REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 1981 nr 31 poz. 172
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1981 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
2. W skład zespołu przygotowawczego mającego na celu utworzenie przedsiębiorstwa wchodzą przedstawiciele: Ministra Obrony Narodowej, Ministra Finansów, banku i terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
3. Minister Obrony Narodowej może również powołać do składu zespołu przygotowawczego inne osoby niż określone w ust. 2.
2. Przepisów art. 14 –16 ustawy o przedsiębiorstwach nie stosuje się.
2. Przepisy § 2 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, z tym że w skład zespołu przygotowawczego, o którym mowa w § 2 ust. 2, wchodzą przedstawiciele zainteresowanych związków zawodowych działających w przedsiębiorstwie.
3. Przepisu art. 26 ustawy o przedsiębiorstwach nie stosuje się.
2. Przepisów art. 34 –36 i art. 56 ust. 3 ustawy o przedsiębiorstwach nie stosuje się do żołnierzy zawodowych.
3. Dyrektora przedsiębiorstwa nie będącego żołnierzem zawodowym powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej w trybie i na zasadach określonych w ustawie o przedsiębiorstwach.
2. W razie podtrzymania decyzji przez organ, do którego został skierowany sprzeciw, dyrektorowi przedsiębiorstwa oraz radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się w ciągu siedmiu dni o rozstrzygnięcie sporu do Komisji Mediacyjnej powołanej przez Ministra Obrony Narodowej. Orzeczenie Komisji jest ostateczne.
2. Spory wynikłe na tle przepisu ust. 1 rozstrzyga komisja, o której mowa w § 9 ust. 2.
2. Statut zrzeszenia wymaga zatwierdzenia przez Ministra Obrony Narodowej.
3. W zakresie wyznaczania, zwalniania i zawieszania w czynnościach służbowych żołnierzy zawodowych w zrzeszeniu oraz powoływania i odwoływania dyrektora zrzeszenia nie będącego żołnierzem zawodowym przepisy § 6 stosuje się odpowiednio.
2. Radzie pracowniczej przysługuje także prawo wyrażania opinii w sprawach pracowniczych w stosunku do osób wykonujących kierownicze funkcje w przedsiębiorstwie.
1) uchwalanie oraz zmiana planu rocznego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem zadań określonych przez organ sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwem,
2) przyjmowanie sprawozdania rocznego oraz zatwierdzanie bilansu,
3) podejmowanie uchwał w sprawie inwestycji finansowanych ze środków własnych przedsiębiorstwa,
4) wyrażanie zgody na zawarcie umowy o utworzeniu przedsiębiorstwa wspólnego,
5) wyrażanie zgody na utworzenie lub przystąpienie do zrzeszenia przedsiębiorstw,
6) podejmowanie uchwał w sprawie zakładowego budownictwa mieszkaniowego i socjalnego,
7) podejmowanie uchwał w sprawie podziału na fundusze wygospodarowanego dochodu pozostającego w dyspozycji przedsiębiorstwa oraz zasad wykorzystywania tych funduszów,
8) wyrażanie zgody na zbywanie zbędnych przedsiębiorstwu maszyn i urządzeń oraz na dokonywanie darowizny,
9) podejmowanie uchwał w sprawie klubów techniki i racjonalizacji,
10) uchwalanie na wniosek dyrektora regulaminu pracy przedsiębiorstwa,
11) wybieranie swego przedstawiciela do rady zrzeszenia przedsiębiorstw.
2. Przepisów art. 24 ust. 1 pkt 6, 8 i 11 ustawy o samorządzie nie stosuje się.
3. Radzie pracowniczej przysługuje prawo kontroli działalności przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o racjonalną gospodarkę mieniem przedsiębiorstwa, z wyjątkiem spraw, o których mowa w § 12 ust. 1.
4. W wypadkach określonych w art. 40 ustawy o samorządzie, radzie pracowniczej w przedsiębiorstwie przysługuje prawo odwołania się od decyzji dyrektora do organu sprawującego nadzór nad przedsiębiorstwem. Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio.
1) zapewnienia radzie pracowniczej możliwości zaznajomienia się z materiałami dotyczącymi działalności przedsiębiorstwa, z wyjątkiem spraw, o których mowa w § 12 ust. 1,
2) przedstawienia na posiedzenie rady materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem,
3) zapewnienia radzie niezbędnych środków technicznych i finansowych oraz warunków lokalowych.
Prezes Rady Ministrów: gen. armii W. Jaruzelski
- Data ogłoszenia: 1981-12-29
- Data wejścia w życie: 1981-12-29
- Data obowiązywania: 1987-03-27
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 września 1982 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1984 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw, oraz do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 marca 1987 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA