REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z nowym rokiem ruszyło wielkie polowanie na zdrowych chorych na zwolnieniach lekarskich. ZUS zastawia nowe sidła na cwaniaków na L4

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wielkie polowanie na lewe zwolnienia lekarskie od nowego roku. ZUS ma nowe sidła na cwaniaków na L4
Remontują mieszkania, jeżdżą na zagraniczne wakacje, pracują na całego, w taki sposób niektórzy „kurują się” na zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który tropi zdrowych chorych od nowego roku zamierza przykręcić kontrolną śrubę.
Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Remontują mieszkania, jeżdżą na zagraniczne wakacje, pracują na całego, w taki sposób niektórzy „kurują się” na zwolnieniach lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który tropi zdrowych chorych od nowego roku zamierza przykręcić kontrolną śrubę. Inspektorzy zyskają nowe uprawnienia. 

Tak zdrowi „chorują” na L4

Jak się ludzie „kurują” na L4? - Jedna z pracownic aktywnie reklamowała i sprzedawała swoje wypieki poprzez media społecznościowe, wprost wskazując na dostępność i cennik. Inna wykonywała usługi masażu, a kolejna wykorzystała zwolnienie lekarskie, żeby móc się przebranżowić i w domu wykonywała odpłatnie manicure – wylicza Mikołaj Zającprezes firmy Conperio, zajmującej się problematyką absencji chorobowych. -. Byli też tacy, którzy oddawali się… zakrapianej rekreacji.

REKLAMA

Ogrom nieuczciwości jest porażający. Cezary Bachański z Warsaw Enterprise Institute szacuje, że od 30 do 50 proc. Polaków korzystało z fikcyjnych zwolnień lekarskich lub zna osoby, które to zrobiły. To świadczy o ogromnej skali problemu, który dotyka zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który tropi zdrowych chorych, od nowego roku zamierza przykręcić kontrolną śrubę, bo inspektorzy ZUS zyskają nowe uprawnienia. 

Jak będzie wyglądać kontrola zwolnień lekarskich po nowemu?

REKLAMA

Wedle obecnych przepisów kontrole zasadności zwolnień lekarskich ZUS może przeprowadzać w firmach zatrudniających nie więcej niż dwadzieścia osób. Od nowego roku kompetencje inspektorów zostaną rozszerzone również na przedsiębiorstwa mające liczniejsze załogi. To oznacza, że sama wielkość firmy nie będzie już blokować brania pod lupę tych, którzy korzystają z L4. 

To niejedyna zmiana, od stycznia 2025 roku zwiększy się również zakres nadzoru. Kontrola nie będzie się ograniczać jedynie do miejsca zamieszkania czy oficjalnie wskazanego adresu pobytu. Inspektorzy zyskają prawo do sprawdzenia lokalizacji związanej z działalnością gospodarczą. Może to dotyczyć także i innych miejsc, jeśli okaże się to pomocne w ustaleniu tego czy pracownik faktycznie choruje, czy też jest symulantem. Zmiany będą dotyczyć także sytuacji, kiedy pracownicy otrzymują zasiłek chorobowy, opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszustwa na grube miliony

W pierwszej połowie 2024 roku ZUS przeprowadził blisko 260,8 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Inspektorzy wydali 18,6 tys. decyzji, dotyczących wstrzymania wypłaty środków na poziomie około 24 mln złotych. Jeśli uwzględnić wszystkie cofnięte i obniżone zasiłki chorobowe, daje to kwotę 117,5 mln złotych! 

Przykręcanie przez ZUS kontrolnej śruby od nowego roku dotknie nie tylko pozostających w stosunku pracy i zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, ale także tych, którzy kontynuują leczenie po rozwiązaniu umowy. Dzięki temu Zakład będzie mógł wziąć pod lupę wszystkich, którym wypłacany jest zasiłek bądź świadczenie rehabilitacyjne. 

W sytuacji, kiedy inspektorzy stwierdzą nadużycie chorobowego, będą mogli nie tylko wstrzymać dalsze wypłaty, ale także domagać się zwrotu wydanych na to pieniędzy. 

 Polecamy: Niezbędnik kadrowo-płacowy 2025 - seria 12 poradników

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 700 złotych co miesiąc z ZUS. Nie ma limitu dochodów i wieku. Mało kto wie o tym dodatku

Ponad 650 złotych, tyle wynosi teraz specjalny dodatek dla tych, których dotknęła śmierć obojga rodziców. Jego wysokość jest stała, ale podlega corocznej waloryzacji wraz z rentą rodzinną. Od marca ta kwota poszła w górę.  

Ja, osoba niepełnosprawna bez dodatku do prądu z PFRON i refundacji. Koncentrator od rodziny. Nie miałam zamiaru czekać na cudzą śmierć

Dodatku do prądu przyznawanego przez PFRON nie otrzyma osoba niepełnosprawna (nawet ze stopniem znacznym, nawet podlegające leczeniu hospicyjnemu), jeżeli nie korzysta z terapii tlenowej prowadzonej przez jedną z przychodni akceptowanych przez PFRON. Do redakcji przychodzą listy niezadowolonych osób niepełnosprawnych, które spełniają wszystkie medyczne wymogi do dodatku do prądu, ale nie podlegają leczeniu w tych przychodniach.

Na czym polega telemedycyna?

Na czym polega telemedycyna? Szybka konsultacja lekarska bez wychodzenia z domu, dostęp do e-recepty czy e-zwolnienia — telemedycyna na stałe zagościła w pakietach benefitów pracowniczych. Jakie koszty się z tym wiążą i ile średnio jest się na L4?

Podpisywanie e-dowodem dokumentów w formacie PDF w aplikacji mObywatel. Jak to działa? Problemy i rozwiązania

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że "Podpisz dokument" to jedna z najnowszych usług w aplikacji mObywatel. Umożliwia podpisywanie dokumentów w formacie PDF e-dowodem. Wystarczy uzupełnić dane zgodnie z instrukcjami w usłudze i przyłożyć dowód osobisty z warstwą elektroniczną do anteny NFC smartfona. Jakie komunikaty może napotkać użytkownik w tym procesie? O co może być proszony podczas podpisywania dokumentu? Odpowiedzi na najczęstsze pytania o usługę Podpisz dokument ułatwią korzystanie z tego rozwiązania.

REKLAMA

Choroby serca. Orzeczenie i ulgi w 2025 r.

Czy choroby serca umożliwiają uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo stopu niepełnosprawności? Na jakie ulgi i przywileje może liczyć osoba z niepełnosprawnością w 2025 r.?

Darowizna w walucie wirtualnej: Czy musisz zapłacić podatek? Kiedy skarbówka może się upomnieć?

Otrzymałeś kryptowalutę w darowiźnie? Uważaj — może to oznaczać obowiązek zapłaty podatku do urzędu skarbowego. Choć waluty wirtualne nie są uznawane za legalny środek płatniczy, prawo traktuje je jako prawa majątkowe, a to oznacza, że podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na szczęście nie zawsze trzeba płacić — wiele zależy od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą i wartości darowizny.

Większe uprawnienia dla Rzecznika MŚP. Będzie nowelizacja przepisów

Wzmocnienie instytucjonalnej pozycji Rzecznika MŚP oraz doprecyzowanie jego kompetencji w zakresie ochrony praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców w Polsce – taki jest cel ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjmie projekt nowelizacji w drugim kwartale bieżącego roku.

Ilu emerytów dorabia do emerytury? ZUS: coraz więcej. Przeważają panie, bo mają mniejsze świadczenia

ZUS pokazuje dane, z których wynika, że z każdym rokiem rośnie liczba emerytów, którzy decydują się wrócić do aktywności zawodowej. Wśród dorabiających do świadczeń wypłacanych przez ZUS przeważają kobiety.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

Małe pieniądze na małe szkoły. Barbara Nowacka przedstawiła projekt ustawy wspierającej małe samorządowe szkoły

Minister edukacji Barbara Nowacka przedstawiła założenia projektu ustawy, która ma wspierać małe szkoły. Zapowiedziała też program inwestycyjny dedykowany małym szkołom. Na ich wsparcie zostanie przeznaczonych 50 mln zł.

REKLAMA