REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek

REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek
REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas gdy amerykańskie REIT-y wypłacają miliardy dywidend, Polska wciąż nie stworzyła ram prawnych dla tego obiecującego sektora. Brak regulacji oznacza, że polscy inwestorzy muszą szukać możliwości za granicą, tracąc szansę na rozwój lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Czy nadchodzi moment, w którym Polska nadrobi zaległości?

REIT-y amerykańskie wypłaciły swoim akcjonariuszom ponad 110 mld USD dywidend w 2023 r. Ich łączna kapitalizacja na listopad br. przekracza zaś 1,5 biliona dolarów. Sektor ten generuje ogromne zyski na całym świecie, podczas gdy w Polsce wciąż pozostaje niezrealizowanym potencjałem i tematem debat prawnych. Czy polscy inwestorzy będą mogli korzystać z tych możliwości?

REKLAMA

Czym są REIT-y?

REKLAMA

REIT-y, czyli real estate investment trusts, to specjalnie skonstruowane spółki inwestycyjne, które umożliwiają lokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne, tj. biurowce, centra handlowe czy mieszkania na wynajem. Ich kluczową cechą jest wypłata zysków w formie dywidend, co sprawia, że są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów poszukujących stabilnych dochodów pasywnych. Według raportu “Economic contribution of REITs in the United States in 2023” autorstwa firmy EY, w 2023 roku amerykańskie REIT-y wypłaciły swoim akcjonariuszom około 110,8 mld USD dywidend. National Association of Real Estate Investment Trusts podaje z kolei, że ich łączna kapitalizacja na listopad 2024 roku przekroczyła 1,5 biliona dolarów.

Dynamiczny rozwój tej branży w USA jest potwierdzeniem rosnącego zainteresowania wśród inwestorów, którzy dostrzegają stabilność i atrakcyjność tego rodzaju instrumentów finansowych. – Rozwój tego sektora można dostrzec na całym świecie, nie tylko w USA. Podobny trend widoczny jest w Europie i Azji. Inwestorzy doceniają nie tylko stabilne wypłaty, ale również potencjał wzrostu wartości kapitału. W wielu krajach coraz więcej firm wprowadza struktury REIT-ów, aby umożliwić lokalnym inwestorom korzystanie z korzyści związanych z dywersyfikacją portfela i dostępem do profesjonalnie zarządzanych nieruchomości.

REIT-y przyczyniają się do zwiększenia płynności rynku nieruchomości oraz wspierają rozwój infrastruktury komercyjnej. Dodatkowo, globalne megatrendy, takie jak urbanizacja i wzrost klasy średniej, stymulują popyt na nowe powierzchnie biurowe, handlowe i mieszkaniowe, co wzmacnia potencjał rozwoju sektora w długiej perspektywie – mówi dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca i CEO CrowdREIT PLC.

SINN jako odpowiednik REIT-ów

REKLAMA

Choć REIT-y w wielu krajach stały się synonimem inwestycyjnego sukcesu, Polska wciąż pozostaje na tej mapie białą plamą. Mimo kilku prób wdrożenia odpowiednich regulacji, krajowy rynek REIT-ów nie istnieje. Plany ich wprowadzenia sięgają wielu lat wstecz. Pierwsza propozycja, zaprezentowana w 2016 roku, dotyczyła Spółek Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN), ale została szybko wycofana. Kolejny projekt, FINN, dotarł jedynie do pierwszego czytania w Sejmie, gdzie jego dalsze procedowanie utknęło. Z kolei jesienią 2018 r. ustawa o polskich REIT-ach nie została uchwalona, mimo że odpowiedni projekt trafił do Sejmu. Wówczas na przeszkodzie stanęły takie kwestie jak m.in. pandemia koronawirusa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nową propozycją jest wprowadzenie specjalnych spółek zwanych SINN, inwestujących w najem nieruchomości, mających być poniekąd rodzimym odpowiednikiem REIT-ów. Po zapoznaniu się ze szczegółami tego projektu można jednak zakładać, że będzie on kolejną klapą – mówi dr Grzegorz Mizerski.

– Propozycja budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu odmienności od międzynarodowych standardów REIT-ów. Wysokie obciążenia podatkowe, ograniczenia w zakresie inwestycji w projekty deweloperskie, czy zaporowe wymagania kapitałowe sprawiają, że model ten będzie mało atrakcyjny dla inwestorów. Przyjęcie takich regulacji może powtórzyć los niemieckich, fińskich czy włoskich REIT-ów, które borykają się z ograniczoną liczbą podmiotów na rynku. Tymczasem przykład Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii pokazuje, że przyjazne regulacje mogą znacząco ożywić sektor i stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Niestety, SINN to kolejny przykład tego, jak w Polsce dobre pomysły często przegrywają z brakiem odwagi, wiedzy i konsekwencji w ich wdrażaniu – dodaje.

Czy polskie REIT-y są możliwe?

Potencjał drzemiący w REIT-ach wciąż pozostaje u nas niezrealizowany. Onet.pl szacuje, że polski kapitał stanowi tylko od 2 do 5 proc. wolumenu inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych. Dla porównania, w Czechach ten odsetek wynosi 60 proc.

– Polacy, którzy chcą inwestować w REIT-y, mają do dyspozycji jedynie zagraniczne fundusze. Jednak korzystanie z ofert międzynarodowych często wiąże się z dodatkowymi komplikacjami. Inwestycje w obcej walucie niosą ryzyko kursowe, a systemy podatkowe innych krajów bywają trudne do zrozumienia. Ponadto brak lokalnych podmiotów oznacza mniejsze zaufanie i trudniejszy dostęp do informacji. Polska natomiast już teraz staje się celem zagranicznych spółek, które przejmują najbardziej atrakcyjne nieruchomości. Złote Tarasy, Galeria Mokotów czy liczne centra logistyczne rozsiane po całym kraju to tylko niektóre przykłady. Najwyższy czas, żeby dać możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne polskim podmiotom. Wobec braku sensownych ram prawnych do powstania REIT-ów konkurencyjnych dla ich zagranicznych odpowiedników powstaje nowa inicjatywa CrowdREIT. To projekt oparty na solidnym know-how i wieloletnim doświadczeniu w branży nieruchomości – mówi Piotr Baran, prezes ogólnopolskiego dewelopera PCG SA.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Zwolnienia grupowe 2025: kto powinien pilnie rozglądać się za nową pracą w branży motoryzacyjnej

Już w ubiegłym roku liczba miejsc pracy wśród europejskich dostawców części samochodowych mocno spadła. Zwolnienia objęły ponad 30 tysięcy osób, czyli dwukrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy zlikwidowano 15 tysięcy etatów. Nic nie wskazuje, że ten fatalny trend odmieni się w 2025 roku.

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

REKLAMA

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REIT-y w Polsce. Jest nowa propozycja, wprowadzenie specjalnych spółek

Podczas gdy amerykańskie REIT-y wypłacają miliardy dywidend, Polska wciąż nie stworzyła ram prawnych dla tego obiecującego sektora. Brak regulacji oznacza, że polscy inwestorzy muszą szukać możliwości za granicą, tracąc szansę na rozwój lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Czy nadchodzi moment, w którym Polska nadrobi zaległości?

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

REKLAMA