15.04.2025: Światowy Dzień Trzeźwości. Polacy piją mniej, ale nie wiedzą więcej o skutkach picia alkoholu, dlatego one wciąż są bardzo dramatyczne

oprac. Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Światowy Dzień Trzeźwości 15 kwietnia dotyczy nie tylko kierowców / ShutterStock

15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej o wpływie alkoholu na organizm człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje alkohol jako jeden z kluczowych czynników ryzyka dla zdrowia publicznego.

Według badania przeprowadzonego przez firmę AlcoSense, wiedza w społeczeństwie na ten temat jest nadal niewystarczająca – 27 proc. ankietowanych przyznało, że prowadziło pojazd nie będąc pewnym stanu swojej trzeźwości.

Polacy piją mnie, ale niewiele wiedzą o tym jak alkohol działa na organizm

Alkohol jako substancja psychoaktywna, już w niewielkich dawkach istotnie wpływa on na funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego powodu konieczne jest wzmocnienie działań edukacyjnych w społeczeństwie.
Dowodzi tego też liczba tygodniowych zatrzymań nietrzeźwych kierowców, których dokonuje Policja – przekracza ona tysiąc.
Badanie przeprowadzone w 2024 roku na zlecenie fritz-kola wskazuje na tendencję spadkową w konsumpcji alkoholu wśród Polaków. Czterech na dziesięciu jego uczestników zadeklarowało, że sięga po napoje procentowe rzadziej niż w poprzednim roku.

Trend ten jest najbardziej widoczny wśród przedstawicieli generacji Z (urodzeni w latach 1995-2010) oraz młodszych millenialsów (urodzeni w latach 1980-1996).
40,3 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat zadeklarowało znaczne ograniczenie spożycia alkoholu. W przypadku uczestników między 25 a 34 rokiem życia, odsetek ten był jeszcze większy – wyniósł 51 proc.

Brak wiedzy o metabolizmie alkoholu to więcej nietrzeźwych kierowców na drogach

Tymczasem wg raportu przygotowanego przez polską Policję, przedstawiciele tych grup wiekowych często odpowiadają za powodowanie wypadków pod wpływem alkoholu. Osoby w wieku 18-24 lat, według danych z 2024 roku, były odpowiedzialne za 14,2 proc. wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.
Więcej incydentów na swoim koncie mają natomiast przedstawiciele grupy od 25 do 39 roku życia. Ci odpowiadają za aż 41 proc. wypadków z udziałem alkoholu.

– Znacznym problemem pozostaje niedostateczna wiedza społeczeństwa dotycząca tematu metabolizowania alkoholu i jego oddziaływania na organizm. 15 proc. uczestników badania AlcoSense błędnie zakłada możliwość prowadzenia pojazdu już po godzinie od spożycia półlitrowego piwa lub kieliszka wina – wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego AlcoSense Laboratories.
– Nawet taka ilość alkoholu może spowodować u kierowcy spowolnienie reakcji i dekoncentrację, podczas gdy on sam będzie przekonany o swojej gotowości do prowadzenia. Ta subiektywna ocena, w połączeniu z nieprawidłowymi przekonaniami i powszechnymi mitami, często prowadzi do tragicznych wypadków. Zjawisko to nazywamy nieuświadomioną nietrzeźwością – dodaje ekspert.

Powrót do trzeźwości po spożyciu alkoholu: co trzeba wiedzieć

Standardowo przyjmuje się, że zdrowa wątroba metabolizuje około 10 gramów czystego alkoholu na godzinę. Jednak w praktyce tempo eliminacji tej substancji z organizmu jest kwestią indywidualną.
Decydują o nim m.in. takie czynniki, jak masa ciała, płeć oraz ogólna kondycja zdrowotna w danym momencie. W efekcie czas metabolizowania alkoholu może znacząco się różnić nawet wśród osób, które spożyły go tyle samo. Warto podkreślić, że nie istnieje skuteczna metoda, która pomogłaby przyspieszyć ten proces.

– Wokół przetwarzania alkoholu przez ludzki organizm krąży wiele mitów. Należą do nich m.in. rzekoma skuteczność wysiłku fizycznego, zimnych pryszniców, spożywania tłustych posiłków czy picia kawy w przyspieszaniu eliminacji tej substancji z organizmu. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają nieskuteczność tych metod – zauważa Hunter Abbott.

Pomimo tego mity związane z metabolizowaniem alkoholu wciąż cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Jedna trzecia uczestników badania AlcoSense, zapytanych o najskuteczniejszy sposób na przyspieszenie procesu trzeźwienia, wskazała metody, które w rzeczywistości nie działają.
– Po spożyciu alkoholu możemy jedynie czekać aż organizm go usunie. Nie należy wierzyć w żadne sztuczki czy subiektywne odczucia. W przypadku wątpliwości odnośnie do swojego stanu, najlepszym wyjściem będzie wykonanie badania dobrym jakościowo i skalibrowanym alkomatem. Natomiast w sytuacji, kiedy wiemy, że np. następnego dnia będziemy musieli usiąść za kierownicą, najlepiej nie pić w ogóle. Światowy Dzień Trzeźwości jest doskonałą okazją, aby o tym przypomnieć – mówi Hunter Abbott.

Dane Policji oraz wyniki badań przeprowadzonych przez AlcoSense jednoznacznie wskazują na potrzebę edukacji społeczeństwa, która pomoże oddzielić fakty od mitów, umożliwi podejmowanie świadomych decyzji i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Infor.pl
ZUS przyznaje 312,71 zł do 28 lutego 2026 r. Sprawdź, czy się należy.
16 kwi 2025

312,71 zł z ZUS nie należy się każdemu. Warto jednak sprawdzić, jakie są osoby uprawnione. Świadczenie to otrzymuje się bowiem na wniosek, a nie z urzędu. Sprawdź, czy nie przepadają pieniądze z ZUS.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia
16 kwi 2025

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.
16 kwi 2025

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia
16 kwi 2025

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki
16 kwi 2025

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

ZUS przesuwa 13 emerytury. Kwietniowe wypłaty części emerytów
16 kwi 2025

Kiedy jest wypłata 13 emerytury w 2025 roku? Część emerytów otrzymała już trzynastkę w kwietniu. Inni jeszcze czekają. Dlaczego ZUS przesuwa wypłatę dodatkowej emerytury?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości
16 kwi 2025

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?
16 kwi 2025

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?
16 kwi 2025

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

NSA o MOSP: Stopień umiarkowany nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł). Zakaz mechanicznego traktowania stopnia umiarkowanego, lekkiego i znacznego
16 kwi 2025

„Stare” świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać osoba niepełnosprawna ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności (jako opiekun). Osoba ta może bowiem podjąć pracę, a warunkiem otrzymania tego świadczenia była sytuacja, kiedy opiekun dokonywał wyboru: 1) będę pracował albo 2) będą opiekunem osoby niepełnosprawnej. Wniosek? Opiekunem osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopień niepełnosprawności, nie może być inna osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany albo lekki), która nie może pracować (potencjalnie). Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna może pracować, to hipotetycznie może otrzymać status opiekuna i świadczenie pielęgnacyjne (stare).

pokaż więcej
Proszę czekać...