REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 34 poz. 197
USTAWA
z dnia 17 maja 1990 r.
o zmianie ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania oraz ustawy - Karta Nauczyciela.
1) art. 35 otrzymuje brzmienie:
"Art. 35. 1. Do zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej należy zapewnienie jednolitego systemu kształcenia i wychowania, z uwzględnieniem właściwości samorządu terytorialnego określonych w odrębnych ustawach.
2. W zakresie kształcenia zawodowego Minister Edukacji Narodowej wykonuje swoje zadania przy udziale właściwych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej. Organy te uczestniczą w określaniu programów nauczania i zapewnianiu środków i warunków ich realizacji w zakresie specjalistycznych przedmiotów nauczania, a w szczególności podręczników i pomocy dydaktycznych w zawodach podstawowych dla reprezentowanych przez nie branż, oraz w ocenianiu efektywności kształcenia w zawodzie.
3. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa organy, o których mowa w ust. 2, oraz zasady i zakres ich współdziałania.";
2) art. 36 otrzymuje brzmienie:
"Art. 36. 1. W dziedzinach objętych zakresem swego działania Minister Edukacji Narodowej sprawuje koordynację oraz nadzór nad:
1) terenowymi organami rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty.
2) innymi organami i jednostkami organizacyjnymi w sprawach funkcjonowania systemu oświaty i wychowania.
2. Nadzór nad terenowymi organami administracji rządowej w zakresie funkcjonowania szkolnictwa rolniczego i gospodarki żywnościowej, służby zdrowia oraz kultury i sztuki sprawują odpowiednio Ministrowie: Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Kultury i Sztuki.
3. Terenowym organem rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty jest kurator oświaty i wychowania, podległy bezpośrednio Ministrowi Edukacji Narodowej.
4. Kuratora oświaty i wychowania powołuje i odwołuje Minister Edukacji Narodowej po zasięgnięciu opinii wojewody oraz wojewódzkich struktur związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
5. Zastępca kuratora oświaty i wychowania jest powoływany i odwoływany przez Ministra Edukacji Narodowej na wniosek kuratora.
6. Do zadań kuratora oświaty i wychowania należy realizacja polityki rządu w zakresie oświaty i wychowania na terenie województwa, a w szczególności:
1) dysponowanie środkami budżetowymi przeznaczonymi na finansowanie zadań w zakresie oświaty i wychowania - na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
2) ustalanie sieci szkolnej,
3) wykonywanie zadań organu nadzorującego w stosunku do podporządkowanych mu szkół oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych, zwanych dalej "szkołami",
4) organizowanie i sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad szkołami na terenie województwa,
5) zapewnianie podporządkowanym szkołom kadrowych i materialnych warunków funkcjonowania oraz organizowanie finansowej i gospodarczej obsługi tych szkół,
6) przekazywanie organom samorządu terytorialnego, jako zadania własnego, prowadzenia niektórych szkół - na wniosek lub za zgodą tych organów.
7. Przepisy ust. 6 nie naruszają uprawnień innych ministrów i terenowych organów administracji rządowej do prowadzenia, utrzymywania i nadzorowania szkół oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych.
8. Kurator oświaty i wychowania wykonuje swoje zadania przy pomocy kuratorium oświaty i wychowania. Zasady organizacji kuratorium oświaty i wychowania określa Minister Edukacji Narodowej.
9. W celu usprawnienia wykonywania zadań kurator oświaty i wychowania może tworzyć delegatury zamiejscowe kuratorium, obejmujące kilka jednostek podziału terytorialnego stopnia podstawowego, określając jednocześnie ich siedzibę, zasięg terytorialny oraz zakres zadań.
10. Kurator oświaty i wychowania może, za zgodą Ministra Edukacji Narodowej, powierzyć prowadzenie niektórych spraw należących do jego kompetencji, w tym również wydawanie w jego imieniu decyzji administracyjnych - dyrektorom szkół znajdujących się na terenie województwa. Powierzenie następuje w formie porozumienia.
11. Minister Edukacji Narodowej określa w drodze rozporządzenia:
1) rodzaje spraw, o których mowa w ust. 10,
2) zasady refundowania szkołom kosztów prowadzenia powierzonych spraw.";
3) w art. 36a ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Ministrowie, o których mowa w art. 36 ust. 2, w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej, mogą ustalać dodatkowe, stosowne do właściwości zawodów poszczególnych branż, zasady funkcjonowania szkół i innych placówek."
1) w art. 1 w pkt 1 po wyrazie "państwowych" dodaje się wyrazy "oraz samorządowych";
2) w art. 3 w pkt 3 lit. a) otrzymuje brzmienie:
"a) kuratora oświaty i wychowania - w stosunku do szkół mu podporządkowanych,";
3) w art. 11 w ust. 2 na końcu dodaje się wyrazy "i mianowania nauczycieli.";
4) art. 92 otrzymuje brzmienie:
"Art. 92. Zakres zadań oraz zasady i tryb powoływania i odwoływania kuratorów oświaty i wychowania określa ustawa o rozwoju systemu oświaty i wychowania."
2. Pracownicy dotychczasowych kuratoriów oświaty i wychowania stają się z dniem wejścia w życie ustawy pracownikami kuratoriów oświaty i wychowania, określonych w ustawie.
3. Część mienia państwowego służąca dotychczas bezpośrednio wykonywaniu zadań przez kuratorów oświaty i wychowania z dniem wejścia w życie ustawy przechodzi w zarząd kuratorów oświaty i wychowania, o których mowa w ust. 1.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: W. Jaruzelski
- Data ogłoszenia: 1990-05-26
- Data wejścia w życie: 1990-05-26
- Data obowiązywania: 1990-05-26
- Z mocą od: 1990-05-26
REKLAMA