Wielkie zmiany w rachunkach za wodę. Zapłacimy jeszcze więcej? Opłaty będą naliczane po nowemu

Maja Retman
rozwiń więcej
wodociąg / wodociąg / ShutterStock

Ceny prądu i gazu już rujnują nasze domowe budżety. Czy teraz  dojdą do tego wyższe opłaty za wodę? Już wiadomo, do jakich zmian przymierza się rząd. Nadchodzi rewolucja w rachunkach. 

Czy po podwyżce cen gazu czeka nas ciąg dalszy rujnowania domowych budżetów? Skąd to pytanie? Bo jak donosi money.pl. na stronach Rządowego Centrum Legislacji  został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Spór o opłaty za wodę trwa od kilku lat 

Czy ma to związek ze sporem jaki od kilku lat toczy się między gminami, branżą wodociągowo-kanalizacyjną a Wodami Polskimi, w którym chodzi o opłaty za wodę i ścieki na co zwraca uwagę serwis? 

Jak jest teraz? To Wody Polskie zatwierdzają taryfy. Ze względu na wzrost cen usług, wodociągowe spółki apelowały o podwyższenie taryf, ale Wody Polskie zgadzały się na to niechętnie. 

Samorządy będą ustalać ceny

Teraz będą nowe zasady naliczania opłat. Co się zmieni? Wedle założeń opublikowanego na rządowej stronie projektu, to samorządy znowu miałyby decydować o rachunkach za wodę i ścieki. Wniosek o zatwierdzenie taryfy do prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, przekazywałaby wodociągowa spółka. Ustalona taryfa miałaby obowiązywać nie dłużej niż trzy lata. 

To nie koniec zmian proponowanych przez rząd

Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że samorządy będą mogły również wprowadzić taryfę progresywną. Co to oznacza w praktyce? Jej wysokość byłaby na przykład uzależniona od zużycia wody czy tego, ile osób liczy sobie  gospodarstwo domowe. Dowolności w podwyżkach jednak nie będzie. Jeśli wyniosą co najmniej 15 procent, Wody Polskie będą mogły interweniować.

W założeniu, nowelizacja ma także pozwolić gminom na wprowadzenie taryfy progresywnej, choć nie byłoby to obligatoryjne. Stawki szłyby do góry na przykład  wraz ze wzrostem zużycia wody. Wedle proponowanych regulacji, progresywna stawka opłaty za wodę będzie związana z liczbą osób w gospodarstwie domowym, ustalaną na podstawie złożenia odpowiednich deklaracji. Jak przekonują autorzy projektu nowelizacji, z jednej strony gminy zyskają możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, z drugiej w elastyczny  sposób będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody. 

Czy rachunki za wodę pójdą w górę? Branża bije na alarm

Co na to  spółki z wodociągowej branży? Niektórzy biją na alarm. Portalsamorządowy.pl cytuje wypowiedź Pawła Sikorskiego, prezesa Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. – Hego zdaniem wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców - uważa  Sikorski. 

 Samorządowy serwis przytacza też opinię Mariusza Sowińskiego, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łasku. - Jeżeli rady gmin mają możliwość skierowania taryf do Wód Polskich, to nie wierzę, że z tego nie skorzystają. O ile wydłuży i utrudni to procedowanie wniosków taryfowych? – stawia pytanie prezes spółki

 

Infor.pl
Co oznacza symbol 12-C w orzeczeniu o niepełnosprawności?
16 sty 2025

Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera szereg istotnych elementów. Dlaczego są one tak ważne? Czym jest kod 12-C i do czego uprawnia? O czym powinni pamiętać rodzice? Oto najważniejsze informacje.

Własny apartament na ferie. Na jaki wydatek trzeba się przygotować?
16 sty 2025

Pierwsza tura ferii zimowych rozpoczyna się już 20 stycznia 2025 r. Wtedy też ferie rozpoczynają dzieci z następujących województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz z województwa wielkopolskiego. Eksperci z Otodom Analytics sprawdzili ile trzeba zapłacić za własny apartament w najpopularniejszych kurortach zimowych. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka
16 sty 2025

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Nowy dodatek dla rencistów. Ile wynosi i kto go może dostać?
16 sty 2025

Wysokość nowego dodatku do renty, czyli dodatku dopełniającego wynosi 2.520,00 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana, pierwsza waloryzacja będzie od 1 marca 2025 r. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o dodatek?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku
16 sty 2025

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje
16 sty 2025

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

PFRON odsłonił karty na 2025 r. Dopłaty do żłobka, edukacji, prądu, samochodu, komputerów, prawa jazdy i wiele innych [Dokument programowy]
16 sty 2025

Zarząd PFRON opublikował dokument "Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 r." PFRON zwaloryzował maksymalne kwoty dofinansowania o 5% w zadaniach modułu I: Obszar A Zadania: 1-4, Obszar B Zadania 1-5, Obszar C Zadania: 1, 2 i 5, Obszar D, jak też w module II.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno
16 sty 2025

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Zasiłek pogrzebowy. "Koszyk usług funeralnych mocno niekompletny. To pokazuje brak zaangażowania praktyków". PIBP krytycznie o projekcie nowelizacji zasiłku pogrzebowego. Co należy zmienić?
16 sty 2025

Od maja 2024 r. trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. zwiększenie zasiłku pogrzebowego, a także usystematyzowanie zasad przyznawania zasiłku celowego z pomocy społecznej na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego
16 sty 2025

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

pokaż więcej
Proszę czekać...