REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach

Justyna Leszkowicz
Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach
Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Urzędnicy z wyboru obywateli

Bez zmian znowelizowana ustawa pozostawia kwestię wyboru większości pracowników samorządowych. Jeśli chodzi o urząd gminy, to osoby, na które oddamy swój głos, to kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. W powiatach i województwach wyborem są objęci członkowie zarządu, marszałek województwa i starosta oraz ich zastępcy – jeżeli status powiatu bądź województwa tak stanowi. Podobne reguły dotyczą także związków jednostek samorządu terytorialnego.

„Zielony Żoliborz…”

Zmiany szczególnie ucieszą mieszkańców stolicy. Mianowicie, od najbliższych wyborów samorządowych, wybieralne będą najważniejsze stanowiska urzędnicze w dzielnicach.  Ustawodawca objął zmianami urząd burmistrza dzielnicy, jego zastępcy oraz pozostałych członków zarządu poszczególnych dzielnic Warszawy. To jedna z najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Dotychczas wyboru burmistrza i zarządu dzielnicy dokonywała rada dzielnicy – na posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Skład samej rady dzielnicy pochodzi z wyborów samorządowych – od teraz dołączy do tej zasady także zarząd. 

Zobacz także: Ile zarabiają pracownicy samorządowi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie dla prawomocnie skazanych

Jeżeli pracownik samorządowy (na stanowisku urzędniczym, doradcy czy asystenta) zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo – także skarbowe – właściwy podmiot wykonujący wobec niego obowiązki z zakresu prawa pracy jest zobowiązany do odwołania go lub rozwiązania z nim umowy o pracę. Organ ma na to czas do miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o fakcie skazania.

Dodatkowe zmiany

Obsada stanowiska sekretarza tym razem odbywać się będzie poprzez nabór kandydatów – nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia stanowiska. Niedopuszczalnie jest natomiast obsadzenie wakatu w drodze powierzenia pełnienia obowiązków.

Polecamy portal: Samorząd

Te same wymogi rekrutacyjne od teraz dotyczyć będą nie tylko samych pracowników samorządowych na stanowisku urzędniczym, ale także grupy doradców i asystentów. Znacząco podniesie to standard pracy w urzędach.

Jeśli zaś chodzi o awans wewnętrzny, to będzie on mógł zostać dokonany tylko w ramach tej samej grupy stanowisk: urzędniczych (w tym kierowniczych) oraz grupie doradców i asystentów.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (z późn. zmianami)
Ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

REKLAMA

Świadczenie honorowe z waloryzacją. Teraz premia za wiek wynosi 6246,13 zł miesięcznie, ale już od 2025 roku będzie podwyższana

Aktualnie "premię za wiek", czyli świadczenie honorowe otrzymuje 3300 osób, które ukończyły 100 lat - tak wynika zdanych ZUS. Świadczenie honorowe dla tych osób wynosi 6246,13 zł brutto. Świadczenie to będzie teraz corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Zmiany 2025: Wyliczanie i opłacanie składki zdrowotnej. Rząd zajmie się obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Rząd zajmie się projektem ustawy o składce zdrowotnej upraszczającym mechanizm obliczania i opłacania tej składki. Ma to poprawić rentowność prowadzonej działalności gospodarczej wśród przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo?

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe.

REKLAMA