REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 52 poz. 308
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 sierpnia 1989 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.
Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1989 r. Nr 45, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
2. Podstawą gospodarki finansowej jednostki badawczo-rozwojowej jest plan rzeczowo-finansowy ustalany przez dyrektora tej jednostki po zaopiniowaniu przez radę naukową i radę załogi.
3. W kosztach działalności jednostki badawczo-rozwojowej uwzględnia się wartość prac wykonywanych na rzecz tej jednostki przez podwykonawców.
§ 3.
1) prac badawczo-rozwojowych,
2) wyników prac badawczo-rozwojowych,
3) patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących tajemnicę jednostki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
4) prac z zakresu działalności ogólnotechnicznej,
5) prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
6) produkcji doświadczalnej,
7) unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
8) innych prac i usług, w tym obliczeń na elektronicznych maszynach cyfrowych, usług reprograficznych itp.,
9) przedmiotów majątkowych pozostających po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, w wysokości uzgodnionej z zamawiającym pracę badawczo-rozwojową, w ramach której przedmiot majątkowy został wytworzony lub nabyty.
§ 4.
2. Zasady dysponowania przez jednostki badawczo-rozwojowe wpływami dewizowymi ze współpracy międzynarodowej regulują przepisy prawa dewizowego.
§ 5.
§ 6.
2. Roczny wynik finansowy podlega weryfikacji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
3. Zweryfikowany zysk, po uregulowaniu zobowiązań wobec budżetu, jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza na:
1) fundusz rozwoju,
2) fundusz załogi,
3) inne cele.
4. Stratę jednostki badawczo-rozwojowej pokrywa się z funduszu rozwoju.
§ 7.
1) fundusz motywacyjno-wdrożeniowy,
2) fundusz rozwoju,
3) fundusz załogi,
4) zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy.
§ 8.
2. Fundusz statutowy jest zwiększany o wartość środków trwałych, środków obrotowych otrzymywanych nieodpłatnie i finansowanych z funduszu rozwoju lub innych funduszów jednostki badawczo-rozwojowej oraz o wartości niematerialne i prawne, a pomniejszany o wartość środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne przekazane nieodpłatnie, a także o umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
§ 9.
2. Środki funduszu motywacyjno-wdrożeniowego przeznacza się na nagrody indywidualne za osiągnięcie efektów, o których mowa w ust. 1.
§ 10.
1) odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2) zysku.
2. Odpisy amortyzacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są dokonywane według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe, z tym że wartość odpisów jest przekazywana na fundusz rozwoju jednostki badawczo-rozwojowej, z wyjątkiem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakładowej, działalności socjalnej.
3. Na fundusz wpływają także:
1) udziały w inwestycjach wspólnych,
2) środki z innych źródeł.
4. Fundusz rozwoju, po sfinansowaniu ewentualnych strat (o których mowa w § 6 ust. 4) i spłacie kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje, jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza według własnego uznania na:
1) uzupełnienie funduszu statutowego,
2) inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej,
3) wkłady lub pożyczki, w tym także oprocentowane, na inwestycje i przedsięwzięcia wspólne.
§ 11.
2. Środki funduszu załogi mogą być również przeznaczane na zwiększenie zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego.
§ 12.
2. Koszty prac własnych mogą być rozliczane w czasie, nie dłużej jednak niż przez 5 lat.
§ 13.
2. Środki obrotowe mogą być w całości finansowane z funduszu statutowego. Na finansowanie środków obrotowych nie znajdujących pokrycia w funduszu statutowym jednostka badawczo-rozwojowa może zaciągać w banku kredyty obrotowe na warunkach określonych w umowie kredytowej.
§ 14.
2. Zasady finansowania inwestycji centralnych i zamówień rządowych oraz udzielania subwencji i pożyczek z Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki regulują odrębne przepisy.
§ 15.
§ 16.
§ 17.
§ 18.
2. Salda funduszu rezerwowego oraz funduszu prac własnych przenosi się na fundusz rozwoju nie później niż 31 grudnia 1989 r.
§ 19.
Minister Finansów: A. Wróblewski
- Data ogłoszenia: 1989-09-12
- Data wejścia w życie: 1989-09-12
- Data obowiązywania: 1989-09-12
- Z mocą od: 1989-09-12
- Dokument traci ważność: 1991-08-16
REKLAMA