REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkie zmiany w rachunkach za wodę. Opłaty poszybują w górę?

wodociąg
wodociąg
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny prądu i gazu już rujnują nasze domowe budżety. Czy teraz  dojdą do tego wyższe opłaty za wodę? Już wiadomo, do jakich zmian przymierza się rząd. Nadchodzi rewolucja w rachunkach. 

Czy po podwyżce cen gazu czeka nas ciąg dalszy rujnowania domowych budżetów? Skąd to pytanie? Bo jak donosi money.pl. na stronach Rządowego Centrum Legislacji  został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

REKLAMA

Spór o opłaty za wodę trwa od kilku lat 

Czy ma to związek ze sporem jaki od kilku lat toczy się między gminami, branżą wodociągowo-kanalizacyjną a Wodami Polskimi, w którym chodzi o opłaty za wodę i ścieki na co zwraca uwagę serwis? 

Jak jest teraz? To Wody Polskie zatwierdzają taryfy. Ze względu na wzrost cen usług, wodociągowe spółki apelowały o podwyższenie taryf, ale Wody Polskie zgadzały się na to niechętnie. 

Samorządy będą ustalać ceny

Teraz będą nowe zasady naliczania opłat. Co się zmieni? Wedle założeń opublikowanego na rządowej stronie projektu, to samorządy znowu miałyby decydować o rachunkach za wodę i ścieki. Wniosek o zatwierdzenie taryfy do prezydenta miasta, burmistrza czy wójta, przekazywałaby wodociągowa spółka. Ustalona taryfa miałaby obowiązywać nie dłużej niż trzy lata. 

To nie koniec zmian proponowanych przez rząd

REKLAMA

Z projektu nowelizacji ustawy wynika, że samorządy będą mogły również wprowadzić taryfę progresywną. Co to oznacza w praktyce? Jej wysokość byłaby na przykład uzależniona od zużycia wody czy tego, ile osób liczy sobie  gospodarstwo domowe. Dowolności w podwyżkach jednak nie będzie. Jeśli wyniosą co najmniej 15 procent, Wody Polskie będą mogły interweniować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W założeniu, nowelizacja ma także pozwolić gminom na wprowadzenie taryfy progresywnej, choć nie byłoby to obligatoryjne. Stawki szłyby do góry na przykład  wraz ze wzrostem zużycia wody. Wedle proponowanych regulacji, progresywna stawka opłaty za wodę będzie związana z liczbą osób w gospodarstwie domowym, ustalaną na podstawie złożenia odpowiednich deklaracji. Jak przekonują autorzy projektu nowelizacji, z jednej strony gminy zyskają możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, z drugiej w elastyczny  sposób będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody. 

Czy rachunki za wodę pójdą w górę? Branża bije na alarm

Co na to  spółki z wodociągowej branży? Niektórzy biją na alarm. Portalsamorządowy.pl cytuje wypowiedź Pawła Sikorskiego, prezesa Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. – Hego zdaniem wprowadzenie taryfy progresywnej wpłynie negatywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, a także znacząco podniesie ceny w niektórych progach zużycia wody, co pogorszy sytuację części odbiorców - uważa  Sikorski. 

 Samorządowy serwis przytacza też opinię Mariusza Sowińskiego, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Łasku. - Jeżeli rady gmin mają możliwość skierowania taryf do Wód Polskich, to nie wierzę, że z tego nie skorzystają. O ile wydłuży i utrudni to procedowanie wniosków taryfowych? – stawia pytanie prezes spółki

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz roku akademickiego 2024/205. Przerwy świąteczne i semestralne. Sesje egzaminacyjne. Dodatkowe dni wolne od zajęć

Kalendarz roku akademickiego 2024/205 na przykładzie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komunikat ZUS: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

ZUS przypomina, że studenci mają bezpłatne świadczenia zdrowotne (w tym wizyty u lekarza rodzinnego), jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Egzamin ósmoklasisty 2025 - kiedy wyniki?

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku? Jakie były wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w zeszłym roku w Polsce? Kiedy można spodziewać się sprawozdania CKE ze szczegółowymi wynikami egzaminu?

REKLAMA

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Uzupełniający urlop macierzyński. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, a pracodawcy dodatkowe obowiązki. Będą zmiany rozporządzeń

Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński. Nastąpi to 19 marca 2025 r. Nadchodząca zmiana przepisów sprawia, że niezbędna jest zmiana niektórych rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy. Nowe przepisy oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Podatek Belki od lat zabiera Polakom pieniądze z lokat i nie tylko. Minister finansów zapowiada zmiany, ale konkretów brak

Podatek Belki od lat uszczupla oszczędności Polaków, a jego zniesienie lub ograniczenie regularnie pojawia się w debacie publicznej. Minister finansów Andrzej Domański po raz kolejny zapowiedział reformę podatku od zysków kapitałowych, jednak nie podał żadnych szczegółów ani terminów.

REKLAMA

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Kolejny europejski kraj skraca czas pracy. A co z polskim projektem?

Kolejny europejski kraj skraca czas pracy. A co z polskim projektem? W zeszłym roku ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało prace nad skróceniem tygodnia pracy. Rozważane są dwa warianty skrócenia czasu pracy.

REKLAMA