REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przewodniczący PKW: mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów zostaną ogłoszone

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział: Cały czas mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów parlamentarnych zostaną ogłoszone; chodzi o to, by te wyniki były rzetelne i sprawdzone.

Wybory 2023. Prezydent Duda dziękuje za frekwencję i gratuluje nowym posłom

Wybory 2023. Prezydent Andrzej Duda złożył podziękowania i gratulacje "za odpowiedzialne wzięcie udziału w tym wielkim wydarzeniu i tym sukcesie, jakim były te wczorajsze wybory parlamentarne". Prezydent obecnie przebywa w Rzymie na obchodach 45. rocznicy wyboru Papieża św. Jana Pawła II.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 45,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 38,7 proc., KO – 27,5 proc., TD – 14,4 proc.

Wyniki wyborów po przeliczeniu głosów oddanych w 45,3 proc. lokali wyborczych dają prowadzenie Prawu i Sprawiedliwości (38,7 proc. głosów), na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (27,5 proc.), na trzecim – Trzecia Droga (14,4 proc.).

Wyniki wyborów 2023. Komu prezydent powierzy misję formowania rządu. Kto wejdzie w skład gabinetu. Czy czekają nas powtórne wybory?!

Wyniki wyborów do Sejmu poznamy najwcześniej we wtorek 17 października. Od tego, ile poszczególne ugrupowania polityczne zdobędą mandatów poselskich będzie zależało, kto otrzyma od prezydenta misję formowania nowego rządu. Sposób powoływania Rady Ministrów określają przepisy Konstytucji. Jak będzie tworzony rząd? Czy w razie fiaska prób powołania gabinetu odbędą się kolejne wybory? 

REKLAMA

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wybory 2023. Co z głosami wyborców, którzy stali w kolejkach do późnej nocy?

Wybory 2023. 15 października w niektórych lokalach wyborczych jeszcze długo po 21 stały kolejki wyborców chcących oddać głos. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uspokajają, że "każdy wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w niedzielę przed godz. 21 miał możliwość oddania głosu i żaden głos nie został zmarnowany".

Wyniki wyborów 2023. Z zaświadczenia o prawie do głosowania skorzystało ok. 600 tys. osób

Wyniki wyborów 2023. W porównaniu z poprzednimi wyborami liczba osób, które skorzystały z zaświadczenia o prawie do głosowania wzrosła dwukrotnie. Skorzystało z nich ok. 600 tys. osób - poinformował w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

REKLAMA

Wybory 2023. Rekordowa frekwencja! Wyniosła 74,38%

Wybory 2023. Ponad 74 proc. Tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu według sondażu IPSOS. Poprzedni rekord wynosił 62,7 proc. i padł w I turze wyborów do Sejmu w 1989 r.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 10,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 40,17 proc.; KO – 26,55; Trzecia Droga – 13,66

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 40,17 proc. głosów; KO – 26,55 proc.; Trzecia Droga – 13,66 proc.; Lewica – 8,34 proc.; Konfederacja – 7,35 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych. 

Wybory 2023 - jak głosować. Kiedy głos jest ważny? Czego nie można robić z kartą do głosowania?

W najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. w lokalu wyborczym, każdy wyborca ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Wybory 2023. Wyniki poznamy dopiero we wtorek. Dlaczego liczenie głosów potrwa aż dwa dni? Co w tym czasie będzie się działo w komisjach wyborczych!

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 r. O godzinie 21:00 tego dnia głosowanie zakończy się, a lokale wyborcze zostaną zamknięte. Wyniki wyborów do Sejmu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi jednak prawdopodobnie dopiero po dwóch dniach – we wtorek 17 października. Dlaczego ustalenie wyników wyborów ma trwać tak długo?

Wybory 2023. Wyborcy w krajach obu Ameryk oddadzą głosy już w sobotę. Łącznie zagranicą w wyborach weźmie udział ponad 600 tys. polskich obywateli

Głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum odbędzie się już w sobotę w państwach Ameryki Łacińskiej, USA i Kanadzie.  Ponad 600 tys. Polaków zarejestrowało się w zagranicznych komisjach wyborczych, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych i referendum.  Najwięcej chętnych go oddania głosu jest w Londynie, Berlinie i Monachium.

Referendum. O tym, czy wynik będzie wiążący zadecyduje liczba kart wyjętych z urn

Wynik referendum, które odbędzie się 15 października 2023 r. będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencję referendalną określa się na podstawie liczby kart ważnych wyjętych z urn.

Wybory 2023. Też dostaliście te dziwne smsy?

Wybory 2023. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) ostrzega o działaniach dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni w ostatnich kilkunastu godzinach. I przypomina, że ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia. 

Wybory 2023. Jak wybieramy senatorów? Który kandydat otrzymuje mandat?

W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

W stolicy w dniu wyborów komunikacją miejską pojedziemy za darmo

Wybory 2023. Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Obejmuje to autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. 

Wybory 2023. Jak liczone są głosy?

Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie. Wszystkie czynności członkowie komisji wykonują wspólnie. Przepisy stanowią, że nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych, które wykonywałyby oddzielnie czynności po zakończeniu głosowania.

Wybory 2023. Kto i gdzie może głosować? W kraju i za granicą. Przepisy, zaświadczenia, terminy

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie tego kto ma prawo wziąć udział w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum, które odbędą się 15 października 2023 r. i gdzie można oddać ważne głosy. Wyjaśnienia te stosuje się również do udziału w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.

Cisza wyborcza 2023. Od kiedy? Czego nie wolno robić podczas ciszy? Jakie kary za naruszenie ciszy wyborczej?

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła 10 października 2023 r. wyjaśnień w sprawie tzw. ciszy wyborczej i referendalnej. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Na czym polega? Czego nie wolno robić w czasie tej ciszy? Jakie kary grożą za naruszenie ciszy wyborczej? Co z ciszą wyborczą w internecie?

Wybory 2023. Tylko do czwartku można zmienić miejsce głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania! Jak to zrobić?

Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos w wyborach i referendum

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą – do Senatu, a trzecią – referendalną. Aby oddać ważny głos w wyborach, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Wybory 2023. Kim są mężowie zaufania i za co dostaną po 240 zł

W lokalu wyborczym, oprócz członków obwodowych komisji wyborczych, wyborcy mogą spotkać mężów zaufania, czyli osoby, które będą obserwowały pracę komisji na każdym etapie wyborów. Mężowie zaufania nie mogą wykonywać żadnych czynności członka komisji, pomagać wyborcom ani dotykać kart wyborczych.

Wybory 2023. Kto zamierza przekonywać rodzinę i znajomych do głosowania na konkretny komitet?

Wybory 2023. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 26 proc. pytanych zamierza przekonywać rodzinę i znajomych do głosowania na konkretne ugrupowanie. 72 proc. nie zamierza tego robić.

Wybory 2023. Będzie bitwa o frekwencję? Do wzięcia 1 mln zł

Wybory 2023. Za najwyższą frekwencję w wyborach 15 października, gmina do 20 tys. mieszkańców może otrzymać 1 mln zł. Środki trafią do budżetu obywatelskiego. 

Wybory 2023. Do spisu wyborców za granicą można dopisać się tylko do wtorku 10 października

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku 10 października muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Wybory 2023. W urzędach pełna mobilizacja - wydłużone godziny pracy, otwarte w sobotę, mobilne punkty rejestracji

Wybory 2023. 12 października upływa termin na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W związku z tym terminem samorządy podjęły odpowiednie działania. W niektórych miastach urzędy wydłużają godziny pracy, będą otwarte w sobotę albo będą rejestrować wyborców w… autobusie. 

Wybory 2023. Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika można złożyć tylko do 6 października

Żeby móc skorzystać z prawa głosowania przez pełnomocnika, należy złożyć wniosek do piątku 6 października włącznie. Wniosek można złożyć osobiście, bądź przez Internet.

Wybory 2023. Termin na dopisanie się do spisu wyborców za granicą upływa 10 października

Wyborcy przebywający poza Polską, aby oddać głos, do wtorku 10 października muszą zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Wybory 2023. Tylko do 12 października można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca może pobrać tylko do czwartku 12 października. W tym samym terminie można także zmienić miejsce głosowania. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy

Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

Podatek od nieruchomości pomoże przy zasiedzeniu?

Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości. 

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

Wybory 2023. Gdzie można się spodziewać zwiększonej liczby głosujących? AKTUALIZACJA

Wybory 2023. Na 15 października zarządzone są wybory do Sejmu i Senatu RP. W których gminach można spodziewać się zwiększonej liczby wyborców? Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz gmin. 

Wybory 2023. Jak zagłosować w innym miejscu?

Wybory 2023. Już 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wiesz, że będziesz wtedy poza domem lub miejscem zameldowania? Złóż wniosek, aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów. Chcesz głosować w obwodzie głosowania właściwym dla adresu, pod którym przebywasz? Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania. 

Kto wygra wybory? O podziale mandatów zdecyduje D’Hondt

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października 2023 r. Tego dnia będziemy wybierać 100 senatorów oraz 460 posłów. Ci ostatni będą wyłaniani w 41 okręgach wyborczych spośród kandydatów znajdujących się na listach zgłaszanych przez komitety wyborcze. W jaki sposób głosy oddane przez wyborców wpłyną na podział mandatów poselskich? Zastosowanie znajdzie metoda D’Hondta. Na czym ona polega? Wyjaśniamy.

Wybory 2023. Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni - jakie mają prawa?

W komunikacie z 30 sierpnia 2023 r. Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie uprawnień osób pełniących funkcję męża zaufania albo obserwatora społecznego przy okręgowej komisji wyborczej. Komunikat ten został skorygowany przez postanowienie Sądu Najwyższego z 7 września 2023 r.

Losowanie numerów list wyborczych w PKW - w piątek 15 września

W piątek 15 września w siedzibie PKW zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w więcej niż w jednym okręgu wyborczym.

Czy praca w komisji wyborczej może pozbawić zasiłków i świadczeń?

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim można pełnić funkcję członka obwodowej komisji wyborczej? Co z osobami pobierającymi świadczenia pielęgnacyjne, zasiłki macierzyńske czy zasiłki dla bezrobotnych?

Czy negocjacje z właścicielem mogą przeszkodzić w zasiedzeniu nieruchomości?

Czy podjęcie przez posiadacza samoistnego negocjacji z właścicielem nieruchomości w przedmiocie nabycia tejże nieruchomości ma wpływa na możliwość zasiedzenia nieruchomości w późniejszym czasie? 

Zakaz otwierania korespondencji kierowanej do radnych

Istotą mandatu sprawowanego przez radnego jest kontakt z lokalną społecznością. Mieszkańcy zwracają się do radnych z różnymi sprawami, często bardzo osobistymi. Chociaż korespondencja ta odbywa się za pośrednictwem urzędu, nie jest to typowa korespondencja urzędowa. Jak zatem zorganizować obieg korespondencji, aby ta kierowana bezpośrednio do radnych zachowała poufny charakter?

Wybory 15 października. Będzie można głosować w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej

W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.

Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Ile można zarobić?

Na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych pełnomocnicy komitetów wyborczych mają czas do 15 września. Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają 800 zł, ich zastępcy 700 zł, a członkowie komisji 600 zł.

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali?

Kto zapłaci za transport wyborców do lokali? Do połowy września gminy otrzymają od wojewodów informację na temat zwrotu kosztów transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych. Wiadomo, że zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.

Wybory 2023. Kandydatów można zgłaszać tylko do 6 września

Komitety wyborcze tylko do środy 6 września mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Na listach musi być co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn.

REKLAMA