REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 48 poz. 264
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 1989 r.
w sprawie szczególnych warunków podziału, łączenia lub likwidacji przedsiębiorstw państwowych oraz przyspieszonego postępowania w sprawie poprawy gospodarki i upadłości przedsiębiorstwa państwowego.
Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 10, poz. 57) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Szczególne warunki podziału, łączenia i likwidacji przedsiębiorstw państwowych
§ 1.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać uzasadnienie ekonomiczne, prawne i organizacyjne, wskazujące, że podział, łączenie lub likwidacja przedsiębiorstwa wpłynie na przyspieszenie procesów demonopolizacyjnych, rozwój konkurencyjności, lepsze wykorzystanie środków produkcji lub poprawę efektywności gospodarki.
3. Wykonanie decyzji w sprawie podziału i likwidacji przedsiębiorstwa należy do organu założycielskiego tego przedsiębiorstwa, a w sprawie łączenia - do organu założycielskiego wskazanego w decyzji.
§ 2.
1) przedsiębiorstwo ulegające podziałowi,
2) czy działalność przedsiębiorstwa ustaje lub czy podział polega na wyłączeniu z tego przedsiębiorstwa jednostki lub jednostek organizacyjnych, albo określonych składników majątkowych,
3) przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa tworzone w wyniku podziału albo przejmujące jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 2,
4) przeznaczenie składników majątkowych, o których mowa w pkt 2,
5) termin podziału.
§ 3.
1) zawiadomienie organów przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu,
2) złożenie wniosku o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw państwowych z dniem wpisu do tego rejestru przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału, jeżeli podział łączy się z ustaniem działalności dotychczas istniejącego przedsiębiorstwa,
3) powołanie komisji do przeprowadzenia inwentaryzacji mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi oraz w celu dokonania szczegółowego podziału funduszy przedsiębiorstwa oraz składników mienia, jaki również zobowiązań i wierzytelności tego przedsiębiorstwa między przedsiębiorstwa powstałe w wyniku podziału lub w podziale tym uczestniczące, na podstawie bilansu przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi,
4) wydanie zarządzenia o utworzeniu przedsiębiorstw powstających w wyniku podziału i przydzielenie tym przedsiębiorstwom lub innym przedsiębiorstwom uczestniczącym w podziale składników mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi.
§ 4.
§ 5.
§ 6.
1) łączone przedsiębiorstwa, ze wskazaniem przedsiębiorstwa przejmującego,
2) termin połączenia,
3) organ założycielski dla przedsiębiorstwa powstałego w wyniku łączenia.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
1) zawiadamia organy przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu likwidacyjnym,
2) ustala dzień otwarcia likwidacji,
3) powołuje likwidatora oraz nadzoruje postępowanie likwidacyjne i czynności likwidatora, a także określa czynności, których likwidatorowi nie wolno wykonywać bez odrębnego zezwolenia organu założycielskiego.
§ 10.
§ 11.
1) sporządzenie inwentaryzacji składników majątkowych na dzień otwarcia likwidacji,
2) wezwanie, przez ogłoszenie w dzienniku "Rzeczpospolita", wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa do zgłoszenia roszczeń w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia,
3) sporządzenie wykazu roszczeń wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa oraz określenie sposobu ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem przepisu § 13 ust. 1.
§ 12.
2. W celu zapewnienia wykonania zadań związanych z likwidacją przedsiębiorstwa likwidator może odstąpić od rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem niezbędnym do wykonywania tych zadań.
§ 13.
2. W razie gdy składniki majątkowe pozostałe po likwidacji przedsiębiorstwa zostaną przekazane innemu przedsiębiorstwu, przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
§ 14.
Rozdział 2
Postępowanie w sprawie poprawy gospodarki przedsiębiorstwa
§ 15.
2. W sprawach ustanowienia zarządu komisarycznego nad przedsiębiorstwem stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w ust. 1.
Rozdział 3
Postępowanie upadłościowe w stosunku do przedsiębiorstwa
§ 16.
§ 17.
2. Wniosek o ogłoszenie upadłości może być zgłoszony przez organ założycielski, bank finansujący działalność przedsiębiorstwa lub Ministra Finansów, a w stosunku do przedsiębiorstw podległych radom narodowym również przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być zgłoszony, jeżeli należność pieniężna, stwierdzona tytułem egzekucyjnym lub uznana na piśmie, nie została zaspokojona w ciągu sześciu tygodni od dnia zgłoszenia jej we właściwym trybie do pokrycia z rachunku bankowego przedsiębiorstwa.
§ 18.
§ 19.
§ 20.
§ 21.
2. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, sędzia-komisarz wyznacza rozprawę w celu zawarcia układu; rozprawa powinna się odbyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez sąd wniosku.
3. Jeżeli nie dojdzie do układu z wierzycielami, sędzia-komisarz zwraca syndykowi wniosek, o którym mowa w ust. 1.
§ 22.
§ 23.
2. Informacje o warunkach nabycia przedsiębiorstwa w drodze przetargu i terminie składania ofert ogłasza się w sposób zapewniający ich dotarcie do możliwie szerokiego kręgu zainteresowanych.
3. W razie zgłoszenia większej liczby ofert, syndyk wyznacza rozprawę w celu przeprowadzenia przetargu. Pierwszeństwo nabycia przysługuje osobie, która zgłosiła najwyższą cenę nabycia.
4. Przyznanie prawa nabycia wymaga zatwierdzenia przez sędziego-komisarza.
5. Nabycie przedsiębiorstwa następuje w stanie wolnym od wszelkich obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych.
§ 24.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 25.
Prezes Rady Ministrów: M.F. Rakowski
- Data ogłoszenia: 1989-08-04
- Data wejścia w życie: 1989-08-04
- Data obowiązywania: 1989-08-04
- Z mocą od: 1989-08-04
- Dokument traci ważność: 1990-03-21
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA