REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1951 nr 1 poz. 1

USTAWA

z dnia 8 stycznia 1951 r.

o przejęciu aptek na własność Państwa.

Tekst pierwotny

W celu stworzenia właściwych podstaw dla planowego i sprawnego zaopatrywania ludności w leki - stanowi się, co następuje:

Art. 1. [Apteki podlegające przejęciu na własność Państwa]
1. Apteki, które nie stanowią własności Państwa, podlegają przejęciu na własność Państwa.

2. W szczególności podlegają przejęciu:

1) wszystkie składniki majątkowe apteki, jak znajdujące się w niej urządzenia i wyposażenie oraz zapas towarów stanowiących przedmiot obrotu aptecznego, niezależnie od tego, czyją stanowią własność;

2) znajdujące się poza apteką urządzenia i wyposażenie oraz towary określone w pkt 1, jeżeli są własnością właściciela (dzierżawcy) apteki, niezależnie od tego, w czyim są posiadaniu;

3) nabyte przez właściciela (dzierżawcę) w związku z prowadzeniem apteki patenty, licencje, znaki towarowe i użytkowe.

Art. 2. [Podstawa nacjonalizacji apteki]
1. Apteka przechodzi na własność Państwa na podstawie orzeczenia Ministra Zdrowia.

2. Zasady i tryb postępowania w zakresie przejmowania aptek określi rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów, tryb zaś ujawniania przejętych aptek w rejestrze handlowym ustali rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.

Art. 3. [Nieruchomości związane z apteką]
Nieruchomości związane z apteką nie podlegają przejęciu, jednakże lokale zajmowane dotychczas dla potrzeb apteki przechodzą w używanie Państwa za czynszem przyjętym w danej miejscowości dla lokali użytkowych, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Art. 4. [Rozwiązanie umowy dzierżawy apteki]
1. Umowa dzierżawy apteki bądź jej części składowej rozwiązuje się z dniem wejścia w życie ustawy.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy dzierżawcą jest przedsiębiorstwo państwowe.

Art. 5. [Wygaśnięcie praw rzeczowych przysługujących osobom trzecim]
1. Z dniem wejścia w życie ustawy wygasają prawa rzeczowe przysługujące osobom trzecim, a ciążące na aptece bądź jej składnikach majątkowych.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy praw rzeczowych przysługujących jednostkom gospodarki uspołecznionej.

3. Osobom, których prawa rzeczowe wygasły z mocy ust. 1, przysługuje odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Rozporządzenie Ministra Finansów, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Zdrowia, określi zasady i tryb postępowania przy ustalaniu wysokości odszkodowania oraz warunki i terminy jego płatności.

Art. 6. [Zobowiązania aptek przejmowanych przez Państwo]
1. Państwo przejmuje apteki wolne od obciążeń z wyjątkiem zobowiązań na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz zobowiązań powstałych w związku z prowadzeniem apteki, a mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub umowie o dzieło.

2. Sposób i terminy pokrycia zobowiązań przejętych przez Państwo (ust. 1) ustali rozporządzenie Ministra Finansów wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Zdrowia.

Art. 7. [Zobowiązania podatkowe niepodlegające przejęciu przez Państwo]
1. Nie podlegają przejęciu zobowiązania podatkowe właścicieli (dzierżawców) powstałe w związku z prowadzeniem apteki.

2. Minister Finansów może w całości lub w części umarzać zobowiązania określone w ust. 1. Umorzenie w całości lub w części należności podatkowych pociąga za sobą umorzenie odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych w odpowiednim stosunku.

Art. 8. [Świadczenia przysługujące właścicielom przejętych aptek]
1. Właścicielom (dzierżawcom) przejętych aptek, niezdolnym do zarobkowania, a zamieszkałym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym obywatelstwo polskie, przyznaje się od dnia przejęcia apteki zaopatrzenie, składające się z renty pieniężnej płatnej miesięcznie oraz ze świadczeń z zakresu opieki lekarskiej. Wysokość renty zależna jest od wkładu pracyosobistej właściciela (dzierżawcy) w okresie prowadzenia przejętej apteki.

2. Przy udzielaniu opieki lekarskiej osobom określonym w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy o ubezpieczeniu społecznym.

3. Po śmierci osoby, której przysługuje zaopatrzenie (ust. 1), jej małżonek i dzieci otrzymują zaopatrzenie według zasad ustalonych w obowiązujących przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym dla pracowników państwowych.

4. Właścicielom (dzierżawcom), będącym farmaceutami, którzy podjęli pracę w aptekach jako pracownicy najemni - okres od dnia nabycia przez nich prawa własności (dzierżawy) apteki do dnia podjęcia pracy, wlicza się do okresów wysługi emerytalnej lub okresów ubezpieczenia bez obowiązku uiszczenia składek lub opłat.

5. Do okresów wysługi emerytalnej lub okresów ubezpieczenia wlicza się okres 10 lat bez obowiązku uiszczenia składek lub opłat osobom określonym w ust. 4, które:

1) w dniu wejścia w życie ustawy ukończyły lat 60;

2) były właścicielami (dzierżawcami) przejętych aptek przez okres krótszy niż 10 lat, a ponadto

3) nabyły aptekę po małżonku lub rodzicach, na których wyłącznym utrzymaniu pozostawały przez okres brakujący do lat 10 lub

4) nabyły aptekę z funduszów uzyskanych osobistą pracą.

6. Osoby określone w ust. 1 w przypadku podjęcia pracy zarobkowej pobierają nadal zaopatrzenie.

7. Osoba pobierająca zaopatrzenie (ust. 1) w przypadku nabycia prawa do zaopatrzenia z funduszów państwowych z innego tytułu ma prawo wyboru zaopatrzenia.

8. Prawo do zaopatrzenia wygasa w przypadku:

1) utraty obywatelstwa polskiego;

2) skazania prawomocnym wyrokiem sądowym na karę dodatkową utraty praw publicznych.

9. Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach określonych w ustępach poprzednich, a także wysokość renty i fundusze, z jakich będzie ona wypłacana, ustali rozporządzenie Rady Ministrów.

Art. 9. [Zarząd państwowy nad aptekami podlegającymi przejęciu]
1. Z dniem wejścia w życie ustawy do czasu zakończenia postępowania dotyczącego przejęcia aptek ustanawia się zarząd państwowy nad aptekami podlegającymi przejęciu.

2. Do zarządu państwowego, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio dekretz dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Pr. P. P. Nr 21, poz. 67 oraz Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 49, poz. 437, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1939 r. Nr 87, poz. 545).

Art. 10. [Obowiązek świadczenia pracy w przejętej aptece]
Właściciele (dzierżawcy) aptek będący farmaceutami obowiązani są z dniem wejścia w życie ustawy do objęcia pracy w aptece na stanowisku wyznaczonym im przez zarządcę państwowego.
Art. 11. [Zawieszenie prawa do rozwiązania stosunku pracy przez osoby zatrudnione w aptece]
Zawiesza się na okres jednego roku prawo rozwiązania stosunku pracy przez osoby zatrudnione w dniu wejścia w życie ustawy w aptekach podlegających przejęciu.
Art. 12. [Obowiązek objęcia określonego stanowiska w przejętej aptece]
1. W okresie jednego roku od wejścia w życie ustawy prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek organu upoważnionego do zatrudniania pracowników w przejętych aptekach, może zobowiązać osoby określone w art. 10 i 11, będące farmaceutami, do objęcia określonego stanowiska w dotychczasowej aptece bądź w innej położonej w miejscu zamieszkania farmaceuty.

2. Obowiązek objęcia stanowiska powstaje z dniem doręczenia nakazu i nie może trwać dłużej niż jeden rok.

3. Przy wydawaniu nakazu uwzględniać należy w miarę możności okoliczności o znaczeniu osobistym bądź społecznym.

4. Przepis ust. 1 nie dotyczy farmaceutów niezdolnych do zarobkowania, co powinno być stwierdzone urzędowym świadectwem lekarskim.

Art. 13. [Odpowiedzialność za usuwanie, ukrywanie lub uszkadzanie majątku podlegającego przejęciu]
Kto usuwa, ukrywa lub uszkadza majątek podlegający przejęciu lub przedsiębierze inne czynności w celu udaremnienia bądź utrudnienia przejęcia apteki, podlega karze więzienia do lat pięciu i grzywny lub jednej z tych kar.
Art. 14. [Odpowiedzialność za odmowę świadczenia pracy w aptece]
Kto samowolnie opuszcza stanowisko wbrew postanowieniom art. 10, 11 bądź 12, odmawia podjęcia pracy w aptece, a także uchyla się od jej wykonania, podlega karze aresztu do sześciu miesięcy i grzywny do 7.500 zł albo jednej z tych kar.
Art. 15. [Delegacja]
Wykonanie ustawy porucza się Ministrom: Zdrowia, Finansów i Sprawiedliwości.
Art. 16. [Wejście w życie]
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej: B. Bierut

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

Minister Zdrowia: T. Michejda

Minister Finansów: K. Dąbrowski

Minister Sprawiedliwości: H. Świątkowski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1951-01-08
  • Data wejścia w życie: 1951-01-08
  • Data obowiązywania: 1970-01-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA