REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja przepisów o odbieraniu dręczonych zwierząt - stanowisko RPO

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która to miałaby zabrać organizacjom społecznym możliwość odbierania zaniedbanych bądź krzywdzonych zwierząt. W związku z planowaną zmianą RPO pisze do Ministra tego resortu list z propozycjami rozwiązań, które mają pogodzić ochronić zwierząt, przy jednoczesnej ochronie praw ich opiekunów. Poniżej stanowiska RPO. 

Zmiany w postępowaniu cywilnym przyjęte przez Sejm

Zmiany w postępowaniu cywilnym, które mają zmniejszyć obciążenie sądów oraz wprowadzić nowe postępowanie z udziałem konsumentów przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przyjęta przez Sejm. Zmienić się ma też próg wartości przedmiotu sporu dzielący sprawy miedzy sądy rejonowe i okręgowe. 

Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.

Kradzież tożsamości ułatwia jawność numeru PESEL

Kradzież tożsamości to zjawisko, któremu mają zapobiegać przepisy ustawy, nad której projektem trwają w rządzie trwają prace legislacyjne. Jak rzecznik praw obywatelskich ocenia proponowane rozwiązania? Co budzi wątpliwości RPO?

REKLAMA

Podczas dodatkowych dyżurów pracownicy ZUS pomogą założyć profil na PUE

Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatników składek, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) Zakład zaprasza w sobotę 28 stycznia na dodatkowy dyżur w oddziałach.

Zmiany w Kodeksie wyborczym w Sejmie. Czy powstanie Centralny Rejest Wyborców?

Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Plury nie odbędą się

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Marka Plury nie odbędą się. Senator Plura zmarł w sobotę 21 stycznia, zatem zgodnie z przepisami, takie wybory musiałyby zostać przeprowadzone najpóźniej w niedzielę 12 lutego. Tak krótki termin nie daje jednak możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego – takie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

Błąd pomiaru fotoradaru powinien być uwzględniany przy wystawianiu mandatów

Błąd pomiaru fotoradaru lub innego urządzenia do pomiaru prędkość powinien być uwzględniany w przypadku karania kierowców za niewielkie przekroczenia prędkości – uważa rzecznik praw obywatelskim Marcin Wiącek i postuluje odpowiednie zmiany przepisów w tym zakresie. 

REKLAMA

Nowa definicja skrzyżowania – wystąpienie RPO doczekało się odpowiedzi

Nowa definicja skrzyżowania budzi wątpliwości nie tylko kierowców, ale także i policji. Coś, co wcześniej nie było skrzyżowaniem, zostało za nie uznane przez prawo, np. połączenia międzyjezdniowe. Konsekwencją wątpliwości mogą być mandaty i punkty karne dla kierowców. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ministerstwie infrastruktury. Resort przekazał odpowiedź na to wystąpienie.

Jakie wydatki na kolejne kampanie wyborcze?

Komitety wyborcze wydadzą na kampanie w kolejnych wyborach więcej niż poprzednio. Limity wydatków na agitację wyborczą zostały zwiększone. Nowe, wyższe limity znajdą zastosowanie po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.

Czy można trzymać psa na łańcuchu?

Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?

Kodeks wyborczy - tekst jednolity 2023

Kodeks wyborczy - tekst jednolity z dnia 20 czerwca 2022 r.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1277, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 2418.

Nowela Kodeksu wyborczego w pierwszym czytaniu

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zaproponowana przez posłów PiS będzie przedmiotem dalszych prac Sejmu. Posłowie opowiedzieli się 11 stycznia przeciw odrzuceniu projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu.

„Mały ZUS plus” w 2023 r. - warunki, dokumenty, terminy

Jakie dokumenty zgłoszeniowe należy złożyć, aby skorzystać z „małego ZUS plus”? O jakich terminach trzeba pamiętać w 2023 r.?

Z rynku znikają jednoosobowe firmy. Eksperci ostrzegają: W 2023 roku będzie tylko gorzej

Zdaniem ekspertów obecnie firmy najbardziej trapi niepewność, wywołana zmianami podatkowymi. Trudnymi do udźwignięcia ciężarami są też coraz wyższe składki na ZUS i rosnące koszty prowadzenia samej działalności.

Obowiązkowe zezwolenie na przetrzymywanie lancetogłowa królewskiego do 23 lutego 2023

Do 2 lutego 2023 r. należy złożyć wnioski o przetrzymywanie lancetogłowa królewskiego

Nowy program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi "Od zależności ku samodzielności"

Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin w pokonywaniu napotkanych trudności – to główny cel programu „Od zależności ku samodzielności”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała program, którego budżet na rok 2023 to 3 mln zł.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych 2023

Jaka jest wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.?

Obrońcy zwierząt apelują, by w sylwestra nie używać petard i fajerwerków

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zaapelowało, aby w sylwestra nie używać petard i fajerwerków, które przerażają zwierząta i mogą przyczyniać się do ich śmierci.

Dlaczego nie powinno się dawać w prezencie żywych zwierząt?

Zwierzę nie jest rzeczą ani odpowiednim prezentem na święta. Powierzone nowemu właścicielowi wymaga opieki, zainteresowania i codziennej troski. Nie da się go odstawić na bok. W świetle prawa należy mu się ochrona, opieka i poszanowanie, a każdy, kto je krzywdzi, ponosi za to odpowiedzialność karną.

Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - nowy limit

Limit na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych został zwiększony do 150 tys. zł

Sprzedaż żywego karpia – co mówią przepisy?

Przepisy prawa obligują ludzi do minimalizowania cierpienia zadawanego zwierzętom. W związku z tym, że Święta Bożego Narodzenia są silnie związane z konsumpcją karpi, warto wiedzieć jak traktować je w sposób humanitarny.

Obowiązkowe czipowanie psów - ustawa w I półroczu 2023 roku

Ustawa o obowiązku czipowania psów będzie w pierwszym półroczu 2023 r. - zapowiedział 20 grudnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień.

Z jakimi opłatami zalegają mieszkańcy gmin?

Gminy w Polsce są na etapie składania i zatwierdzania budżetów na kolejny rok. Wszystko wskazuje, że znajdują się one w trudnym położeniu ze względu na ograniczenie dochodów własnych, rosnące wydatki, a także problemy z odzyskiwaniem należności i obsługą zobowiązań.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Silne mrozy zagrażają zwierzętom, zwłaszcza tym dziko żyjącym, czy na co dzień żyjącym na podwórzach. Lekarz weterynarii Marcin Ratyński z Olsztyna apeluje, by w czasie nadchodzących mrozów zabrać zwierzęta z podwórzy do domów, a tym dziko żyjącym umożliwić schronienie, np. w piwnicach.

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił nowy serwis internetowy

Moduł Obsługi Spraw dostępny pod adresem mos.cudzoziemcy.gov.pl to nowy serwis internetowy uruchomiony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Portal umożliwia m.in. przesłanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, wypełnienie formularzy w intuicyjnym kreatorze, poprawne przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie informacji na temat procedur migracyjnych.

Scalanie gruntów rolnych i leśnych - nowe przepisy zakończą stare postępowania

8 grudnia wejdzie w życie ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów (dalej: ustawa usprawniająca proces scaleń). Nowa regulacja pozwoli na formalne zakończenie wszystkich tych postępowań, w których nastąpiło faktyczne scalenie gruntów, bez ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego.

Maluch+ w 2023 roku - nowa edycja programu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała założenia do nowej edycji programu Maluch+ na 2023 rok. Kto będzie mógł skorzystać i ile wyniesie dofinansowanie?

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

Kwota bazowa w 2023 r.

Wysokość kwoty bazowej w 2023 r. określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Jaka to stawka?

Zamykanie jednoosobowych firm. Kto wraca na etat?

W ostatnich miesiącach upadało lub zawieszało działalność więcej firm niż powstawało nowych, co można nazwać tendencją niespotykaną wcześniej. Jak mówią eksperci Północnej Izby Gospodarczej w najtrudniejszej sytuacji są takie sektory jak: księgowość, marketing, doradztwo kredytowe, doradztwo w sprawie nieruchomości czy ubezpieczenia.

Dom do 70 m2 z ułatwioną z uproszczoną procedurą – warunki budowy

Budując dom o powierzchni do 70 m2 możesz skorzystać z uproszczonej procedury. Jak to zrobić?

Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?

Większość wyborców chce głosować na burmistrza, który odzyskuje długi [BADANIE]

Krajowy Rejestr Długów BIG spytał mieszkańców gmin o ich podejście do windykowania należności. Wyniki zaskakują.

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Czym jest e-dowód? Co umożliwia? W jaki sposób można aktywować dowód osobisty z warstwą elektroniczną?

Renowacja zabytkowego grobu tylko z pozwoleniem konserwatorskim

Co warto wiedzieć o renowacji zabytkowego grobu? Jak wnioskować o wymagane pozwolenie?Oto najważniejsze informacje.

Projekt nowelizacji KPA a prawa strony

Czy ministerialny projekt nowelizacji ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, który trafił do konsultacji chroni podstawowe prawa strony?

Wycinka drzewa - wniosek o zezwolenie online od 2023

Gminy muszą pilnie przygotować się na zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Od 27 stycznia 2023 r. wnioski o usuwanie drzew przyjmą także online. Najprawdopodobniej też więcej niż obecnie okazów obywatele wytną bez zezwolenia. Jest jednak sposób, żeby temu częściowo zapobiec.

Karta Dużej Rodziny – co daje, jak ją założyć?

Karta Dużej Rodziny to przywilej, z którego mogą skorzystać rodziny wielodzietne. Jej posiadanie daje dostęp do szeregu zniżek i benefitów. Komu przysługuje i jak ją uzyskać?

Notariusze z dostępem do bazy PESEL?

Krajowa Rada Notarialna otrzymała od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów warunki techniczne, których spełnienie umożliwiłoby notariuszom uzyskanie dostępu do rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych – poinformował Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 35882).

Wykonywanie orzeczeń sądu administracyjnego

Po nadaniu klauzuli wykonalności wyrok sądu administracyjnego stanowi tytuł wykonawczy, podlegający (we wskazanej części) wykonaniu przez komornika sądowego.

Naruszenie przepisów postępowania a uchylenie decyzji administracyjnej

Obecnie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dopuszczają możliwość uchylenia zaskarżonej decyzji nie tylko w całości, lecz także w części. Jaki warunek należy spełnić?

Problematyczny interes prawny radnego

Interes prawny radnego. Wyłączenie możliwości udziału radnego w głosowaniu dotyczącym jego interesu prawnego stanowi próbę przeciwdziałania nadużywaniu posiadanego mandatu w celu osiągania własnych korzyści. Niestety regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, co przenosi ciężar jej prawidłowej interpretacji na doktrynę i sądownictwo. W pewnych kwestiach nadal nie wypracowano jednak wspólnej wykładni, co powoduje praktyczne problemy i wątpliwości.

Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu

Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.

Decyzja o czasowym odebraniu zwierząt

Decyzja o czasowym odebraniu zwierząt. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może czasowo odebrać właścicielowi lub opiekunowi zwierzę i przekazać je do schroniska, gospodarstwa rolnego albo do zoo. Niekiedy opiekę nad zwierzęciem może przejąć fundacja, stowarzyszenie - a nawet osoba fizyczna.

Jaka jest kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia?

Administracyjne kary pieniężne za wycinkę drzew bez zezwolenia wymierza wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Są też jednak sytuacje, kiedy organ gminy wyda decyzję nakładającą obowiązek zapłaty również za niedopełnienie niezbędnych formalności oraz zdarzenia. Jakie są inne kary w zakresie usuwania z nieruchomości drzew i krzewów.

Bezpłatne konsultacje telefoniczne w ZUS

Jakie świadczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom z niepełnosprawnościami? Jak wyjechać do sanatorium z ZUS? We wrześniu eksperci ZUS na Dolnym Śląsku będą udzielać porad telefonicznych w tym zakresie.

Znakowanie zabytków nieruchomych - planowane zmiany

Obecnie obiekt zabytkowy może, ale nie musi być oznakowany. Jakie ważne zmiany dla właścicieli i zarządców zabytkowych nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?

Jak zasiedzieć nieruchomość?

Czym jest zasiedzenie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zasiedzieć nieruchomość? Co z podatkiem?

Kto ma prawdo do dodatku węglowego, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych?

W jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego? Jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć?

REKLAMA