REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 39 poz. 223

USTAWA

z dnia 7 czerwca 1990 r.

o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego.

Tekst pierwotny
Art. 1.
1. Tworzy się państwową jednostkę organizacyjną pod nazwą „Agencja Rynku Rolnego”, zwaną dalej „Agencją”.

2. Agencja podlega Prezesowi Rady Ministrów.

Art. 2.
1. Agencja posiada osobowość prawną.

2. Agencja nie odpowiada za zobowiązania Skarbu Państwa.

3. Skarb Państwa nie odpowiada za zobowiązania Agencji.

Art. 3.
Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa.
Art. 4.
1. Agencja służy realizacji interwencyjnej polityki rolnej Państwa, mającej na celu stabilizację rynku produktów rolnych oraz ochronę dochodów uzyskiwanych z rolnictwa.

2. Zadanie to Agencja realizuje głównie przez:

1) interwencyjny skup produktów rolnych oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach import produktów, półproduktów rolnych i artykułów żywnościowych,

2) interwencyjną sprzedaż produktów rolnych oraz ich przetworów na rynku krajowym i rynkach zagranicznych,

3) gromadzenie rezerw produktów rolnych oraz ich przetworów.

3. Do zakresu działania Agencji należy także:

1) analiza rynku rolnego i żywnościowego, ustalanie tendencji rozwoju produkcji rolniczej, jej uwarunkowań ze strony rynku oraz organizowanie systemu szybkiej informacji w tym zakresie,

2) w przypadkach uzasadnionych sytuacją rolnictwa i rynku rolnego formułowanie dla rządu propozycji organizacyjno-prawnych dotyczących rynku rolnego, interwencyjnych cen produktów rolnych, regulacji w zakresie handlu zagranicznego, a także innych środków interwencji kształtowania podaży lub popytu. Propozycje te powinny odnosić się do tych rynków rolnych, które są przedmiotem działania Agencji,

3) możliwość udzielania poręczeń kredytowych.

Art. 5.
1. Agencja przejmie od Głównego Zarządu Rezerw Państwowych rezerwy państwowe produktów rolnych oraz półproduktów i artykułów żywnościowych, a także środki finansowe przeznaczone na ten cel w ustawie budżetowej.

2. Minister Rynku Wewnętrznego, w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, określi szczegółowe zasady, zakres i tryb przekazania rezerw państwowych i środków finansowych, o których mowa w ust. 1.

3. Agencja przejmie nieodpłatnie magazyny zbożowe o łącznej pojemności 1 mln ton, znajdujące się w zarządzie przedsiębiorstw przemysłu zbożowo-młynarskiego „PZZ”.

4. Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w porozumieniu z zainteresowanymi organami założycielskimi przedsiębiorstw przemysłu zbożowo-młynarskiego „PZZ”, określi tryb i zasady przekazania magazynów zbożowych, o których mowa w ust. 3.

Art. 6.
1. Agencją kieruje Prezes, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów.

2. Prezes Agencji jest organem wykonawczym i zarządzającym Agencji.

3. Do zadań Prezesa Agencji należy w szczególności:

1) organizowanie realizacji zadań Agencji, o których mowa w art. 4,

2) reprezentowanie Agencji na zewnątrz,

3) podejmowanie działań w celu zapewnienia rozwoju i efektywnego wykorzystania działalności Agencji,

4) przedstawianie Radzie Ministrów do zatwierdzania propozycji Rady Agencji o wysokości cen, według których będzie realizowany obrót interwencyjny.

4. Prezes Agencji składa co kwartał sprawozdanie z działalności Agencji Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a także sejmowej Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Art. 7.
1. Organem opiniodawczym i doradczym Prezesa Agencji jest Rada Agencji, w skład której wchodzą przewodniczący i 20 członków.

2. Przewodniczącego Rady wybiera i odwołuje Rada Agencji.

3. Członków Rady będących przedstawicielami organizacji producentów rolnych w liczbie 8 osób, producentów związanych z przetwórstwem rolno-spożywczym, handlu oraz konsumentów powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek właściwych organów zainteresowanych organizacji.

4. Członków Rady będących przedstawicielami administracji państwowej, w tym dwóch przedstawicieli Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz po jednym przedstawicielu Ministrów: Finansów, Rynku Wewnętrznego i Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek zainteresowanych ministrów.

Art. 8.
Szczegółową organizację Agencji określa statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Prezesa Agencji, po uprzednim zaopiniowaniu przez sejmową Komisję Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zakres przedmiotowy jej działalności określi Rada Ministrów.
Art. 9.
Przychodami Agencji są dotacje budżetowe ustalane corocznie w ustawie budżetowej, wpływy z działalności gospodarczej, obrotu papierami wartościowymi oraz inne wpływy.
Art. 10.
1. Agencja prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w Prawie budżetowym dla zakładów budżetowych.

2. Rada Ministrów, uwzględniając szczególny rodzaj działania Agencji, dostosuje zasady, o których mowa w ust. 1, do warunków działania Agencji, a w szczególności zasady otrzymywania dotacji z budżetu.

3. Agencja zatrzymuje całość nadwyżki środków finansowych na cele, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Art. 11.
System wynagradzania pracowników Agencji określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art. 12.
Techniczno-organizacyjną obsługę Prezesa Agencji sprawuje Biuro Agencji.
Art. 13.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: W. Jaruzelski

Metryka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA