REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 56 poz. 326
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTROW
z dnia 30 lipca 1990 r.
w sprawie określenia trybu korzystania przez funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa z niezbędnej pomocy instytucji państwowych, jednostek gospodarczych. organizacji społecznych i obywateli.
Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz.180) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) żądać niezbędnej pomocy od instytucji państwowych,
2) zwracać się o niezbędną pomoc do jednostek gospodarczych i organizacji społecznych,
3) w nagłych wypadkach zwracać się do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy
– określając zakres i rodzaj pomocy.
§ 2.
2. O udzielenie pomocy przez instytucje państwowe, jednostki gospodarcze i organizacje społeczne funkcjonariusze zwracają się do ich kierowników, a w przypadkach nagłych – do osób aktualnie dysponujących mieniem tych instytucji.
§ 3.
2. Warunkiem skorzystania z pomocy jednostek gospodarczych i organizacji społecznych jest wyrażenie przez nie zgody. Jednostki gospodarcze i organizacje społeczne wyrażają zgodę w formie pisemnej, a jeżeli nie jest to możliwe – w formie ustnej przez ich przedstawicieli; zgoda obywatela na udzielenie doraźnej pomocy może być wyrażona ustnie.
§ 4.
§ 5.
2. Na udostępnione w ramach doraźnej pomocy rzeczy funkcjonariusz wydaje pokwitowanie określające cechy charakterystyczne i inne istotne dane dotyczące tej rzeczy. Pokwitowanie podlega zwrotowi przy zwrocie rzeczy. W razie zastrzeżeń właściciela (posiadacza) rzeczy, sporządza się protokół uszkodzenia lub zniszczenia rzeczy.
§ 6.
1) stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza i nazwę jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, w której pełni służbę,
2) dane osoby, do której funkcjonariusz zwrócił się o udzielenie pomocy,
3) określenie pomocy, o jaką występowano,
4) szczegółowy opis udzielonej pomocy,
5) wskazanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu osoby udzielającej pomocy lub szkody materialnej w udostępnionym przez nią mieniu,
6) uzasadnienie zwrócenia się o pomoc i skorzystania z pomocy,
7) podpis funkcjonariusza.
2. W przypadku wykonywania czynności stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, do raportu dołącza się pisemne zobowiązanie do jej zachowania osoby, do której zwrócono się o udzielenie pomocy lub która jej udzieliła.
3. Nieuzasadnione lub niewłaściwe wykorzystanie pomocy przez funkcjonariusza traktuje się jako wykroczenie dyscyplinarne, a powstałe w jej wyniku szkody pokrywa funkcjonariusz.
§ 7.
2. Osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu lub szkody w mieniu w związku z udzieleniem funkcjonariuszom pomocy, może dochodzić roszczeń z tego tytułu według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 8.
Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki
- Data ogłoszenia: 1990-08-23
- Data wejścia w życie: 1990-08-23
- Data obowiązywania: 1990-08-23
- Z mocą od: 1990-08-23
- Dokument traci ważność: 2003-11-12
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA