REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 10 poz. 54
USTAWA
z dnia 24 lutego 1989 r.
o Funduszu Socjalnym Wsi.
2. Fundusz składa się z funduszy terenowych tworzonych w gminach i miastach, a w miastach podzielonych na dzielnice - w dzielnicach, oraz funduszu centralnego.
3. Jeżeli w mieście i sąsiadującej z nim gminie działa wspólna rada narodowa, tworzy się jeden fundusz terenowy.
4. Fundusz jest przeznaczony na zaspokajanie potrzeb socjalno-bytowych rolników i członków ich rodzin, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin, oraz osób korzystających z tego ubezpieczenia, a także na dofinansowanie innych celów społecznych, określonych w ustawie.
1) wpłaty podmiotów gospodarczych prowadzących skup produktów rolnych bezpośrednio od producentów, dokonywane w ciężar kosztów, w wysokości co najmniej 0,5% o wartości skupionych produktów,
2) dobrowolne wpłaty organizacji, społeczno-zawodowych rolników i ich jednostek gospodarczych oraz innych osób prawnych i osób fizycznych,
3) dotacje budżetowe,
4) środki przekazywane przez rady narodowe,
5) zysk z imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych, organizowanych na rzecz funduszy,
6) nadwyżki wpływów z gier liczbowych, w części określonej w ich regulaminach,
7) inne wpłaty i darowizny.
2. Upoważnia się Radę Ministrów do podejmowania decyzji o podwyższeniu odpisu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
1) dofinansowywanie kosztów wypoczynku,
2) dofinansowywanie kosztów żywienia dzieci w szkołach,
3) pomoc finansową na działalność kulturalną,
4) upowszechnianie oświaty zdrowotnej i kultury fizycznej,
5) dofinansowywanie kosztów zorganizowanych form opieki nad dziećmi,
6) pomoc finansową lub rzeczową dla osób określonych w art. 1 ust. 4, będących w trudnej sytuacji materialnej,
7) dofinansowywanie kosztów budowy i modernizacji obiektów ochrony zdrowia dla rolników, w szczególności ośrodków zdrowia, sanatoriów, domów wczasowych i domów rencisty,
8) finansowanie innych celów socjalno-bytowych.
2. Część środków funduszy terenowych z wpłat, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, podlega przekazaniu na fundusz centralny, w wysokości określonej w ustawie.
2. Rada narodowa uchwala rzeczowy i finansowy plan funduszu, po zasięgnięciu opinii właściwego gminnego związku rolników, kółek i organizacji rolniczych.
3. Projekt planu, o którym mowa w ust. 2, opracowuje i przedstawia radzie narodowej terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego.
4. Plan finansowy funduszu obejmuje wszystkie źródła przychodów i kierunki wydatków, określone w ustawie.
2. Środki funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym terenowego organu administracji państwowej i wydatkowane zgodnie z uchwalonym przez radę narodową planem finansowym.
3. Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia radzie narodowej, do zatwierdzenia, roczne sprawozdanie z wykonania planu finansowego funduszu.
1) 15% wpływów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1,
2) inne wpłaty i darowizny.
2. Środki funduszu centralnego są przeznaczone na dofinansowanie funduszy terenowych oraz celów, o których mowa w art. 3, o zasięgu ponadlokalnym.
3. Środkami funduszu centralnego dysponuje Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
4. Środki funduszu centralnego są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
5. Środki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są przekazywane przez właściwy terenowy organ administracji państwowej na rachunek funduszu centralnego, w terminie 10 dni po upływie terminu, o którym mowa w art. 4.
6. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych przedstawia Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej roczne sprawozdanie z działalności funduszu centralnego.
Przewodniczący Rady Państwa: w z. K. Barcikowski
Sekretarz Rady Państwa: Z. Surowiec
- Data ogłoszenia: 1989-02-28
- Data wejścia w życie: 1989-04-01
- Data obowiązywania: 1989-04-01
- Z mocą od: 1989-04-01
- Dokument traci ważność: 1991-01-01
- USTAWA z dnia 16 listopada 1989 r. o zmianie ustawy o Funduszu Socjalnym Wsi
- USTAWA z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw.
REKLAMA