REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1990 nr 31 poz. 182
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1990 r.
w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.
Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
2. Za produkt główny w odniesieniu do:
1) roślin włóknistych i oleistych oraz pszenicy, żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, prosa, gryki, kukurydzy, koniczyny i traw uprawianych na nasiona, roślin strączkowych, a także ich mieszanek - uważa się zarówno ziarno, jak i słomę,
2) buraków cukrowych i pastewnych oraz innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków - uważa się zarówno korzenie, jak i liście,
3) ziemniaków - uważa się ich bulwy.
3. Odszkodowanie obejmuje pełną wartość słomy roślin włóknistych. Odszkodowanie za słomę innych roślin niż włókniste oraz za liście buraczane i liście innych roślin okopowych uprawianych na paszę, z wyjątkiem ziemniaków, przy szkodach powstałych po dniu 11 czerwca ustala się w wysokości 15% wartości odpowiednio ziarna, korzeni i bulw, a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.
4. Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach przysługuje za obniżenie w danym roku wydajności łąki lub pastwiska wskutek uszkodzenia pokrywy roślinnej (darni) oraz za doprowadzenie uszkodzonej powierzchni do stanu pierwotnego.
§ 3.
2. W uprawach rolnych wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała:
1) w okresie do dnia 15 kwietnia - w wysokości 25%,
2) w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja - w wysokości 40%,
3) w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca - w wysokości 60%,
4) w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%
wartości spodziewanych plonów.
§ 4.
2. Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 20 000 zł.
§ 5.
1) leśnictwa lub nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2) dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego - w pozostałych obwodach,
3) zarządcy terenu - na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich.
2. Nadleśnictwo, zarządca obwodu łowieckiego lub dzierżawca oraz zarządca terenu nie wchodzącego w skład obwodu są obowiązani do:
1) informowania sołtysów wsi, które są narażone na szkody w uprawach i plonach rolnych wyrządzane przez zwierzynę, o sposobie zgłaszania szkód,
2) prowadzenia ewidencji zgłoszeń.
3. Zgłoszenie szkody może być dokonane przez poszkodowanych indywidualnie lub zbiorowo w formie pisemnej bądź ustnej.
4. Poszkodowany jest obowiązany udzielić potrzebnych wyjaśnień i przedstawić, w miarę możliwości, dowody niezbędne do ustalenia rozmiarów i wartości szkody.
5. O terminie zamierzonego sprzętu zniszczonych lub uszkodzonych upraw i plonów poszkodowany jest obowiązany powiadomić szacującego szkodę, o którym mowa w § 6 ust. 1, nie później niż na pięć dni przed sprzętem.
§ 6.
1) nadleśnictwa - w obwodach łowieckich pozostających pod zarządem przedsiębiorstw Lasów Państwowych oraz w obwodach wspólnych czasowo nie wydzierżawionych,
2) dzierżawcy lub zarządcy obwodów bądź terenów - w pozostałych obwodach łowieckich i na terenach nie wchodzących w skład tych obwodów.
2. We wstępnych oględzinach i końcowym szacowaniu szkód mogą wziąć udział dwaj przedstawiciele wyznaczeni przez poszkodowanego. Przed przystąpieniem do wstępnych oględzin szacujący szkodę powiadomi poszkodowanego o możliwości wyznaczenia tych przedstawicieli.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1, dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie pięciu dni od daty zgłoszenia szkody, w obecności poszkodowanego lub pełnoletniego członka jego rodziny.
4. Nieobecność osób, o których mowa w ust. 3, nie wstrzymuje dokonywania wstępnych oględzin lub końcowego szacowania szkody, jeżeli osoby te zostały powiadomione o terminie tych czynności.
5. Ze wstępnych oględzin oraz końcowego szacowania szkody sporządza się protokół, który podpisują: szacujący szkodę i poszkodowany lub pełnoletni członek jego rodziny. Osoby biorące udział w szacowaniu szkody, o których mowa w ust. 2, podpisują protokół i mogą zgłaszać do niego zastrzeżenia.
§ 7.
2. W razie nieuzgodnienia rozmiaru szkody, wydajności lub ceny płodów rolnych, poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.
§ 8.
§ 9.
2. Nadleśnictwa mogą zawierać z zarządcami obwodów łowieckich i terenów nie wchodzących w skład tych obwodów oraz dzierżawcami nie zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim porozumienia co do bezpośredniego wypłacania odszkodowań poszkodowanym.
3. Nadleśnictwom przysługuje regres w stosunku do zarządców obwodów wspólnych czasowo nie wydzierżawionych odnośnie do zwrotu odszkodowań wypłaconych przez te nadleśnictwa.
§ 10.
2. W razie wstrzymania przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego pozyskania zwierzyny, dzierżawca obwodu jest zwolniony ze zwrotu odszkodowań wypłaconych za szkody powstałe w tym obwodzie w okresie wstrzymania pozyskania.
§ 11.
§ 12.
Prezes Rady Ministrów: T. Mazowiecki
- Data ogłoszenia: 1990-05-14
- Data wejścia w życie: 1990-05-27
- Data obowiązywania: 1990-05-27
- Z mocą od: 1990-05-27
- Dokument traci ważność: 1997-02-17
REKLAMA