REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1968 nr 23 poz. 151

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ

z dnia 25 czerwca 1963 r.

w sprawie numeracji nieruchomości.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 9 ust, 2 rozporządzenia z dnia 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1946 r. Nr 36, poz. 251) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Nieruchomości zabudowane, jak i przeznaczone zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę budynkami lub innymi urządzeniami powinny być oznaczone numerami porządkowymi według zasad ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.
§ 2.
1. W miastach i osiedlach każda ulica (plac) powinna mieć odrębną porządkową numerację nieruchomości.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również w gromadach w odniesieniu do miejscowości, w których ulice (place) są oznaczone nazwami.

3. W gromadach dla miejscowości nie posiadających ulic lub posiadających ulice bez nazw powinna być prowadzona jedna kolejna porządkowa numeracja nieruchomości.

4. Jeżeli w miejscowości wchodzącej w skład gromady tylko część nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę przylega do ulic z nazwami, należy do tych ulic stosować przepis ust. 1 dla wszystkich zaś nieruchomości przylegających do ulic bez nazw lub nie przylegających do ulic wprowadzić odrębną numerację.

§ 3.
1. Każda nieruchomość z wyjątkami przewidzianymi w dalszych przepisach powinna mieć jeden numer porządkowy. Tym samym numerem są oznaczane również budynki położone na nieruchomości.

2. Domy i części domów (lokale mieszkalne) stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności oznaczane są numerem porządkowym, który ma nieruchomość gruntowa.

§ 4.
1. Nieruchomość o znacznej długości frontu wzdłuż ulicy należy oznaczyć numerem złożonym z kilku kolejnych numerów porządkowych stosownie do ilości istniejących na tej nieruchomości budynków położonych od frontu ulicy.

2. Jeżeli budynek został wybudowany na gruntach wchodzących w skład dwóch lub więcej nieruchomości, budynek ten oznacza się numerem złożonym z kilku kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.

3. Dwie lub większą ilość nieruchomości przylegających do siebie i wykorzystywanych jako jedna całość gospodarcza przez uspołeczniony zakład przemysłowy lub usługowy, uspołecznione gospodarstwo rolne lub leśne albo stanowiących pracownicze ogrody działkowe lub teren zabudowany domami campingowymi pod wspólnym zarządem oznacza się jednym numerem złożonym z kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.

§ 5.
1. Jeżeli na nieruchomości poza budynkiem położonym bezpośrednio przy ulicy znajduje się jeden lub większa ilość budynków, położonych w głębi nieruchomości, wówczas budynki te oznacza się numerem porządkowym, który posiada cała nieruchomość, z dodatkowym oznaczeniem kolejnymi dużymi literami alfabetu.

2. W razie podziału nieruchomości na dwie lub więcej nieruchomości przylegających do ulicy dopuszcza się wprowadzenie do istniejącej już numeracji dodatkowych oznaczeń małymi literami alfabetu dla poszczególnych nowo utworzonych nieruchomości,

§ 6.
1. W razie podziału znacznej ilości nieruchomości położonych przy danej ulicy należy dla ulicy tej przeprowadzić nową numerację.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również w razie innych poważnych zmian w stanie nieruchomości, uzasadniających potrzebę przeprowadzenia nowej numeracji.

§ 7.
Nieruchomości przy ulicach i placach należy oznaczać kolejnymi numerami według stosowanych już w danej miejscowości zasad. W braku takich zasad należy stosować zasady następujące:

1) numery nieruchomości wzdłuż ulic głównych powinny wzrastać w kierunku od centrum miasta ku jego granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód,

2) numery nieruchomości wzdłuż ulic bocznych powinny wzrastać, poczynając od głównej ulicy w kierunku granic miasta,

3) nieruchomości po lewej stronie ulicy w kierunku zwiększających się numerów oznacza się numerami nieparzystymi, a po prawej stronie ulicy numerami parzystymi,

4) nieruchomości przylegające do placów powinny mieć numerację ciągłą, która powinna wzrastać, poczynając od naroża placu przy głównej ulicy, zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara,

5) jeżeli plac (rondo uliczne) powstaje z rozszerzenia lub skrzyżowania ulic, nieruchomości położone przy placu należy oznaczać kolejno numerami jednej z ulic przechodzącej przez plac (rondo uliczne).

§ 8.
1. Nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic (placów) powinny być oznaczone numerami porządkowymi następująco:

1) nieruchomości zabudowane – numerem od każdej przylegającej ulicy, od której prowadzi wejście do budynku,

2) nieruchomości nie zabudowane – numerem porządkowym od przylegającej ulicy, od której znajduje się wjazd na nieruchomość.

2. Jeżeli w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 poza budynkiem przylegającym bezpośrednio do ulicy znajduje się budynek lub budynki w głębi nieruchomości, wówczas budynki oznacza się numerami porządkowymi budynku położonego przy ulicy, od której jest główne wejście lub główny wjazd – z dodatkowymi oznaczeniami kolejnymi dużymi literami alfabetu.

§ 9.
1. Oznaczanie nieruchomości numerami porządkowymi należy:

1) na terenie miast i osiedli – do zadań właściwych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organów prezydiów miejskich (dzielnicowych, osiedlowych) rad narodowych.

2) na terenie gromad – do zadań biur prezydiów gromadzkich rad narodowych pod nadzorem wyznaczonych przez przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych organów tych prezydiów.

2. Organy wymienione w ust. 1 prowadzą również i utrzymują w stanie aktualności ewidencję numeracji porządkowej nieruchomości,

§ 10.
1. Oznaczenie nieruchomości numerem porządkowym następuje z urzędu lub na wniosek właściciela (zarządcy) nieruchomości.

2. Oznaczenia numerami porządkowymi nieruchomości zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, jak również nieruchomości kolejowych i portowych lub wykorzystywanych na cele lotnisk cywilnych, należy dokonywać w porozumieniu z tymi jednostkami.

§ 11.
O oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym organ wymieniony w § 9 ust. 1 zawiadamia na piśmie właściciela nieruchomości.
§ 12.
1. Właściciele i zarządcy nieruchomości zabudowanych i nieruchomości ogrodzonych, przeznaczonych pod zabudowę, obowiązani są w terminie do dwóch tygodni od dnia otrzymania zawiadomienia o oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym umieścić w miejscu widocznym na budynkach położonych na nieruchomości lub na ogrodzeniach tabliczki z wyraźnymi numerami porządkowymi nieruchomości (budynku). W miejscowościach posiadających ulice z nazwami na tabliczce powinna być podana ponadto nazwa ulicy, a w miejscowościach bez ulic lub posiadających ulice nie oznaczone nazwami – nazwa miejscowości.

2. Jeżeli budynek jest położony w głębi nieruchomości, która jest ogrodzona od ulicy (drogi), wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić również tabliczkę na ogrodzeniu.

3. Tabliczki z numerami porządkowymi powinny być utrzymywane stale w należytym stanie. W miastach i osiedlach tabliczki z numerami porządkowymi umieszczone na budynkach powinny być od zmroku do świtu oświetlone.

§ 13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 3, poz. 28).
§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Gospodarki Komunalnej: A. Giersz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1968-07-10
  • Data wejścia w życie: 1968-07-10
  • Data obowiązywania: 1968-07-10
  • Dokument traci ważność: 2004-10-08
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA