REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już niedługo rewolucyjne zmiany w obliczaniu wynagrodzenia. Będzie można zażądać wyrównania pensji. Czy na pracodawców spadnie lawina pozwów?

prawo przepisy dziedziczenie
prawo przepisy dziedziczenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest dysproporcja w zarobkach między kobietami i mężczyznami w Polsce? Tak zwana płacowa luka kształtuje się na poziomie między 14 a 24 procent, wynika z rządowych danych. Problem mają zlikwidować nowe regulacje, wynikające z unijnej dyrektywy. Prace nad ustawą już ruszyły. Kiedy przepisy wejdą w życie, firmy będą zobowiązane do składania raportów o nierówności płac. Jeśli pracownicy poczują się dyskryminowani i dowiodą tego przed sądem, będą mogli zażądać wyrównania pensji. 

Skąd te zmiany? W połowie 2023 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotycząca przejrzystości płac. Polska i inne kraje członkowskie otrzymały trzy lata na jej wprowadzenie.

REKLAMA

Firmy będą musiały przygotowywać raporty na temat luki płacowej 

REKLAMA

Nowymi regulacjami już zajmuje się powołany w resorcie pracy i rodziny zespół do spraw przepisów o wyrównaniu wynagrodzeń mężczyzn i kobiet. Jak podał Business Insider, z wdrożeniem nowych przepisów firmy muszą się pospieszyć, bo pierwsze, dotyczące luki płacowej raporty, będą składane za rok 2026 rok. 

Wedle oczekiwań ministerstwa najpierw zrobią to firmy zatrudniające powyżej 150 osób. Pierwsze płacowe raporty zostaną przygotowane w 2027 roku. Nowe regulacje mają zawierać wiarygodną metodologię obliczania luki płacowej. Chodzi o to, żeby pracodawcy nie mogli dopuszczać się manipulacji.

Firmy zobowiązane są do określenia struktury wynagrodzeń, co ma zapewnić równe pensje za taką samą pracę, o takiej samej wartości, przy czym przepisy obejmą tylko umowy o pracę. Nie będą dotyczyć umów cywilnoprawnych.

Luka płacowa. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy 

Kiedy przygotowywane przez resort rodziny pracy i polityki społecznej nowe regulacje będą gotowe? W październiku lub w listopadzie tego roku, przekazał w rozmowie z Business Insider Liwiusz Laska, dyrektor generalny ministerstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy ruszą do sądów?

REKLAMA

Czy konsekwencją nowych regulacji będą sadowe pozwy? Jeżeli zatrudniony uzna, że pracodawca nie zastosował wobec niego zasady równego wynagrodzenia może swoich spraw dochodzić w sądzie i domagać się wyrównania pensji, przy czym to pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie doszło do dyskryminacji. 

Jak wskazuje Business Insider, w tej kwestii konieczne jest ustalenie, za jaki okres czasu pracownicy będą się mogli domagać wyrównania wynagrodzenia. Chodzi o to, że system prawny musi chronić firmy przed sytuacjami, kiedy ktoś zażąda wyrównania pensji za kilkanaście lat wstecz. Do takich procesów, wpędzających pracodawców w poważne tarapaty dochodziło już za granicą. Nowe regulacje muszą też zawierać informacje, jakie kary grożą pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów, na przykład za brak raportów dotyczących luki płacowej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 roku oprocentowanie lokat bankowych mocno spadnie. Jak zadbać o oszczędności?

Banki przewidują mocny spadek stóp procentowych. Przykładowo BNP Paribas prognozuje, że na koniec 2025 roku podstawowa stopa procentowa NBP spadnie do 4%, czyli obniży się aż o 1,75 p.p. Z kolei PKO BP zakłada, że stopy procentowe spadną do 3,5%-4% do końca 2026 r. Te oczekiwania już teraz wpływają na oprocentowanie lokat bankowych. Rankomat.pl zwraca uwagę, że średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane NBP) wyniosło zaledwie 3,96% i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać. Między innymi dlatego w 2025 r. warto zmienić część swoich nawyków finansowych, do których przywykliśmy w ostatnich dwóch latach.

Nowa broń fiskusa: Mandaty za nabycia sprawdzające! Sprawdź, czy jesteś zagrożony

Fiskus wykorzystuje nową metodę kontroli – nabycia sprawdzające, które stały się skutecznym narzędziem w walce z nieprawidłowościami podatkowymi. W ciągu pierwszego roku działania systemu przeprowadzono ponad 56 tysięcy kontroli, nakładając mandaty na kwotę 18,2 mln zł. Przedsiębiorcy mogą nie zdawać sobie sprawy, że zostali skontrolowani, co sprawia, że system jest trudny do przewidzenia.

Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?

Okazuje się, że tylko 1/3 młodych ludzi wierzy, że uda im się oszczędzić na komfortową emeryturę. W obliczu rosnących wyzwań związanych z systemami emerytalnymi, młodsze pokolenia muszą działać teraz, by uniknąć finansowej pułapki. Odpowiednia edukacja, wczesne oszczędzanie i wykorzystanie nowych technologii to klucz do przyszłej stabilności finansowej.

Czy złotówkowicze, będą mieli darmowe kredyty jak frankowicze? Kredyty z WIBOR-em testowane przed sądami. Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach będzie przełomem?

Pod koniec 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach usunął z umowy złotowego kredytu mieszkaniowego stawkę WIBOR i marżę. To oznacza, że spłacie ma podlegać jedynie kapitał. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wskazują na możliwość badania przez sądy uczciwości ustalania wskaźnika WIBOR. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu szykuje się do wytoczenia powództwa spółce GPW Benchmark, która ustala wskaźnik WIBOR. Czy złotówkowicze (tj. kredytobiorcy kredytów w złotówkach opartych o WIBOR), będą mieli darmowe kredyty jak frankowicze?

REKLAMA

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

Renta wdowia ZER MSWiA. Zasady, warunki i wnioski

ZER MSWiA informuje o nowych zasadach dotyczących tzw. renty wdowiej, które obowiązują od 2025 roku. Świadczenie umożliwia łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Sprawdź, kto może skorzystać, jak złożyć wniosek i jakie są limity wypłacanych kwot.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Jak opodatkować przychody z najmu? Kluczowe zasady i przepisy

Przychody z najmu można opodatkować ryczałtem lub w ramach działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniego sposobu zależy od rodzaju najmu i decyzji podatnika. Sprawdź, jakie zasady obowiązują, jakie stawki podatkowe mają zastosowanie oraz kiedy najem kwalifikuje się jako odrębne źródło przychodów.

REKLAMA

Jaka renta rodzinna w 2025 r.

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Teraz lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku? Czterodniowy tydzień pracy dla nauczycieli to tylko cztery dni nauki dla uczniów?

Lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku: dziś to brzmi mało prawdopodobnie, ale wszystko może się zmienić gdy w kodeksie pracy czas pracy zostanie zadekretowany jako czterodniowy tydzień pracy. Czy da się jednak proces edukacji dzieci i młodzieży skrócić z pięciu do czterech dni w tygodniu, by dostosować go do czasu pracy nauczycieli?

REKLAMA