REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 21 poz. 112
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 kwietnia 1989 r.
w sprawie sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych.
Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. Nr 19, poz. 102) oraz w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 103) zarządza się, co następuje:
2. W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich, mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, którzy:
1) są zakwaterowani (przebywają) na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
2) zamieszkują (przebywają) w wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, włączonych do obwodu głosowania w uzgodnieniu z prezydium właściwej rady narodowej stopnia podstawowego
- jeżeli ich pobyt na terenie lub w budynku wymienionym w pkt 1 i 2 będzie trwał do dnia wyborów włącznie.
3. W spisach, o których mowa w ust. 2, umieszcza się również skoszarowanych junaków odbywających zasadniczą służbę w oddziale obrony cywilnej utworzonym przy jednostce wojskowej lub przedsiębiorstwie państwowym podległym Ministrowi Obrony Narodowej, mającym siedzibę najbliżej miejsca stacjonowania jednostki wojskowej.
1) dowódców jednostek wojskowych, które zostały włączone do obwodu wojskowego,
2) dyrektorów przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 3,
3) zarządców wojskowych budynków mieszkalnych,
2. O objęciu spisami wyborców osób zameldowanych na pobyt czasowy, obejmujący dzień wyborów, w budynkach mieszkalnych na terenie zamkniętym albo w innych wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, dowódca sporządzający spis zawiadamia właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tych osób terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
2. Formularz spisu wyborców wypełnia się zgodnie z brzmieniem poszczególnych rubryk, z tym że w odniesieniu do żołnierzy objętych spisem w rubryce "miejsce pobytu stałego (czasowego)" wpisuje się numer jednostki i nazwę pododdziału. Adnotacje o podstawie skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "uwagi". Formularz spisowy zapisuje się dwustronnie.
3. Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje dowódca sporządzający spis, podając w podpisie stopień, imię i nazwisko. Ponadto spis opatruje się pieczęcią nagłówkową z numerem jednostki wojskowej (w razie braku numeru - z nazwą). W nagłówku pierwszej karty każdego egzemplarza spisu wymienia się również numer obwodu głosowania oraz numer okręgu wyborczego.
2. Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się również osobom zwolnionym z czynnej służby wojskowej albo z zasadniczej służby w obronie cywilnej, jeżeli były umieszczone w spisie wyborców.
3. Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się do dnia poprzedzającego dzień wyborów.
1) zameldowały się po sporządzeniu spisów wyborców na pobyt stały lub na pobyt czasowy trwający do dnia wyborów włącznie,
2) w wyniku wcielenia lub przeniesienia służbowego zostały zakwaterowane i przebywać będą do dnia wyborów włącznie na terenie zamkniętym jednostki wojskowej,
3) uzyskały decyzję lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2. Dodatkowe formularze spisów wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden dowódcy sporządzający spis przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyborów, a drugi zachowują u siebie.
1) które zmarły lub wymeldowały się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
2) które zostały przeniesione służbowo w okresie od sporządzenia spisów do dnia wyborów,
3) co do których otrzymano zawiadomienie o braku prawa wybierania z przyczyn określonych w art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej,
4) w odniesieniu do których otrzymano urzędowe zawiadomienie o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
5) którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania,
6) którym wydano decyzję lub postanowienie o skreśleniu ze spisu wyborców w wyniku reklamacji.
2. Skreślając wyborcę ze spisu z przyczyn określonych w ust. 1 zamieszcza się stosownie do okoliczności adnotację: "zgon", "wymeldowanie", "art. 2 ust. 2 Ordynacji wyborczej", "zawiadomienie", "zaświadczenie", "reklamacja".
3. Skreśleń i adnotacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisów.
2. Podczas wyłożenia spisów wyborców wyborca może żądać sprawdzenia prawidłowości umieszczenia lub nieumieszczenia w spisie siebie oraz innych osób. Sprawdzenia można dokonywać także telefonicznie.
1) zasadniczą służbę wojskową,
2) służbą wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3) przeszkolenie wojskowe,
4) ćwiczenia wojskowe,
5) okresową służbą wojskową,
6) zasadniczą służbą w obronie cywilnej:
a) w skoszarowanych oddziałach obrony cywilnej utworzonych przy jednostkach wojskowych i przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
b) w innych oddziałach obrony cywilnej, jeżeli służba ta pełniona będzie poza miejscem pobytu stałego,
7) służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych.
2. Wykazy zawierające nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia i miejsce pobytu stałego żołnierza lub poborowego, oznaczone jako dokumenty poufne, należy przesłać do organu, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w dwudziestym dniu przed dniem wyborów. Wykazy dodatkowe, obejmujące zmiany zaistniałe w okresie do dnia poprzedzającego dzień wyborów, należy przesłać niezwłocznie.
Minister Obrony Narodowej: F. Siwicki
- Data ogłoszenia: 1989-04-17
- Data wejścia w życie: 1989-04-17
- Data obowiązywania: 1989-04-17
- Z mocą od: 1989-04-17
- Dokument traci ważność: 1991-07-03
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA