REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 42 poz. 183
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1991 r.
w sprawie zakładów budżetowych.
Na podstawie art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18 i Nr 34, poz. 150) zarządza się, co następuje:
2. Jednostki organizacyjne gmin będące zakładami budżetowymi stosują zasady gospodarki finansowej określone w rozporządzeniu zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18 i Nr 34, poz. 150).
2. Przepis ust. 1 stosuje się także do państwowych zakładów budżetowych prowadzonych w ramach zadań zleconych gminom.
3. Decyzja, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1) nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej, która ma być zakładem budżetowym,
2) podstawę prawną działania zakładu budżetowego,
3) przedmiot działalności,
4) właściwą część budżetu, z którą zakład będzie się rozliczał,
5) źródła przychodów oraz przeznaczenie rozchodów,
6) stan wyposażenia w środki obrotowe.
4. Decyzja o utworzeniu zakładu budżetowego może przewidywać prowadzenie działalności przez wyodrębnione organizacyjnie oddziały tego zakładu ze wskazaniem ich liczby i lokalizacji.
5. Nowo utworzonemu zakładowi budżetowemu może być przyznana jednorazowa dotacja z budżetu na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.
2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do przypadków, o których mowa w art. 16 ust. 3 i 4 ustawy - Prawo budżetowe.
2. Z rachunku zakładu budżetowego można dokonywać wypłat do wysokości środków zgromadzonych na tym rachunku.
3. Decyzja o likwidacji zakładu budżetowego stanowi dla banku podstawę do zamknięcia rachunku oraz przekazania środków finansowych, pozostałych po dokonaniu rozliczeń likwidacyjnych, na dochody budżetu państwa.
2. Plan finansowy zakładu budżetowego zatwierdza kierownik zakładu z zachowaniem kwot wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, wynagrodzeń i innych wydatków, których wysokość określona została dyrektywnie na podstawie odrębnych przepisów.
3. Zakład budżetowy stosuje w planowaniu, ewidencji i sprawozdawczości dla poszczególnych rodzajów przychodów i rozchodów podziałki określone w przepisach o klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych.
4. Zasady opracowywania planów finansowych zakładów budżetowych oraz wzory tych planów regulują przepisy dotyczące opracowania projektu budżetu państwa.
2. Wytyczne do ustalenia normatywu zapasów materiałowych określa właściwy minister, wyznaczając wskaźniki w dniach dla poszczególnych grup zapasów w powiązaniu z rozmiarami produkcji i usług w taki sposób, aby nie przyczyniały się do gromadzenia nadmiernych i zbędnych zapasów.
3. Normatyw zapasów materiałowych (materiały, produkcja w toku, wyroby gotowe) zakładu budżetowego ustala kierownik zakładu na podstawie wytycznych, o których mowa w ust. 2.
2. Wpłaty do budżetu nadwyżek środków obrotowych zakładów budżetowych są przekazywane do budżetu co kwartał w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału, a za IV kwartał zaliczkowo w terminie do dnia 20 grudnia.
3. Wpłat do budżetu nadwyżek środków obrotowych za pierwsze trzy kwartały dokonuje się w takim stosunku procentowym do faktycznie osiągniętych przychodów, w jakim pozostaje roczna planowana wpłata do rocznych planowanych przychodów. Wpłatę zaliczkową za IV kwartał ustala się w wysokości wpłaty za III kwartał.
4. W terminie 5 dni po przyjęciu rocznego sprawozdania finansowego zakład budżetowy wpłaca do budżetu różnicę między faktycznym a planowanym stanem środków obrotowych na koniec roku.
5. Przepis ust. 4 ma zastosowanie również do zakładów budżetowych, których plany finansowe nie przewidują wpłaty do budżetu.
2. Zakłady budżetowe korzystające z dotacji nie przekazują do budżetu wpłat nadwyżek środków obrotowych, o których mowa w § 7, lecz kwoty należne budżetowi z tego tytułu są potrącane w całości z należnych zakładom budżetowym dotacji na II kwartał oraz ewentualnie na dalsze kwartały przez jednostki przekazujące te dotacje.
2. Inne niż wymienione w ust. 1 zmiany planu finansowego mogą być dokonywane tylko po uprzednim wprowadzeniu w obowiązującym trybie zmian w budżecie.
3. Zasady zwiększania wynagrodzeń regulują odrębne przepisy.
2. Kierownik zakładu budżetowego zatwierdza plany finansowe oddziałów zakładu.
3. Zmiany planów finansowych oddziałów zakładu budżetowego mogą być dokonywane z zachowaniem przepisów § 9.
4. Oddział zakładu budżetowego, który zgodnie z planem finansowym ma przekazywać środki finansowe na rachunek zakładu budżetowego, dokonuje tych wpłat na zasadach określonych w § 7 w terminach określonych przez kierownika zakładu budżetowego.
1) przepisy dotyczące ministrów odnoszą się do zarządów gmin, a przepis § 2 ust. 1 odnosi się do rady gminy,
2) określenie "budżet państwa" lub "właściwy budżet" oznacza budżet gminy,
3) uprawnienia i obowiązki przypisane kierownikom zakładów budżetowych zarząd gminy może zastrzec dla siebie,
4) zarząd gminy może ustalić inne zasady planowania i rozliczania środków obrotowych niż określone w § 6 ust. 1, § 7 oraz § 8 ust. 2.
Minister Finansów: w z. A. Podsiadło
- Data ogłoszenia: 1991-05-16
- Data wejścia w życie: 1991-05-16
- Data obowiązywania: 1991-05-16
- Z mocą od: 1991-05-16
- Dokument traci ważność: 2000-12-31
REKLAMA