REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 64 poz. 381

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z dnia 4 września 1990 r.

w sprawie zasad stopniowego przekazywania kompetencji i mienia Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179) oraz w związku z art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Przez mienie, o którym mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć budynki i lokale mieszkalne oraz inne nieruchomości, a także urządzenia, sprzęt i materiały będące w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.

§ 2.

1. W celu stopniowego przekazywania mienia, o którym mowa w § 1, jednostkom Policji i Urzędu Ochrony Państwa powołuje się komisje do spraw przekazywania mienia, zwane dalej "komisjami".

2. Komisje powołują:

1) Komendant Główny Policji i Szef Urzędu Ochrony Państwa - do podziału mienia będącego w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;

2) komendanci wojewódzcy i szefowie delegatur Urzędu Ochrony Państwa - do podziału mienia byłych wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych.

3. W skład komisji wchodzą przedstawiciele jednostek przekazujących i przejmujących mienie.

4. W skład komisji wchodzą także przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

5. W województwach, w których nie zostały utworzone delegatury Urzędu Ochrony Państwa lub ich wydziały zamiejscowe, mienie nieruchome po byłej Służbie Bezpieczeństwa przejmują komendanci wojewódzcy Policji. Mienie ruchome podlega podziałowi między Policję a właściwą terytorialnie delegaturę Urzędu Ochrony Państwa. Podziału dokonują komisje powoływane na zasadach określonych w ust. 2 pkt 2.

6. Jednostkami przejmującymi mienie dla potrzeb Urzędu Ochrony Państwa są: Biuro Administracyjno-Gospodarcze oraz delegatury Urzędu Ochrony Państwa, a dla potrzeb Policji - właściwe jednostki organizacyjne Policji.

§ 3.

1. Do zadań komisji należy:

1) sporządzenie na podstawie inwentaryzacji wykazu nieruchomości i majątku ruchomego pozostającego w dyspozycji jednostki,

2) dokonanie, w uzgodnieniu z zainteresowanymi jednostkami, podziału mienia ruchomego,

3) przekazanie protokołem zdawczo-odbiorczym mienia wraz z dokumentacją, z zastrzeżeniem ust. 2,

4) dokonanie podziału zaopatrzenia materiałowego, którego dostawa nastąpi w wyniku wykonywania zawartych umów,

5) sporządzenie informacji o przebiegu i wynikach podziału mienia,

6) podjęcie stosownych działań w celu wyjaśnienia stwierdzonych braków lub nadwyżek składników majątkowych.

2. Przekazanie nieruchomości będących w użytkowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych poszczególnym jednostkom nastąpi zgodnie z podziałem tych nieruchomości, dokonanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

3. Jednostki przejmujące mienie nieruchome zawiadamiają właściwe rejonowe organy rządowej administracji ogólnej lub organy samorządu terytorialnego o fakcie przejęcia nieruchomości, z podaniem ich bliższych oznaczeń, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1989 r. Nr 14, poz. 74, Nr 29, poz. 154 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 90 i Nr 34, poz. 198).

§ 4.

W miarę potrzeby, na wniosek przewodniczącego komisji, kierownicy jednostek wymienieni w § 2 ust. 2 powołują podkomisje dla realizacji określonych zadań.

§ 5.

1. Komendant Główny Policji i Szef Urzędu Ochrony Państwa ustala tryb rozstrzygania spraw spornych wynikających w trakcie prac komisji.

2. W razie braku możliwości rozstrzygnięcia spraw w trybie określonym na podstawie ust. 1, rozstrzyga je Minister Spraw Wewnętrznych.

§ 6.

Kierownicy jednostek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewnią przekazanie, a kierownicy jednostek organizacyjnych Policji i Urzędu Ochrony Państwa przejęcie i właściwe zagospodarowanie mienia oraz wyznaczą osoby odpowiedzialne za przejęte mienie.

§ 7.

Kompetencje w zakresie praw i obowiązków dotyczących mienia, o którym mowa w § 1, oraz odpowiedzialności cywilnoprawnej za szkody wyrządzone przez byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz policjantów, a także byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, przejmują odpowiednio Policja i Urząd Ochrony Państwa.

§ 8.

Z dniem przekazania mienia jednostki przejmujące wstępują w prawa i obowiązki jednostek przekazujących, wynikające z wcześniej zawartych umów.

§ 9.

Komisje kończą swą działalność z dniem 31 grudnia 1990 r.

§ 10.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepis § 2 ust. 2 stosuje się od dnia 25 lipca 1990 r.

Minister Spraw Wewnętrznych: K. Kozłowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1990-09-24
  • Data wejścia w życie: 1990-09-24
  • Data obowiązywania: 1990-09-24
  • Z mocą od: 1990-09-24
  • Dokument traci ważność: 1990-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA