESTITUTA”; na tarczy odwrotnej strony krzyża wypisana jest złoconymi cyframi data „1918”; wymiar krzyża wynosi: w I klasie – 68 mm, w II i III klasie – 60 mm, w IV klasie – 55 mm, w V klasie – 44 mm.

2. Odznaką Orderu Odrodzenia Polski I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni, o średnicy 75 mm, z nałożoną pośrodku okrągłą tarczą o średnicy 27 mm; na tarczy otok z szafirowej emalii ze złoconymi obramowaniami, na otoku napis złoconymi literami: „POLONIA RESTITUTA”; w środku tarczy na tle z białej emalii umieszczone są złocone litery „RP”.

3. Krzyż Orderu Odrodzenia Polski I klasy zawieszony jest na czerwonej wielkiej wstędze szerokości 100 mm, z białymi paskami szerokości 5 mm po bokach.

4. Krzyże Orderu Odrodzenia Polski II i III klasy zawieszone są na czerwonej wstędze szerokości 45 mm, z białymi paskami szerokości 3 mm po bokach.

5. Krzyż Orderu Odrodzenia Polski IV klasy zawieszony jest na czerwonej wstążce szerokości 36 mm, z białymi paskami szerokości 2 mm po bokach, z rozetką o średnicy 25 mm upiętą z tejże wstążki; Krzyż Orderu Odrodzenia Polski V klasy zawieszony jest na takiej samej wstążce, bez rozetki.

§ 3.

1. Odznaka Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt pięcioramiennej gwiazdy następującego wzoru: ramiona gwiazdy na licowej stronie są pokryte czerwoną i białą emalią; między ramionami gwiazdy znajduje się pięć pęków promieni; pośrodku licowej strony gwiazdy nałożony jest orzeł srebrzony; gwiazda zwieńczona jest tarczą z inicjałami „RP” na tle poziomych promieni; na odwrotnej stronie ramiona gwiazdy są fakturowane; w klasach l–IV promienie i zwieńczenia są złocone, a w klasie V są srebrzone; wymiar odznaki wynosi: w klasie I – 68 mm, w klasach II i II – 60 mm, w klasach IV i V – 48 mm.

2. Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa składająca się z dziesięciu pęków promieni, o średnicy 80 mm, z czego pięć pęków złoconych umieszczonych jest na tle pięciu pęków srebrzonych; pośrodku na okrągłej tarczy pokrytej czerwoną emalią nałożony jest orzeł srebrzony.

3. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I klasy zawieszony jest na wielkiej wstędze szerokości 100 mm.

4. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej II i III klasy zawieszony jest na wstędze szerokości 45 mm.

5. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV i V klasy zawieszony jest na wstążce szerokości 36 mm; na wstążce Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV klasy upięta jest z tej wstążki rozetka o średnicy 25 mm.

6. Wielka wstęga, wstęga i wstążka, o których mowa w ust. 3, 4 i 5, są koloru ciemnego kobaltu.

§ 4.

Wzory rysunkowe orderów, o których mowa w § 1, 2 i 3, zawiera załącznik do niniejszego rozporządzenia.

§ 5.

Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być wręczane odznaki orderów, o których mowa w rozporządzeniu, według dotychczasowych wzorów do ich wyczerpania, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1995 r.

§ 6.

Tracą moc:

1) uchwała Rady Państwa z dnia 6 czerwca 1974 r. w sprawie Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 23, poz. 132),

2) § 2, 3 i 24 uchwały Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977 r. w sprawie opisu odznak orderów i odznaczeń oraz sposobu ich noszenia (Monitor Polski Nr 2, poz. 13 i Nr 4, poz. 32) oraz załącznik do tej uchwały, w części dotyczącej wzorów orderów określonych w niniejszym rozporządzeniu.

§ 7.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa

Załącznik 1. [ORDER VIRTUTI MILITARI]

Załącznik do rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 16 kwietnia 1991 r. (poz. 190)

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ WIELKI I klasa

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KOMANDORSKI II klasa

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KAWALERSKI III klasa

KRZYŻ ZŁOTY IV klasa

KRZYŻ SREBRNY V klasa

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ WIELKI I klasa

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI Z GWIAZDĄ– II klasa

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI – III klasa

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ OFICERSKI IV klasa

KRZYŻ KAWALERSKI V klasa

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

WIELKA WSTĘGA–I klasa

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA Z GWIAZDĄ – II klasa

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA– III klasa

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ZŁOTA ODZNAKA – IV klasa

SREBRNA ODZNAKA – V klasa

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-05-24
  • Data wejścia w życie: 1991-05-24
  • Data obowiązywania: 1991-05-24
  • Z mocą od: 1991-05-24
  • Dokument traci ważność: 1992-12-21

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA