Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury? Tysiące wdów i wdowców ledwie wiążą koniec z końcem. Od lat padały obietnice zmian w przepisach dotyczących renty rodzinnej. Teraz wreszcie zapowiedzi stały się faktem. Po śmierci współmałżonka można się ubiegać o tak zwaną wdowią rentę. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia. Czy na Zakład Ubezpieczeń Społecznych spadnie lawina wniosków?
- Renta wdowia. Zapowiedzi stały się faktem
- Renta wdowia. Kto może się ubiegać o nowe świadczenie
- Renta wdowia. Kiedy wypłata pieniędzy
- Najpierw wniosek o rentę rodzinną
- Jaka będzie wysokość renty wdowiej
- Kalkulator wdowiej renty
Po śmierci współmałżonka nie mogli odziedziczyć jego emerytury. Wdowom i wdowcom wolno było jedynie zdecydować czy chcą dostawać swoje świadczenie, czy też 85 proc. dotychczasowej emerytury nieżyjącego męża czy żony.
Renta wdowia. Zapowiedzi stały się faktem
Od lat polscy emeryci wskazywali, że takie rozwiązanie jest krzywdzące, a kiedy umiera współmałżonek trudno związać koniec z końcem. Są kraje europejskie, gdzie wdowa, czy wdowiec mogą łączyć dwa świadczenia. Po latach politycznych obietnic zmian w przepisach dotyczących renty rodzinnej, zapowiedzi stały się faktem. Po śmierci współmałżonka można się ubiegać o tak zwaną wdowią rentę. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia. Nowe świadczenie to już hit? Jak podaje "Fakt", już 2 stycznia, do godziny dziesiątej wpłynęło do ZUS ponad siedemset wniosków, które można składać przez internet lub również osobiście.
Renta wdowia. Kto może się ubiegać o nowe świadczenie
Przyznanie wdowiej renty wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Kobiety muszą skończyć 60 lat, mężczyźni 65 lat, co ważne, do dnia śmierci współmałżonka pozostawały we wspólności małżeńskiej. Świadczenie otrzymają ci, którzy obecnie nie są w związku małżeńskim i nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym kobieta ukończyła 55 lat, a mężczyzna 60 lat.
Renta wdowia. Kiedy wypłata pieniędzy
Prawo do wypłaty połączonych świadczeń ZUS ustali z początkiem lipca 2025 roku. Jeśli ktoś złoży wniosek i warunki do wypłaty połączonych świadczeń spełni po 1 lipca, rentę wdowią ZUS ustali od spełnienia warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.
Najpierw wniosek o rentę rodzinną
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o rentę rodzinną, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR.
Następnie wdowa lub wdowiec powinni złożyć dostępny na stronie ZUS wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 roku. Podobna sytuacja dotyczy pobierających rentę rodzinną, którzy nigdy nie wnioskowali o przyznanie własnego świadczenia, na przykład emerytury.
Jaka będzie wysokość renty wdowiej
Na początku będzie to 15 proc. własnego świadczenia oraz cała renta rodzinna, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. Druga opcja to 15 proc. renty rodzinnej i 100 proc. własnego świadczenia – informuje ZUS.
Od stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w ramach renty wdowiej zostanie podwyższona do 25 proc. Łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, czyli obecnie 5 342,88 zł brutto. Jeśli suma świadczeń przekroczy tę kwotę, świadczenia ustalone w zbiegu zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej.
Kalkulator wdowiej renty
To, czy nowe przepisy dają prawo do uzyskania wdowiej renty i jaka to będzie kwota, da się sprawdzić na stronie ZUS, gdzie został uruchomiony specjalny kalkulator. Można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia. Kalkulator podpowie, który wariant wypłaty będzie korzystniejszy.