REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 22 poz. 92
USTAWA
z dnia 14 lutego 1991 r.
Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o notariacie oraz o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o księgach wieczystych
DZIAŁ I
Przepisy wprowadzające
Art. 1. [Wejście w życie ustawy - Prawo o notariacie]
§ 2. Wykaz zniesionych państwowych biur notarialnych Minister Sprawiedliwości ogłasza, co 6 miesięcy w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, w formie obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
§ 2. Minister Sprawiedliwości, rozpatrując wnioski o wyznaczenie siedzib kancelarii notarialnych notariuszom zatrudnionym w państwowych biurach notarialnych, uwzględni potrzeby funkcjonowania państwowych biur notarialnych do czasu ich zniesienia oraz potrzeby sądów rejonowych, a także uzasadniony interes notariusza, który wystąpił o wyznaczenie siedziby kancelarii.
§ 3. Jeżeli wniosek o wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w tej samej miejscowości złożyło kilku notariuszy, Minister Sprawiedliwości może wyznaczyć notariuszowi siedzibę kancelarii notarialnej w innej pobliskiej miejscowości w tym samym województwie albo zgłosić, za zgodą notariusza, jego kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego.
§ 4. Minister Sprawiedliwości wyznacza notariuszom siedziby kancelarii notarialnych po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby notarialnej.
§ 2. Notariusza, którego kandydatura na stanowisko sędziego została zgłoszona Krajowej Radzie Sądownictwa, Minister Sprawiedliwości może delegować do sądu rejonowego i powierzyć mu pełnienie na czas oznaczony czynności sędziowskich w tym sądzie w sprawach ksiąg wieczystych.
§ 3. Notariuszowi, którego kandydatura na stanowisko sędziego nie została zgłoszona Krajowej Radzie Sądownictwa, oraz notariuszowi, o którego powołanie na stanowisko sędziego Krajowa Rada Sądownictwa nie przedstawiła wniosku Prezydentowi, Minister Sprawiedliwości wyznaczy, na jego wniosek, siedzibę kancelarii notarialnej. Przepis art. 7 stosuje się.
§ 2. Stosunek pracy z notariuszem, który nie złożył wniosku o wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej, rozwiązuje się po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia mu zawiadomienia Ministra Sprawiedliwości o zwolnieniu, z tym że koniec tego terminu nie może przypaść wcześniej niż dzień zniesienia państwowego biura notarialnego, w którym notariusz był zatrudniony, chyba że na wniosek notariusza określono krótszy termin.
§ 2. Minister Sprawiedliwości powoła asesora notarialnego, na jego wniosek, na stanowisko asesora sądowego, jeżeli nie został on powołany na notariusza ani nie zawarł umowy o pracę z notariuszem prowadzącym kancelarię notarialną.
§ 3. Do asesora notarialnego, który został powołany na notariusza albo zawarł umowę o pracę z notariuszem prowadzącym kancelarię notarialną, stosuje się art. 9 § 1.
§ 4. Do stosunku pracy z asesorem notarialnym, który nie złożył wniosku o powołanie na notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej ani nie zawarł umowy o pracę z notariuszem prowadzącym kancelarię notarialną lub nie złożył wniosku o powołanie na stanowisko asesora sądowego, stosuje się art. 9 § 2.
§ 2. Pracownicy, o których mowa w § 1, mogą, w terminie trzech miesięcy od dnia zniesienia państwowego biura notarialnego, w którym byli zatrudnieni, złożyć oświadczenie o odmowie dalszego zatrudnienia. W tym przypadku stosunek pracy rozwiązuje się po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego, chyba że na wniosek pracownika określono krótszy termin.
§ 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do aplikantów notarialnych.
§ 2. W razie delegowania sędziego do pełnienia czynności w kancelarii notarialnej, prawa i obowiązki służbowe sędziego ulegają zawieszeniu na czas pełnienia obowiązków notariusza, z zastrzeżeniem § 3.
§ 3. Do sędziego delegowanego do pełnienia czynności notarialnych w kancelarii notarialnej stosuje się przepisy dotyczące notariuszy, z tym że do odwołania sędziego i odpowiedzialności dyscyplinarnej stosuje się przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
§ 2. Aplikant notarialny, o którym mowa w § 1, zdaje egzamin przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w art. 74 ustawy – Prawo o notariacie.
§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się do aplikantów notarialnych zatrudnionych przez radę izby notarialnej lub notariusza prowadzącego kancelarię notarialną.
§ 2. Do czasu wyboru Krajowej Rady Notarialnej, rad izb notarialnych oraz sądów dyscyplinarnych działają dotychczasowe samorządowe organy notariuszy i sądy dyscyplinarne.
§ 3. Nie zakończone prawomocnie sprawy do dnia wyboru sądów dyscyplinarnych na podstawie niniejszej ustawy, toczące się w dotychczasowych sądach dyscyplinarnych, przekazuje się do dalszego rozpoznania odpowiednio sądom dyscyplinarnym izb notarialnych lub Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu.
§ 2. Akta spraw z zakresu prawa spadkowego oraz dotyczące tych spraw urządzenia ewidencyjne państwowe biura notarialne przekażą właściwym sądom.
DZIAŁ II
Zmiany w przepisach obowiązujących
Art. 23. [Kodeks postępowania cywilnego]
1) w art. 572 w § 2 wyrazy „państwowych biurach notarialnych” zastępuje się wyrazem „notariuszach”;
2) w art. 627 :
a) wyrazy „i państwowych biur notarialnych” skreśla się,
b) po wyrazie „sądów” stawia się przecinek i dodaje wyrazy „chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”;
3) art. 629 skreśla się;
4) w dziale IV tytułu II księgi drugiej części pierwszej:
a) oznaczenie „Rozdział 1” i tytuł tego rozdziału „Czynności państwowych biur notarialnych” oraz oznaczenie „Oddział 1” w tymże rozdziale 1 i tytuł tego oddziału „Przepisy ogólne” skreśla się,
b) oznaczenie „Oddział 2” zastępuje się oznaczeniem „Rozdział 1”, oznaczenie „Oddział 3” – oznaczeniem „Rozdział 2”, a oznaczenie „Oddział 4”
– oznaczeniem „Rozdział 3”,
c) oznaczenie „Rozdział 2” i tytuł tego rozdziału „Sprawy rozpoznawane w sądzie” skreśla się i oznaczenie „Oddział 1” zastępuje się oznaczeniem „Rozdział 4”, oznaczenie „Oddział 2” – oznaczeniem „Rozdział 5”, oznaczenie „Oddział 3” – oznaczeniem „Rozdział 6”, oznaczenie „Oddział 4” – oznaczeniem „Rozdział 7”, oznaczenie „Oddział 5” – oznaczeniem „Rozdział 8”, oznaczenie „Oddział 6” – oznaczeniem „Rozdział 9”, a oznaczenie „Oddział 7”
– oznaczeniem „Rozdział 10”;
5) art. 630 –632 skreśla się;
6) art. 633 otrzymuje brzmienie:
„Art. 633. Do zabezpieczenia spadku właściwy jest sąd, w którego okręgu znajdują się rzeczy będące w chwili otwarcia spadku we władaniu spadkodawcy. Sąd, który nie jest sądem spadku, zawiadomi o dokonanym zabezpieczeniu sąd spadku.”;
7) art. 635 otrzymuje brzmienie:
„Art. 635. § 1. Sąd dokonuje zabezpieczenia spadku na wniosek lub z urzędu.
§ 2. Wniosek może zgłosić każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, a ponadto wykonawca testamentu, współwłaściciel rzeczy, współuprawniony co do praw pozostałych po spadkodawcy, wierzyciel mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy oraz właściwy urząd skarbowy.
§ 3. Zabezpieczenia spadku dokonuje się z urzędu, jeżeli sąd poweźmie wiadomość, że spadkobierca jest nieznany, nieobecny lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela.
§ 4. Wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu spadku i o spisie inwentarza sąd zleca komornikowi lub innemu organowi.
§ 5. Postanowienie ulega wykonaniu z chwilą jego wydania. Sąd może wstrzymać wykonalność zaskarżonego postanowienia.
§ 6. Na postanowienie sądu w sprawie zabezpieczenia spadku przysługuje zażalenie.”;
8) w art. 637 w § 1 wyrazy „biuro spadku” zastępuje się wyrazem „sąd”;
9) w art. 639 , art. 654 , art. 677 § 3 , art. 679 § 1 i art. 681 użyty w odpowiednim przypadku wyraz „oddział” zastępuje się użytym w takim samym przypadku wyrazem „rozdział”;
10) w art. 640 § 1 otrzymuje brzmienie:
„§ 1. Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku.”;
11) w art. 641 :
a) w § 2 po wyrazach „przechowania testamentów” przecinek zastępuje się kropką, a wyrazy „chyba że zostały złożone w państwowym biurze notarialnym” skreśla się,
b) w § 3 wyrazy „w państwowym biurze notarialnym” skreśla się;
12) art. 643 otrzymuje brzmienie:
„Art. 643. O przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności.”;
13) w art. 644 wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazem „sąd”;
14) w art. 646 :
a) w § 1 wyraz „biurze” zastępuje się wyrazem „sądzie”,
b) w § 2 wyraz „biuro” zastępuje się wyrazem „sąd”;
15) art. 647 otrzymuje brzmienie:
„Art. 647. W celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduje, sąd spadku może nakazać złożenie oświadczenia w tym przedmiocie, stosując odpowiednio tryb przewidziany do wyjawienia przedmiotów spadkowych.”;
16) w art. 648 wyrazy „Państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazem „Sąd”;
17) w art. 649 w § 1 wyrazy „Państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazem „Sąd”;
18) w art. 652 wyraz „biuro” zastępuje się wyrazem „sąd”;
19) w art. 653 wyraz „biurze” zastępuje się wyrazem „sądzie”;
20) art. 663 skreśla się;
21) w art. 666 § 2 otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Jeżeli inwentarz nie był przedtem spisany, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.”;
22) w art. 691 w § 2 zdanie drugie skreśla się;
23) w art. 781 w § 3 wyrazy „państwowe biuro notarialne, które go wydało” zastępuje się wyrazami „sąd, który go wydał”;
24) w art. 889 –892 użyte w odpowiednim przypadku wyrazy „rachunek bankowy obejmujący wkład oszczędnościowy” zastępuje się użytymi w takim samym przypadku wyrazami „rachunek bankowy, w tym rachunek bankowy obejmujący wkład oszczędnościowy.”;
25) w art. 1130 wyrazy „i państwowe biura notarialne” skreśla się;
26) w art. 1132 w § 2 wyrazy „lub państwowego biura notarialnego” skreśla się;
27) w art. 1133 w § 1–3 wyrazy „lub państwowe biuro notarialne” skreśla się;
28) w art. 1139 w § 1 :
a) wyrazy „i państwowym biurom notarialnym” skreśla się,
b) wyraz „biura” zastępuje się wyrazem „sądy”;
29) w art. 1140 w § 1 wyrazy „Państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazem „Sąd”;
30) w art. 1142 w § 1 wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazem „sąd”.
1) w art. 10 w ust. 2 wyrazy „lub komisji arbitrażowej” oraz wyrazy „lub prezesa komisji arbitrażowej” skreśla się;
2) w art. 19 w ust. 2 wyrazy „albo do komisji arbitrażowej” skreśla się;
3) art. 23 otrzymuje brzmienie:
„Art. 23. Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do właściwości sądów rejonowych.”;
4) w art. 27 wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy”;
5) w art. 31 w ust. 2 wyrazy „komisji arbitrażowej lub” oraz przecinek przed tymi wyrazami skreśla się;
6) w art. 33 wyrazy „państwowym biurze notarialnym” zastępuje się wyrazami „sądzie rejonowym”;
7) w art. 35 :
a) w ust. 1 wyrazy „państwowe biuro notarialne prowadzące” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy prowadzący”,
b) w ust. 2 wyrazy „państwowego biura notarialnego” zastępuje się wyrazami „sądu rejonowego”;
8) w art. 36 :
a) w ust. 1:
– wyrazy „komisje arbitrażowe” oraz przecinek przed tymi wyrazami skreśla się,
– wyrazy „państwowe biuro notarialne właściwe” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy właściwy”,
b) w ust. 2 użyte dwukrotnie wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy”;
9) w art. 37 wyrazy „Państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazami „Sąd rejonowy”;
10) art. 40 otrzymuje brzmienie:
„Art. 40. Wypis aktu notarialnego, o którym mowa w art. 39, notariusz przesyła – w terminie 7 dni od dnia sporządzenia aktu – sądowi rejonowemu właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej dla danej nieruchomości.”;
11) w art. 42 ust. 2 , art. 44 , art. 46 ust. 1 i 2 , art. 48 ust. 1–3 , art. 50 , art. 52 ust. 1 , art. 53 , 54 , art. 56 ust. 1 i art. 57 ust. 1 i 2 użyte w odpowiednim przypadku wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się użytymi w takim samym przypadku wyrazami „sąd rejonowy”;
12) w art. 58 w ust. 1 :
a) w pkt 1 wyrazy „państwowe biura notarialne” zastępuje się wyrazami „sądy rejonowe”,
b) w pkt 2 wyrazy „pracownicy notarialni” zastępuje się wyrazami „pracownicy sądowi”;
13) w art. 60 w ust. 1 wyrazy „państwowe biuro notarialne właściwe” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy właściwy”;
14) w art. 62 wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy”;
15) w art. 81 wyrazy „państwowe biuro notarialne prowadzące” zastępuje się wyrazami „sąd rejonowy prowadzący”;
16) w art. 110 wyrazy „prezesa komisji arbitrażowej” oraz przecinek przed tymi wyrazami skreśla się;
17) w art. 111 wyrazy „prezesa komisji arbitrażowej” i przecinek przed tymi wyrazami skreśla się;
18) w art. 123 w ust. 1 i 3 użyte w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazy „państwowe biuro notarialne” zastępuje się użytymi w takiej samej liczbie i przypadku wyrazami „sąd rejonowy”.
DZIAŁ III
Przepis końcowy
Art. 25. [Wejście w życie]
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa
- Data ogłoszenia: 1991-03-21
- Data wejścia w życie: 1991-04-22
- Data obowiązywania: 1991-04-22
- USTAWA z dnia 17 listopada 1964 r. KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO
- USTAWA z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
- USTAWA z dnia 20 grudnia 1989 r. o zmianie ustaw – Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowych i Prawo o notariacie
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA