Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów

Maja Retman
rozwiń więcej
Trzeba będzie płacić fortunę za remont domu i mieszkania. Wszystko przez zmianę przepisów / Od stycznia obowiązują unijne regulacje dotyczące segregacji śmieci. Za powstałe w czasie remontów odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić. / Shutterstock

Mocno trzepnie nas teraz po kieszeniach remont domu czy mieszkania. Wszystko przez obowiązujące od stycznia unijne przepisy dotyczące segregacji śmieci. Okazuje się, że za powstałe w czasie takich robót odpady, których trzeba się pozbyć, będziemy musieli słono zapłacić. 

I znowu unijne regulacje namieszają w naszych domowych budżetach. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Teraz po nowemu trzeba się będzie pozbywać tych, które powstają w czasie remontów. Regulacje odnoszą się nie tylko firmy budowlane i deweloperów, ale także osoby fizyczne. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, kiedy prowadzimy prace remontowe i budowlane na własnej posesji.

Jak to jest teraz z tą selekcją odpadów budowlanych? 

Pytanie, jakie odpady wymagają segregacji. Na tej liście jest drewno, bo można je wykorzystać do produkcji płyt drewnopochodnych. Jest też szkło i metal, które można przetworzyć. Selekcji wymagają również tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne, takie jak styropian, wełna mineralna czy pianki. Dotyczy to także gruzu i pozostałych odpadów mineralnych, które mogą być potem użyte w postaci kruszywa. 

Co więcej, segregacja odpadów powinna się odbywać się już na etapie ich powstawania. Śmieci muszą trafić do odpowiednich pojemników lub kontenerów, a my mamy obowiązek zadbać o zawarcie umowy z certyfikowanym odbiorcom odpadów. Na tym wymogi się nie kończą. Konieczne jest również prowadzenie ich ewidencji.

Za remont zapłacimy więcej? Eksperci wskazują na dodatkowe koszty

Jak nowe przepisy odbiją się na naszych kieszeniach? Czy teraz więcej zapłacimy za remonty? Te kwestie na łamach serwisu portalsamorzadowy.pl, komentował Piotr Szewczyk, wicedyrektor instalacji Orli Staw i prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Jak wskazywał, brak długoterminowego planowania w gospodarce odpadami powoduje, że takie zmiany bywają dla rynku zaskoczeniem.

- Działamy niestety z roku na rok, a planowanie w gospodarce odpadami powinno odbywać się w cyklach wieloletnich. Bez tego mamy takie właśnie efekty zaskoczenia jak z tekstyliami czy odpadami budowlanymi – zauważył Szewczyk.

Cytowani przez portalsamorzadowy.pl eksperci podkreślają, że głównym wyzwaniem nie jest samo segregowanie odpadów, lecz ich przetwarzanie. Konieczność transportu materiałów do różnych instalacji recyklingowych zwiększa koszty logistyki, co finalnie przekłada się na wyższe ceny usług remontowych.

 

Infor.pl
Konklawe 2025. Jak będzie wybierany nowy papież? Eligo in Summum Pontificem ...?
28 kwi 2025

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają 28 kwietnia 2025 r. w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja. Konklawe musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci papieża.

Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?
28 kwi 2025

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia PIT za 2024 rok – podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Choć część osób liczy na to, że „samo się rozliczy”, brak działania może mieć poważne konsekwencje: od kar finansowych, przez odsetki, aż po odpowiedzialność karno-skarbową. Czy naprawdę warto ryzykować i czekać? Sprawdzamy, co grozi za spóźnienie i jak szybko naprawić ewentualne błędy.

​Błędy księgowości, które mogą kosztować Cię więcej, niż myślisz. Jak ich uniknąć​?
28 kwi 2025

Prowadzenie księgowości to jedno z najważniejszych zadań w każdej firmie. Niestety, nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w księgowości oraz sposoby ich unikania.​

Jest kilka sposobów na usunięcie z umowy kredytu klauzuli zmiennego oprocentowania opartej o WIBOR. Polemika prawników – mecenas Stalski odpowiada mecenasowi Wandzlowi
28 kwi 2025

Podczas spektaklu, sztukmistrz odwraca uwagę publiczności gestem jednej ręki, a drugą wykonuje swoją sztuczkę. Lubimy iluzję, bo pozwala nam na odskocznię od prozy życia codziennego. Tymczasem z informacjami krążącymi w debacie publicznej jest zgoła inaczej niż w trakcie spektaklu magii. Zamiast rozsiąść się wygodnie i delektować się pokazem, chodzi o to, aby nie dać się zwieść temu, czym próbuje się odwrócić naszą uwagę.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
28 kwi 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza
28 kwi 2025

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Trzeba teraz płacić podatek od ogrodzenia i blaszanego garażu? Miliony Polaków w szoku
28 kwi 2025

Ta informacja szeroko rozlała się w sieci i była z oburzeniem komentowana w mediach społecznościowych. Poszła fama, że teraz trzeba płacić podatek od ogrodzenia. Ile w tym prawdy. Ziarnko. Chodzi o zmiany jakie w systemie opodatkowania nieruchomości pojawiły się z początkiem nowego roku. Szok wywołała też informacja o obłożeniu podatkiem blaszanych garaży. Te wszystkie wątpliwości wyjaśnia resort finansów.

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. SK 140/20 jest już prawomocne
28 kwi 2025

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

Komornik bezradny. Z tego konta egzekucja jest niemożliwa
27 kwi 2025

Czy komornik może wejść na konto w Revolut? Na to pytanie można uzyskać różne, jak również sprzeczne odpowiedzi. My zapytaliśmy ekspertów i wyjaśniamy jak jest naprawdę.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion
27 kwi 2025

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

pokaż więcej
Proszę czekać...