REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 45 poz. 243
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 24 czerwca 1989 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe.
Na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57, z 1983 r. Nr 44, poz. 200 i 201, z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i 186, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do sieci gazowych służących do przesyłania gazów technicznych i gazu węglowodorowego (płynnego) oraz do sieci gazowych w kanałach zbiorczych i doświadczalnych sieci gazowych, a także do sieci znajdujących się na obszarach zakładów przemysłowych i zakładów górniczych.
§ 2.
1) sieć gazowa - rozumie się:
a) rurociągi wraz z przyłączami i wyposażeniem, ułożone na zewnątrz obiektów produkcyjnych wydobywających lub użytkujących gaz, służące do przesyłania lub rozprowadzania paliw gazowych, zwane dalej "gazociągami",
b) stacje gazowe o przepływie większym niż 60 m3/h wraz z wyposażeniem, zasilane z gazociągów o ciśnieniu większym niż 5 kPa, służące do redukcji ciśnienia gazu i pomiaru przepływającego gazu, zwane dalej "stacjami gazowymi",
2) przyłącze - rozumie się odcinek gazociągu od kurka głównego do zasuwy zainstalowanej na gazociągu, a w razie braku zasuwy - do odgałęzienia na gazociągu,
3) rurociągi stacji gazowej - rozumie się elementy stacji wykonane z rur,
4) ciąg redukcyjny stacji gazowej - rozumie się urządzenie do obniżania i utrzymania ciśnienia gazu na odpowiednim poziomie,
5) przewody wejściowe i wyjściowe stacji gazowej - rozumie się odcinki rurociągów usytuowane między zespołem zaporowo-upustowym na wlocie gazu do stacji gazowej a zespołem zaporowo-upustowym na wylocie gazu ze stacji gazowej, łączące urządzenia stacji z gazociągami poza jej obrębem,
6) przewód awaryjny - rozumie się odcinek rurociągu usytuowany poza stacją gazową, łączący przewód wejściowy i wyjściowy stacji gazowej przed i za zespołem zaporowo-upustowym na wlocie lub wylocie gazu ze stacji,
7) kurek główny - rozumie się urządzenie do zamykania i otwierania przepływu gazu w przyłączu; w razie zasilania odbiorcy gazu z gazociągu o ciśnieniu równym 0,4 MPa lub mniejszym, kurkiem głównym jest urządzenie do zamykania i otwierania przepływu gazu, umieszczone przed reduktorem domowym (zespołem reduktorów domowych),
8) obiekt terenowy - rozumie się obiekt naturalny lub sztuczny usytuowany nad lub pod powierzchnią ziemi, który ze względu na swój charakter może podlegać szkodliwym działaniom sieci gazowej lub sam na nią szkodliwie oddziaływać.
§ 3.
§ 4.
§ 5.
2. Minimalne odległości sieci gazowych, o których mowa w ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu odległości projektowanych obiektów terenowych w stosunku do istniejących gazociągów i stacji gazowych.
Rozdział 2
Gazociągi
§ 6.
1) podmokłych i bagnistych,
2) górskich,
3) górniczych.
2. Gazociągi, z wyjątkiem odcinków doprowadzających gaz bezpośrednio do odbiorców, nie powinny być układane na terenach:
1) portów i przystani,
2) odprowadzania ścieków z zakładów chemicznych i magazynów materiałów łatwo zapalnych,
3) będących w zarządzie organów wojskowych.
3. Gazociągi, w których ciśnienie nominalne gazu przekracza 0,4 MPa, nie powinny być układane na obszarze zabudowy zwartej lub przeznaczonym do zabudowy zwartej.
4. Gazociągi o ciśnieniu większym niż 15 kPa nie powinny być układane na obszarze zabudowy zwartej na terenach górniczych.
5. Na obszarach zabudowanych lub przeznaczonych do zabudowy gazociągi o ciśnieniu nominalnym równym 0,4 MPa lub mniejszym powinny być układane przede wszystkim pod chodnikami o nawierzchni rozbieralnej lub pod pasami zieleni.
§ 7.
2. W razie budowy gazociągów nad powierzchnią ziemi, w miarę możliwości należy je układać na mostach i wiaduktach albo na żelbetowych konstrukcjach.
3. Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać konstrukcje mostowe dla gazociągów układanych nad powierzchnią ziemi na terenach górniczych, określają odrębne przepisy.
§ 8.
2. Na terenach, na których występują ruchy gruntu, w szczególności na terenach górniczych, do budowy gazociągów o ciśnieniu nominalnym większym niż 0,4 MPa nie należy stosować rur ze szwem spiralnym.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
2. Dla gazociągów o ciśnieniach nominalnych nie większych niż 5 kPa dopuszcza się stosowanie:
1) armatury z korpusami wykonanymi z żeliwa lub brązu odlewniczego,
2) zamknięć hydraulicznych, pod warunkiem że wielkość ciśnienia zamknięcia będzie większa co najmniej o 1,5 kPa od ciśnienia w gazociągu.
3. Armatura, o której mowa w ust. 2 pkt 1, powinna być łączona z przewodami rurowymi za pomocą kołnierzy.
4. Zabrania się umieszczania w gazociągach usytuowanych na obszarach górniczych armatury z korpusami wykonanymi z żeliwa, jeżeli równocześnie zmniejszono odległość podstawową gazociągów od obiektów terenowych.
5. Zabrania się instalowania zaworów (zasuw) w gazociągach układanych pod jezdnią.
6. W gazociągach o ciśnieniu nominalnym równym 0,4 MPa lub mniejszym, doprowadzających gaz do odbiorców, należy umieszczać zawory (zasuwy) dla umożliwienia zamknięcia dopływu gazu do budynków. Warunek ten nie dotyczy domów jednorodzinnych.
§ 12.
2. Armatura zaporowa powinna mieć przy pełnym otwarciu przelot równy przekrojowi poprzecznemu gazociągu.
§ 13.
§ 14.
§ 15.
§ 16.
§ 17.
§ 18.
§ 19.
§ 20.
1) powłok izolacyjnych,
2) niezależnie od zabezpieczenia, o którym mowa w pkt 1, ochrony elektrochemicznej na gazociągach:
a) narażonych na działanie prądów błądzących,
b) układanych poza obszarami zabudowanymi, na odcinkach dłuższych niż 4 km, o średnicy nominalnej równej 100 mm lub większej, w gruntach, które oddziałują korozyjnie na przedmioty stalowe w sposób niszczący.
§ 21.
§ 22.
§ 23.
Rozdział 3
Stacje gazowe
§ 24.
2. W stacji gazowej dopuszcza się umieszczanie również innych urządzeń związanych z przesyłem gazu, pod warunkiem zachowania wymagań bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej.
§ 25.
2. W stacjach gazowych typu szafkowego dopuszcza się instalowanie jednego ciągu redukcyjnego jako rezerwowego z regulacją ręczną.
§ 26.
§ 27.
§ 28.
1) trzystopniowy, z zainstalowanym w ciągu redukcyjnym gazu zaworem szybko zamykającym i dwoma wydmuchowymi zaworami bezpieczeństwa pierwszego i drugiego stopnia, z następującą kolejnością działania przy wzroście ciśnienia: wydmuchowy zawór bezpieczeństwa pierwszego stopnia - zawór szybko zamykający - wydmuchowy zawór bezpieczeństwa drugiego stopnia; system trzystopniowy powinien być stosowany jako podstawowy,
2) dwustopniowy, z zainstalowanym w ciągu redukcyjnym gazu zaworem szybko zamykającym i wydmuchowym zaworem bezpieczeństwa, z następującą kolejnością działania przy wzroście ciśnienia: wydmuchowy zawór bezpieczeństwa - zawór szybko zamykający; system dwustopniowy powinien być stosowany w stacjach o ciśnieniach wylotowych wysokich i średnich:
a) ze stałą obsługą,
b) bez względu na rodzaj obsługi, gdy ciśnienia wysokie i średnie są ciśnieniami pośrednimi na stacjach o redukcji wielostopniowej,
3) jednostopniowy, z zainstalowanym wydmuchowym zaworem bezpieczeństwa po stronie wylotowej ciągu redukcyjnego; system jednostopniowy można stosować jako zabezpieczenie rezerwowego ciągu redukcyjnego, o którym mowa w § 25 ust. 2, oraz dla przewodów awaryjnych stacji gazowych.
§ 29.
2. Zawór szybko zamykający powinien odcinać przepływ gazu przy ciśnieniu wylotowym:
1) do 5 kPa włącznie:
a) jeżeli zostanie ono przekroczone o 50% do 80%,
b) jeżeli ono się obniży o 10% do 50%,
2) powyżej 5 kPa:
a) jeżeli zostanie ono przekroczone o 20% do 50%,
b) jeżeli ono się obniży o 10% do 50%.
§ 30.
2. Przepustowość wydmuchowych zaworów bezpieczeństwa drugiego stopnia, zainstalowanych w trzystopniowym systemie zabezpieczeń, i wydmuchowych zaworów bezpieczeństwa, umieszczonych w jednostopniowym systemie zabezpieczeń, powinna wynosić 100% maksymalnej przepustowości reduktora.
§ 31.
2. Ciśnienie gazu, powodujące otwarcie wydmuchowych zaworów bezpieczeństwa, zastosowanych w jednostopniowym systemie zabezpieczeń i w trzystopniowym systemie zabezpieczeń jako zawory drugiego stopnia, powinno być wyższe co najmniej o 5% od ciśnienia zamknięcia zaworu szybko zamykającego, jednak nie mniejsze niż 5 kPa oraz równe lub niższe od dopuszczalnego ciśnienia w odbiornikach gazu.
§ 32.
§ 33.
1) armaturę zaporową do wyłączenia ciągu z eksploatacji,
2) urządzenia zabezpieczające przed skutkami nadmiernego wzrostu lub spadku ciśnienia gazu,
3) aparaturę kontrolno-pomiarową.
2. Aparatura kontrolno-pomiarowa powinna spełniać wymagania zapewniające zabezpieczenie przed wybuchem.
§ 34.
2. Dopuszcza się zastosowanie jednego filtra dla kilku równolegle pracujących ciągów redukcyjnych, pod warunkiem że będzie zainstalowany rezerwowy filtr przeciwpyłowy.
3. Dla ciągu redukcyjnego z regulacją ręczną nie wymaga się instalowania filtra przeciwpyłowego.
§ 35.
2. Dopuszcza się wyposażenie kilku szeregowo pracujących stopni redukcji ciśnienia gazu w jeden system zabezpieczeń, pod warunkiem że ciśnienie nominalne urządzeń i rurociągów poszczególnych stopni redukcji nie będzie niższe od ciśnień maksymalnych, jakie mogą wystąpić w przyjętym układzie.
§ 36.
§ 37.
§ 38.
2. Dopuszcza się zainstalowanie w stacji gazowej tylko jednego podgrzewacza gazu, pod warunkiem że układ armatury i rurociągów stacji umożliwi przepływ i redukcję ciśnienia gazu w razie awarii podgrzewacza.
3. Urządzenia do podgrzewania gazu powinny być zaprojektowane w sposób zabezpieczający przed wybuchem.
§ 39.
1) manometry miejscowe wskazujące do pomiaru dolotowego ciśnienia gazu, umieszczone przed reduktorem oraz po każdym punkcie zmiany ciśnienia (pośredniego i wylotowego),
2) termometry miejscowe wskazujące, umieszczone w sposób ustalony dla manometrów wymienionych w pkt 1, a w razie potrzeby podgrzewania gazu - także za podgrzewaczem,
3) manometry rejestrujące ciśnienia wlotowe i wylotowe gazu.
§ 40.
§ 41.
§ 42.
§ 43.
2. Dopuszcza się instalowanie rurociągów stacji gazowej w kanałach, pod warunkiem że rurociągi nie będą miały połączeń rozbieralnych, a kanały będą przykryte kratami stalowymi ocynkowanymi lub zabezpieczonymi w równorzędny sposób przed korozją albo drewnianymi łatami impregnowanymi ognioodpornie.
3. W pomieszczeniach stacji gazowej powinna być wykonana wentylacja nawiewno-wywiewna, zapewniająca co najmniej pięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny, a w pomieszczeniach stacji gazowej ze stałą obsługą również samoczynnie działająca wentylacja awaryjna, zapewniająca dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Otwory nawiewne wentylacji powinny znajdować się w dolnej części pomieszczeń stacji, a otwory wywiewne w górnej części i być wyprowadzone ponad dach. Nawiewnych kratek wentylacyjnych nie należy umieszczać w pomieszczeniu reduktorów oraz w pomieszczeniach pomocniczych, od strony filtrów lub urządzeń do nawaniania gazu usytuowanych na zewnątrz budynku.
§ 44.
2. W stacjach gazowych typu szafkowego dopuszcza się wyprowadzenie wylotów przewodów wydmuchowych ponad dach na wysokość co najmniej 0,3 m, ale powyżej 0,5 m od wylotu komina pieca grzewczego.
3. Wyloty przewodów wydmuchowych z urządzeń stacji gazowych bez obudowy powinny być wyprowadzone na wysokość co najmniej 2 m nad poziom miejsca obsługi urządzeń.
4. Odległość pozioma wylotów przewodów wydmuchowych od wylotów wywietrzników i komina kotłowni powinna wynosić co najmniej 3 m.
5. W stacjach gazowych typu szafkowego dopuszcza się zmniejszenie odległości między wylotem przewodu wydmuchowego i komina pieca grzewczego do 1 m, a między wylotem przewodu wydmuchowego i wywietrznikami do 0,3 m.
6. Wyloty przewodów wydmuchowych, upustów i innych urządzeń powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi oraz przed możliwością zatkania lub dostaniem się zanieczyszczeń.
§ 45.
2. Jeżeli objętość odpowietrzanych urządzeń jest mniejsza od 0,3 m3, dopuszcza się wyprowadzenie gazu bezpośrednio do pomieszczenia stacji gazowej, pod warunkiem wyposażenia osób obsługujących stację w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej.
§ 46.
§ 47.
§ 48.
2. Drzwi wejściowe i okna w zespole urządzeń technologicznych i do nawaniania gazu nie powinny być umieszczone po tej samej stronie zewnętrznej budynku stacji, co drzwi i okna innych pomieszczeń.
3. Dopuszcza się umieszczenie drzwi i okien po tej samej stronie budynku stacji pod warunkiem zastosowania w pomieszczeniach dla urządzeń technologicznych i do nawaniania gazu lub w innych pomieszczeniach okien nie otwieranych i drzwi samozamykających o odporności ogniowej co najmniej klasy 0,5 lub otwieranych okien i drzwi, z zachowaniem odległości równej strefie zagrożenia wybuchem.
§ 49.
§ 50.
§ 51.
2. Dopuszcza się w ogrodzonych stacjach gazowych stosowanie armatury z korpusami żeliwnymi, wmontowanej w miejscach, w których ciśnienie nominalne nie powinno być większe niż 1,6 MPa.
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 52.
§ 53.
§ 54.
Minister Przemysłu: M. Wilczek
Załącznik do rozporządzenia Ministra Przemysłu
z dnia 24 czerwca 1989 r. (poz. 243)
MINIMALNE ODLEGŁOŚCI SIECI GAZOWYCH OD OBIEKTÓW TERENOWYCH
A. 1. Minimalne odległości podstawowe gazociągów ułożonych w ziemi o ciśnieniu nominalnym równym 0,4 MPa lub mniejszym od obrysów obiektów terenowych określa tabela nr 1.
Tabela nr 1
Lp. | Rodzaje obiektów terenowych | Obrys obiektu terenowego | Odległość | |
do 100 | powyżej | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Budynki użyteczności publicznej: szkoły, szpitale, kina, domy kultury, kościoły, sanatoria, domy wypoczynkowe, domy dziecka itp. | rzut budynku w poziomie terenu | 3 | 4 |
2 | Budynki mieszkalne miejskie i wiejskie | 1,5 | 2 | |
3 | Stacje benzynowe | rzut urządzeń stacji | 10 | |
4 | Przelotowe tory kolejowe, wzdłuż których układa się gazociąg | dla torów ułożonych: 1) w poziomie terenu - skrajna szyna toru, 2) w wykopie - górna krawędź wykopu, 3) na nasypie - podstawa nasypu | 5 | |
5 | Tory kolejowe kolei wąskotorowych lub bocznic kolejowych, wzdłuż których układa się gazociąg | 3 | ||
6 | Przewody gazociągu o ciśnieniu nominalnym równym 0,4 MPa lub mniejszym, wzdłuż którego układa się gazociąg | skrajnia rury | 0,5 | |
7 | Przewody gazociągu o ciśnieniu nominalnym większym niż 0,4 MPa, wzdłuż którego układa się gazociąg | skrajnia rury lub kanału | 1,5 | |
8 | Przewody kanalizacyjne, kanały sieci cieplnej, kanalizacja kablowa i inne kanały mające połączenie z pomieszczeniami dla ludzi i zwierząt, wzdłuż których układa się gazociąg | 1,5 | 2 | |
9 | Przewody kanalizacyjne nie mające połączenia z pomieszczeniami dla ludzi i zwierząt oraz przewody rurociągowe, wzdłuż których układa się gazociąg | skrajnia rury lub kanału | 1 | |
10 | Kable elektroenergetyczne, wzdłuż których układa się gazociąg | skrajnia kabla | 0,5 | 1 |
11 | Słupy linii oświetleniowych elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV i trakcyjnych tramwajowych | rzut fundamentu słupa | 0,5 | |
12 | Napowietrzne linie elektroenergetyczne o napięciu: | rzut poziomy skrajnego przewodu linii elektroenergetycznej | 2 | |
- powyżej 1 kV do 30 kV | 5 | |||
- powyżej 30 kV do 110 kV | 10 | |||
- powyżej 110 kV | 20 | |||
13 | Stacje transformatorów elektroenergetycznych o napięciu: | od obrysu zewnętrznego uziemienia stacji | 3 | 4 |
- do 15 kV, zasilane kablami | 10 | |||
- powyżej 15 kV | od zewnętrznego ogrodzenia stacji | |||
14 | Drzewa | od skrajni pnia drzewa | 1,5 |
2. Odległość podstawowa może być zmniejszona do 25%. Odległości zmniejszone można przyjmować przy zastosowaniu rury ochronnej na gazociągu, o długości nie większej niż 20 m. Odległość wylotu rury ochronnej od obiektu terenowego powinna być zgodna z wielkościami określonymi w tabeli nr 1. W razie braku technicznych możliwości zastosowania rury ochronnej na gazociągu niskiego ciśnienia, dopuszcza się umieszczenie na gazociągu tylko sączka węchowego liniowego. Stosowanie rury ochronnej i sączka węchowego nie dotyczy obiektów terenowych wymienionych w Ip. 6, 7, 9, 10, 11, 12 i 14 tabeli nr 1.
B. 1. Minimalne odległości podstawowe gazociągów ułożonych w ziemi o ciśnieniu nominalnym powyżej 0,4 MPa do 6,3 MPa od obrysów obiektów terenowych określa tabela nr 2.
