REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 70 poz. 416
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 października 1990 r.
w sprawie zasad i trybu powoływania oraz przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2, z 1955 r. Nr 11, poz. 67, z 1989 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) dyrektorów,
2) ordynatorów, z wyjątkiem ordynatorów w szpitalach klinicznych,
3) naczelnych pielęgniarek i przełożonych pielęgniarek szpitali.
2. Na stanowiska, o których mowa w ust. 1, powołuje się na okres 5 lat.
3. Osoby powołane na stanowiska, o których mowa w ust. 1, mogą zgłaszać się do konkursu na te stanowiska po upływie okresu powołania.
1) ogłoszenie o konkursie,
2) powołanie komisji konkursowej,
3) rozpatrzenie przez komisję konkursową zgłoszonych kandydatów,
4) wyłonienie przez komisję konkursową co najmniej jednego kandydata.
1) nazwę i adres zakładu,
2) stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3) wymagane kwalifikacje kandydatów,
4) termin zgłoszenia wniosku o przystąpienie do konkursu i złożenia wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia,
5) przewidywany termin rozpatrzenia wniosków,
6) podstawowe informacje o warunkach socjalnych, które zapewnia zakład.
2. Ogłoszenie o konkursie należy:
1) zamieścić w prasie o zasięgu ogólnokrajowym, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego są stanowiska określone w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz naczelnej pielęgniarki,
2) podać do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty we wszystkich zakładach społecznych służby zdrowia na terenie województwa, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego jest stanowisko przełożonej pielęgniarek.
1) organ lub kierownik zakładu pracy uprawniony do zatrudnienia na stanowiska określone w § 1 ust. 1 pkt 1 i 3,
2) okręgowa rada lekarska - w odniesieniu do stanowiska ordynatora,
3) organ kolejowej służby zdrowia - w odniesieniu do stanowisk w zakładach kolejowej służby zdrowia.
1) dwaj przedstawiciele, w tym przynajmniej jeden lekarz, organu uprawnionego do powołania na dane stanowisko, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego,
2) przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,
3) po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie,
4) przedstawiciel samorządu terytorialnego wskazany odpowiednio przez radę gminy lub sejmik wojewódzki albo jego prezydium, a w przypadku m.st. Warszawy - odpowiednio przez radę gminy lub Radę Warszawy, jeżeli organem uprawnionym do powołania na dane stanowisko nie jest organ gminy.
2. Jeżeli organem uprawnionym do powołania na dane stanowisko jest organ gminy, w skład komisji konkursowej wchodzi również przedstawiciel organu administracji ogólnej, który zlecił zadania związane z prowadzeniem zakładu społecznego służby zdrowia.
3. Jeżeli postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska dyrektora szpitala klinicznego, w skład komisji konkursowej, oprócz przedstawicieli wymienionych w ust. 1 pkt 1-3, wchodzi przedstawiciel Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
4. W razie przeprowadzania konkursu na stanowisko ordynatora, w skład komisji konkursowej wchodzą:
1) przewodniczący komisji - przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,
2) członkowie komisji:
a) dyrektor zakładu pracy,
b) przedstawiciel właściwego nadzoru specjalistycznego,
c) przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego,
d) ordynator wyznaczony przez właściwą okręgową radę lekarską,
e) po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie.
5. W razie przeprowadzania konkursu na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, w skład komisji konkursowej wchodzą:
1) dwaj przedstawiciele kierownika zakładu pracy, z których jeden pełni funkcję przewodniczącego,
2) naczelna pielęgniarka lub przełożona pielęgniarek, zatrudniona w podobnym zakładzie wskazanym przez organ prowadzący zakład, w którym przeprowadza się konkurs,
3) po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w zakładzie.
1) podanie,
2) dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do zajmowania danego stanowiska, a kandydaci na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3 - ponadto dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu,
3) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
4) kwestionariusz osobowy,
5) opinię o pracy z okresu ostatnich 3 lat,
6) zaświadczenie o niekaralności, w tym za wykroczenia zawodowe.
2. Komisja konkursowa może żądać od kandydatów innych dokumentów, nie wymienionych w ust. 1, w szczególności zaś dodatkowych opinii o kwalifikacjach zawodowych.
3. Komisja konkursowa w toku rozmowy z kandydatem może zażądać od niego wykazania się wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi, a w stosunku do kandydatów na stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 - zwłaszcza umiejętnościami związanymi z zarządzaniem zakładami służby zdrowia. Wiadomości te sprawdza komisja w pełnym składzie lub jej członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego komisji.
2. Komisja konkursowa wyłania kandydata lub kandydatów na dane stanowisko w drodze tajnego głosowania.
3. Z czynności komisji konkursowej sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
2. W razie niepowołania kandydata wyłonionego w drodze konkursu, organ uprawniony ponownie ogłasza konkurs.
3. Ponowne postępowanie konkursowe powinno nastąpić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od złożenia przez komisję konkursową wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub odmowy powołania kandydata przez uprawniony organ.
2. W razie gdy ponowny konkurs nie wyłoni odpowiedniego kandydata, organ uprawniony może zatrudnić na danym stanowisku osobę mającą wymagane kwalifikacje.
2. Stosunek pracy z dyrektorem zakładu, który nie przystąpił do konkursu lub nie został na to stanowisko wyłoniony w wyniku konkursu, podlega rozwiązaniu na zasadach i w trybie określonych w przepisach Kodeksu pracy.
3. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do dyrektorów zakładów, powołanych w wyniku postępowania konkursowego w okresie jednego roku przed dniem wejścia w życie rozporządzenia; konkursy na te stanowiska powinny być ogłoszone nie później niż w terminie 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia; przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: A. Kosiniak-Kamysz
- Data ogłoszenia: 1990-10-12
- Data wejścia w życie: 1990-10-24
- Data obowiązywania: 1990-10-24
- Z mocą od: 1990-10-24
- Dokument traci ważność: 1992-03-26
REKLAMA