REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie zmiany w rachunkach za wodę. Zapłacimy jeszcze więcej? Opłaty będą naliczane po nowemu

wodociąg
wodociąg
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny prądu i gazu już rujnują nasze domowe budżety. Czy teraz  dojdą do tego wyższe opłaty za wodę? Już wiadomo, do jakich zmian przymierza się rząd. Nadchodzi rewolucja w rachunkach. 

Czy po podwyżce cen gazu czeka nas ciąg dalszy rujnowania domowych budżetów? Skąd to pytanie? Bo jak donosi money.pl. na stronach Rządowego Centrum Legislacji  został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

REKLAMA

Spór o opłaty za wodę trwa od kilku lat 

Czy ma to związek ze sporem jaki od kilku lat toczy się między gminami, branżą wodociągowo-kanalizacyjną a Wodami Polskimi, w którym chodzi o opłaty za wodę i ścieki na co zwraca uwagę serwis? 

Jak jest teraz? To Wody Polskie zatwierdzają taryfy. Ze względu na wzrost cen usług, wodociągowe spółki apelowały o podwyższenie taryf, ale Wody Polskie zgadzały się na to niechętnie. 

Samorządy będą ustalać ceny

Teraz będą nowe zasady naliczania opłat. Co się zmieni? Wedle założeń opublikowanego na rządowej stronie projektu, to samorządy znowu miałyby decydować o rachunkach za wodę i ścieki. Wniosek o zatwierdzenie taryfy do prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, przekazywałaby wodociągowa spółka. Ustalona taryfa miałaby obowiązywać nie dłużej niż trzy lata. 

To nie koniec zmian proponowanych przez rząd

REKLAMA

Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że samorządy będą mogły również wprowadzić taryfę progresywną. Co to oznacza w praktyce? Jej wysokość byłaby na przykład uzależniona od zużycia wody czy tego, ile osób liczy sobie  gospodarstwo domowe. Dowolności w podwyżkach jednak nie będzie. Jeśli wyniosą co najmniej 15 procent, Wody Polskie będą mogły interweniować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W założeniu, nowelizacja ma także pozwolić gminom na wprowadzenie taryfy progresywnej, choć nie byłoby to obligatoryjne. Stawki szłyby do góry na przykład  wraz ze wzrostem zużycia wody. Wedle proponowanych regulacji, progresywna stawka opłaty za wodę będzie związana z liczbą osób w gospodarstwie domowym, ustalaną na podstawie złożenia odpowiednich deklaracji. Jak przekonują autorzy projektu nowelizacji, z jednej strony gminy zyskają możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, z drugiej w elastyczny  sposób będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody. 

Czy rachunki za wodę pójdą w górę? Branża bije na alarm

Co na to  spółki z wodociągowej branży? Niektórzy biją na alarm. Portalsamorządowy.pl cytuje wypowiedź Pawła Sikorskiego, prezesa Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. – Hego zdaniem wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców - uważa  Sikorski. 

 Samorządowy serwis przytacza też opinię Mariusza Sowińskiego, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łasku. - Jeżeli rady gmin mają możliwość skierowania taryf do Wód Polskich, to nie wierzę, że z tego nie skorzystają. O ile wydłuży i utrudni to procedowanie wniosków taryfowych? – stawia pytanie prezes spółki

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Wielkie zmiany w rachunkach za wodę. Zapłacimy jeszcze więcej? Opłaty będą naliczane po nowemu

Ceny prądu i gazu już rujnują nasze domowe budżety. Czy teraz  dojdą do tego wyższe opłaty za wodę? Już wiadomo, do jakich zmian przymierza się rząd. Nadchodzi rewolucja w rachunkach. 

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Gotówka ma być zakazana, ale nie brakuje chętnych by bronić gotówki. Chcemy ją w portfelach i dostępną w bankomatach

Państwo chce wprowadzać ograniczenia - własne lub oparte na prawie unijnym. Tymczasem obywatele - konsumenci i przedsiębiorcy - są temu przeciwni. Chcemy mieć swobodny dostęp do tradycyjnego pieniądza, by mieć go w rezerwie w portfelach czy w domowych skrytkach. Nie poddamy się tak łatwo restrykcyjnym przepisom.

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Odważna propozycja: Co 7 lat urzędnik, robotnik i każdy z 3 miesiącami urlopu zdrowotnego. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

REKLAMA