Wielkie zmiany w dodatkach z ZUS dla seniorów. Będą rekordowe. Niektóre roczniki dostaną po kilka tysięcy złotych każdego miesiąca
REKLAMA
REKLAMA
- Ilu stulatków jest w Polsce?
- Jak to jest z tą ekstraemeryturą dla najbardziej sędziwych seniorów?
- Emerytura dla stulatków. Czy trzeba składać specjalny wniosek?
Ilu stulatków jest w Polsce?
Jak wynika z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2024 roku honorową ekstraemeryturę pobierało w Polsce 3,3 tysiąca tych, którym dane było dożyć tak sędziwego wieku. Z kolei według danych GUS, pod koniec 2023 roku żyło w naszym kraju ponad 7,3 tys. stulatków. Dla porównania, w 2015 roku było ich 4,2 tysiące. To znaczy, że żyjemy coraz dłużej. Prognoza demograficzna przygotowana przez resort finansów dla długoterminowych założeń makroekonomicznych wskazuje, w 2040 roku będzie ponad dwadzieścia tysięcy stulatków, a w 2060 blisko siedemdziesiąt tysięcy.
REKLAMA
Jak to jest z tą ekstraemeryturą dla najbardziej sędziwych seniorów?
Każdy kto kończy sto lat otrzymuje w naszym kraju specjalne, comiesięczne, honorowe świadczenie, niezależnie od tego czy ma rentę czy też emeryturę. O jakich pieniądzach mowa?
Od 2025 roku zasady przyznawania tej ekstraemerytury ulegają zmianie. Do tej pory jej wysokość zależała od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin seniora. Ta zmieniała się zawsze wraz z coroczną, marcową waloryzacją. Teraz, po wejściu w życie regulacji z października 2024 roku, świadczenie zyskuje ustawową podstawę i podobnie jak to było dotychczas, będzie rokrocznie waloryzowane, dzięki czemu nie straci na wartości.
Emerytura dla stulatków. Czy trzeba składać specjalny wniosek?
REKLAMA
Ci, którzy pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat pieniądze przyznawane są z urzędu. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.
Emerytura honorowa przysługuje tym, którzy w danym roku kończą 100 lat. W 2025 roku otrzymają ją seniorzy urodzeni w 1925 roku, o ile jeszcze nie zaczęli jej pobierać w 2024 roku, oraz urodzeni w 1926 roku, którzy ukończyli 100 lat w 2025 roku.
Jakie roczniki otrzymają w świadczenie w 2025 Roku? To ci seniorzy, którzy urodzili się w 1925 roku, ale setka stuknęła im w drugiej połowie 2024 roku i wypłaty świadczenia mogą być realizowane także w roku 2025. Ektraemerytura przysługuje też rocznikowi 1926. Ci seniorzy ukończą 100 lat w 2025 roku i od tego momentu przysługuje im świadczenie honorowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.