REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 16 poz. 85
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1989 r.
w sprawie wykonywania kary ograniczenia wolności.
Na podstawie art. 120 § 4 Kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Tryb wyznaczania zakładów pracy, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności
§ 1.
2. Na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego wojewoda może również wyznaczyć inne uspołecznione zakłady pracy, za zgodą kierowników tych zakładów.
3. Wykaz wyznaczonych zakładów pracy, o których mowa w ust. 1 i 2, zwanych dalej "zakładami pracy", wojewoda przesyła prezesowi sądu wojewódzkiego.
Rozdział 2
Obowiązki zakładów pracy i instytucji w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności z rygorem nieodpłatnej dozorowanej pracy na cele publiczne
§ 2.
2. W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj pracy i ilość miejsc pracy, którą mogliby wykonywać skazani, oraz przewidywaną liczbę godzin pracy w przeliczeniu na jednego skazanego. O zmianie tych danych zakład pracy jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwy sąd rejonowy.
§ 4.
2. Zakład pracy określa rodzaj pracy, jeżeli nie zostało to określone przez sąd przy kierowaniu do wykonania orzeczenia.
3. Przy przydziale pracy należy uwzględnić wiek, stan zdrowia i w miarę możliwości umiejętności skazanego.
4. Zakład pracy jest obowiązany zapewnić skazanemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy, odzież ochronną oraz sprzęt ochrony osobistej, przysługujące dla danego rodzaju pracy, oraz zapoznać go z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
5. Kobiet i młodocianych nie wolno kierować do wykonywania prac im wzbronionych.
6. Do prac, które mogą wykonywać tylko osoby odpowiadające określonym wymogom sanitarno-epidemiologicznym, kieruje się jedynie skazanych spełniających te wymogi.
§ 5.
§ 6.
2. Czas pracy skazanego nie pozostającego w stosunku pracy nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę; na prośbę skazanego może być przedłużony do 12 godzin.
3. Skazanemu pozostającemu w stosunku pracy należy przydzielić pracę, którą może wykonywać w czasie, w którym nie wykonuje pracy w miejscu swojego zatrudnienia. Czas pracy skazanego nie powinien przekraczać łącznie 8 godzin na dobę; na prośbę skazanego może być przedłużony do 12 godzin, chyba że zakład pracy, w którym pozostaje on w stosunku pracy, zgłosi sprzeciw w tym zakresie.
§ 7.
2. W uzasadnionych wypadkach zakład pracy może wyznaczyć skazanemu indywidualną normę pracy odpowiadającą liczbie godzin, które mają być przepracowane w danym dniu.
3. Praca skazanych odbywa się w formie pracy dozorowanej.
§ 8.
2. Wyznaczony pracownik jest obowiązany prowadzić wymaganą przez sąd dokumentację przebiegu pracy skazanego, uczestniczyć na wezwanie sądu w posiedzeniach w postępowaniu wykonawczym oraz, w razie niezbędnej potrzeby, w organizowanym przez sąd szkoleniu specjalistycznym.
§ 9.
2. Zakład pracy przekazuje sądowi w terminach przez sąd określonych informację o liczbie godzin przepracowanych przez skazanego, rodzaju wykonywanej pracy oraz jego stosunku do pracy.
3. Zakład pracy jest obowiązany niezwłocznie zawiadamiać sąd o przeszkodzie uniemożliwiającej wykonywanie kary.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
2. Z kwot odpowiadających wynagrodzeniu, jakie za wykonywaną pracę należałoby zapłacić, gdyby została wykonana na podstawie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług, zakład pracy pokrywa koszty związane z organizowaniem robót wykonywanych przez skazanych, a zwłaszcza wydatki na odzież ochronną oraz sprzęt ochrony osobistej, jak również na ubezpieczenie skazanych od następstw nieszczęśliwych wypadków i wynagrodzenie wyznaczonych pracowników.
§ 13.
2. Wyznaczony pracownik, dozorujący pracę skazanych w liczbie do 10 osób, otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne w wysokości od 2 do 20% jego wynagrodzenia zasadniczego.
3. W razie konieczności dozorowania pracy skazanych w liczbie powyżej 10 osób, można powierzyć wyznaczonemu pracownikowi dozorowanie skazanych bez dodatkowego wynagrodzenia, zwalniając go jednocześnie od innych obowiązków pracowniczych.
4. Wysokość wskaźnika procentowego,, o którym mowa w ust. 2, powinna być uzależniona od zakresu wykonywanych zadań i liczby skazanych pozostających pod dozorem.
5. Z kwot, o których mowa w § 12 ust. 2, za zgodą sądu wykonującego orzeczenie, mogą być wypłacane wyznaczonym pracownikom nagrody za wyróżniające wykonywanie swoich obowiązków, jak również z tytułu osiąganych wyników pracy przez skazanych.
§ 14.
§ 15.
Rozdział 3
Obowiązki zakładów pracy w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności z rygorem pracy ze zmniejszonym wynagrodzeniem
§ 16.
1) z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych,
2) z tytułu pracy w godzinach nocnych,
3) za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych
oraz kwot wypłacanych nagród jubileuszowych.
§ 17.
§ 18.
Rozdział 4
Obowiązki zakładów pracy w zakresie wykonywania kary ograniczenia wolności z rygorem podjęcia pracy ze zmniejszonym wynagrodzeniem
§ 19.
2. Zakład pracy jest obowiązany przyjąć do pracy skazanego w celu wykonywania pracy z rygorem potrącenia części wynagrodzenia za pracę.
3. Obowiązek określony w ust. 2 dotyczy istniejących w zakładzie pracy wolnych miejsc pracy oraz miejsc pracy utworzonych w celu zatrudnienia skazanych.
4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli dojazd skazanego publicznymi środkami lokomocji do miejscowości, w której praca ma być wykonywana, trwałby w jedną stronę dłużej niż godzinę, Chyba że skazany może dojeżdżać środkami lokomocji zakładu pracy lub zakład pracy ma możliwość jego zakwaterowania.
§ 20.
2. W okresie, przez który skazany ma być zatrudniony, rozwiązanie stosunku pracy wymaga zgody sądu.
§ 21.
§ 22.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 23.
§ 24.
§ 25.
§ 26.
Prezes Rady Ministrów: M.F. Rakowski
- Data ogłoszenia: 1989-03-22
- Data wejścia w życie: 1989-04-01
- Data obowiązywania: 1989-04-01
- Z mocą od: 1989-04-01
- Dokument traci ważność: 1998-09-01
REKLAMA