Tabela nr 2
2. Odległość zmniejszoną można przyjąć, stosując zmniejszenie naprężenia zredukowanego w ściance rury. Jeżeli odległość gazociągu od obiektu terenowego wynosi co najmniej:
1) 75% odległości określonej w tabeli nr 2, naprężenie zredukowane należy zmniejszyć o 10%,
2) 50% odległości określonej w tabeli nr 2, naprężenie zredukowane należy zmniejszyć o 20%,
3) 25% odległości określonej w tabeli nr 2, naprężenie zredukowane należy zmniejszyć o 30%.
3. Jeżeli naprężenie zredukowane w ściance rury zostało zmniejszone o 30%, gazociąg powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej od obiektu terenowego niż:
1) 10 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym do 1,2 MPa włącznie i 15 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym większym niż 1,2 MPa,
2) 5 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym do 2,5 MPa włącznie i 10 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym większym niż 2,5 MPa, pod warunkiem założenia na gazociąg rury ochronnej, kończącej się od obrysu obiektu terenowego w odległości wynoszącej co najmniej 25% odpowiedniej odległości określonej w tabeli nr 2, jednak nie mniejszej niż 10 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym do 1,2 MPa włącznie i 15 m dla gazociągów o ciśnieniu nominalnym większym niż 1,2 MPa; długość rury ochronnej nie może być większa niż 100 m.
4. Zmniejszonych odległości nie należy stosować, gdy ich wartości są większe lub równe odległościom podstawowym, określonym w tabeli nr 2.
5. Odległość zmniejszona między gazociągiem i przewodami kanalizacyjnymi i kanałami, mającymi bezpośrednie połączenie z pomieszczeniami dla ludzi i zwierząt, nie może wynosić mniej niż 8 m, pod warunkiem że na całym odcinku gazociągu, dla którego przyjęto odległość zmniejszoną:
1) zmniejszy się naprężenie zredukowane w ściance rury o 30%,
2) sprawdzi się metodami nie niszczącymi wszystkie spoiny obwodowe i wzdłużne,
3) zastosuje się sączek węchowy liniowy.
6. W przecinkach i duktach leśnych dopuszcza się przyjęcie odległości zmniejszonej równej 3 m między gazociągiem istniejącym i projektowanym o ciśnieniu powyżej 1,2 MPa i średnicy większej niż 300 mm, pod warunkiem zastosowania zmniejszonego naprężenia zredukowanego w ściance rury o 30%.
7. Odległości zmniejszonych nie należy stosować w odniesieniu do napowietrznych linii elektroenergetycznych o napięciu większym niż 1 kV i elektroenergetycznych stacji transformatorowych. Na terenach zabudowanych oraz w przecinkach i duktach leśnych dopuszcza się przyjęcie odległości zmniejszonej, wynoszącej 25% odległości określonej w tabeli nr 2, między skrajnym przewodem linii elektroenergetycznej lub elektroenergetycznej stacji transformatorowej a projektowanym gazociągiem, pod warunkiem zastosowania zmniejszonego naprężenia zredukowanego w ściance rury o 30%.
C. 1. Minimalne odległości podstawowe gazociągów ułożonych w ziemi o ciśnieniu nominalnym większym niż 6,3 MPa i średnicy do 150 mm od obiektów terenowych określa tabela nr 3.
Tabela nr 3
2. Przy zmniejszeniu odległości obiektów terenowych od gazociągów o ciśnieniu nominalnym większym niż 6,3 MPa należy odpowiednio stosować wymagania określone w części B ust. 2-7.
D. Minimalne odległości stacji gazowych o ciśnieniu nominalnym równym 6,3 MPa lub mniejszym od obiektów terenowych określa tabela nr 4.
Tabela nr 4
Lp. | Rodzaje obiektów terenowych | Stacje gazowe | ||||||||
Ciśnienie w MPa | do 0,4 | od 0,4 | od 1,2 | |||||||
|
| Przepustowość w m3/h | do | od 1600 | ponad 3000 | |||||
|
| Obrys obiektu terenowego | Odległość podstawowa w m | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
1 | Budynki przemysłowe i magazynowe III, IV i V kategorii niebezpieczeństwa pożarowego o obciążeniu ogniowym do 25 kg/m2, bez stosowania ognia otwartego | rzut budynku w poziomie terenu | 10 | 10 | 12 | 15 | 20 | |||
2 | Budynki przemysłowe i magazynowe wszystkich kategorii niebezpieczeństwa pożarowego o obciążeniu ogniowym od 25 do 200 kg/m2, bez stosowania ognia otwartego, szopy, stodoły, sterty i stogi, obiekty gospodarcze oraz baraki tymczasowe ze ścianami z materiału palnego, a także wolno stojące budynki lub jeden blok budynku mieszkalnego o wysokości części nadziemnej do 15 m | 10 | 15 | 20 | 25 | 30 | ||||
3 | Budynki przemysłowe i magazynowe wszystkich kategorii niebezpieczeństwa pożarowego o obciążeniu ogniowym ponad 200 kg/m2, bez stosowania ognia otwartego | 10 | 20 | 20 | 25 | 30 | ||||
4 | Budynki przemysłowe stosujące ogień otwarty, jak piece przemysłowe, kuźnie, spawalnie, z wyjątkiem kotłowni z kominem zabezpieczonym przeciwiskrowo | 10 | 20 | 25 | 30 | 40 | ||||
5 | Pojedyncze i zblokowane budynki mieszkalne o wysokości części nadziemnej od 15 do 55 m | 15 | 20 | 25 | 30 | 50 | ||||
6 | Pojedyncze budynki mieszkalne o wysokości ponad 55 m | 20 | 30 | 40 | 60 | 80 | ||||
7 | Budynki mieszkalne o wysokości do 55 m w zwartej zabudowie osiedlowej | linia zwartej zabudowy | 15 | 30 | 40 | 60 | 100 | |||
8 | Budynki użyteczności publicznej, w których może przebywać jednocześnie więcej niż 100 osób, z wyjątkiem obiektów, w których przebywają osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się | rzut budynku w poziomie terenu, a w odniesieniu do obiektów użyteczności publicznej - od granicy terenu | 25 | 30 | 40 | 50 | 80 | |||
9 | Budynki użyteczności publicznej, w których przebywają osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się: szpitale, sanatoria, żłobki, domy starców itp. oraz zakłady karne | 25 | 30 | 50 | 80 | 100 | ||||
10 | Budynki administracyjno-biurowe, socjalne i inne o liczbie osób mniejszej niż 100 | 15 | 25 | 30 | 40 | 50 | ||||
11 | Przelotowe tory kolejowe, inne obiekty i bocznice PKP | oś najbliższego toru | 30 | 30 | 40 | 40 | 40 | |||
granica obszaru PKP | 20 | 20 | 30 | 30 | 30 | |||||
12 | Napowietrzne sieci trolejbusowe i tramwajowe | rzut przewodu w poziomie terenu | 10 | 15 | 30 | 50 | 60 | |||
13 | Napowietrzne linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia - odległość liczona od ogrodzenia stacji lub granicy strefy zagrożenia w przypadku stacji nie ogrodzonych | prostopadle do rzutu najbliższego przewodu w poziomie terenu | równa 1,5-krotnej wysokości najbliższego słupa Unii | |||||||
14 | Napowietrzne linie elektroenergetyczne niskiego napięcia - odległość Uczona jak w lp. 13 | równa wysokości najbliższego słupa linii | ||||||||
15 | Zwarty obszar leśny lub torfowisko | granica zwartego masywu leśnego | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | |||
16 | Stałe ogrodzenie obiektów terenowych | linia ogrodzenia | - | promień zasięgu strefy zagrożenia wybuchem | ||||||
17 | Układ głównych zasuw odcinających | oś pokrętła zasuwy | 5 | 5 | 5 | 8 | 10 |
- Data ogłoszenia: 1989-07-26
- Data wejścia w życie: 1989-08-09
- Data obowiązywania: 1989-08-09
- Z mocą od: 1989-08-09
- Dokument traci ważność: 1995-04-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA