REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1983 nr 25 poz. 110

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 7 maja 1983 r.

w sprawie zasad i trybu wykonywania nadzoru nad osobami, w stosunku do których orzeczony został obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu.

Tekst pierwotny
Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Nadzór nad osobami, w stosunku do których orzeczony został prawomocnie obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, wykonują kuratorzy sądowi - zawodowi i społeczni, sprawujący swe funkcje w sprawach należących do właściwości wydziałów rodzinnych i nieletnich sądów rejonowych, zwani dalej „kuratorami”.
§ 2.
W zakresie zasad i trybu wykonywania nadzoru oraz wynagrodzenia kuratorów stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie kuratorów sądowych, zasad i trybu wykonywania środków wychowawczych i poprawczych oraz dozoru i nadzoru ochronnego, z uwzględnieniem dalszych przepisów niniejszego rozporządzenia.
§ 3.
1. Powierzenie nadzoru powinno nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia do wykonania.

2. Wykonywanie nadzoru, o którym mowa w ust. 1, powinno być powierzane kuratorom mającym odpowiednie przygotowanie w zakresie postępowania z osobami uzależnionymi od alkoholu.

§ 4.
Sąd zaznajamia kuratora z treścią orzeczenia oraz udziela informacji i wskazówek niezbędnych do prawidłowego wykonywania nadzoru, zwłaszcza wynikających z zebranej dokumentacji i opinii biegłego.
§ 5.
Do obowiązków kuratora wykonującego nadzór nad osobą, w stosunku do której orzeczony został obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, należy:

1) podejmowanie niezbędnych starań, aby osoba zobowiązana do poddania się leczeniu zastosowała się do orzeczenia sądu,

2) utrzymywanie stałego kontaktu z osobą zobowiązaną do poddania się leczeniu oraz udzielanie jej niezbędnej pomocy w rozwiązywaniu trudności życiowych, a zwłaszcza w rozpoczęciu i kontynuowaniu leczenia,

3) współdziałanie w miarę potrzeby z terenowymi organami administracji państwowej oraz organizacjami społecznymi w kierunku zapewnienia osobie poddanej leczeniu lub jej rodzinie odpowiedniej pomocy, polegającej w szczególności na ułatwieniu zatrudnienia, zapewnieniu czasowego zakwaterowania oraz na świadczeniach materialnych,

4) współdziałanie z zakładem, pracy i zakładową służbą zdrowia w kierunku realizacji zobowiązań nałożonych na pracownika poddanego leczeniu odwykowemu,

5) współdziałanie z zakładem lecznictwa odwykowego w kierunku osiągnięcia celów leczenia,

6) oddziaływanie w kierunku nawiązania przez osobę poddaną leczeniu kontaktów z odpowiednimi placówkami służby zdrowia oraz organizacjami samopomocy osób uzależnionych od alkoholu,

7) utrzymywanie kontaktu z rodziną osoby poddanej leczeniu, z którą osoba ta pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym,

8) oddziaływanie na środowisko, w którym osoba poddana leczeniu przebywa lub do którego ma powrócić, zwłaszcza kształtowanie właściwego stosunku do niej,

9) składanie sądowi pisemnych sprawozdań z przebiegu leczenia w terminach określonych przez sąd, nie rzadziej jednak niż co dwa miesiące.

§ 6.
Kurator jest uprawniony do składania do sądu wniosków w sprawie zmiany postanowienia co do rodzaju zakładu leczenia odwykowego oraz w sprawie orzeczenia ustania obowiązku poddania się leczeniu, a także zawiadamiania sądu o potrzebie podjęcia innych niezbędnych czynności.
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 maja 1983 r.

Minister Sprawiedliwości: S. Zawadzki

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: w z. A. Konaszyc

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1983-05-12
  • Data wejścia w życie: 1983-05-13
  • Data obowiązywania: 1983-05-13
  • Dokument traci ważność: 2018-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA