REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabronili takich kominków na drewno. Jeśli tego nie zrobicie, wlepią wam wielką karę. To nawet kilka tysięcy złotych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ogrzewanie piec drewno kominek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

To, że kopciuchy trafiły na antysmogową, czarną listę, wiedzą wszyscy. Ale niektórzy zapominają, że na cenzurowanym są też kominkina drewno, które również podlegają wyśrubowanym unijnym przepisom odnoszącym się do emisji spalin pieców. Muszą spełniać standardy określane mianem „ekoprojektu”. Dyrektywa dokładnie opisuje energetyczno-emisyjne wymagania dla źródeł ogrzewania.

REKLAMA

Nie zawsze trzeba wymieniać kominek

REKLAMA

 Lepsza wiadomość jest taka, że regulacje nie zawsze wymuszają wymianę kotła lub kominka na nowy. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy montaż odpowiednich filtrów, które zapewnią spełnienie i unijnych i wojewódzkich standardów czystości powietrza. 

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. Uchwała antysmogowa obowiązuje między innymi w województwie dolnośląskim. Choć została przyjęta już w 2017 roku, to obowiązuje od lipca tego roku. Okres na dostosowanie się do nowych regulacji, trwał więc wyjątkowo długo. 

Jak przypomina portal samorządowy.pl, przepisy zakazują użytkowania instalacji grzewczych wprowadzonych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 roku, jeśli nie spełniają one minimalnych standardów emisyjnych, odpowiadających klasie 3 w zakresie granicznych wartości emisji pyłu.

Apel o przesunięcie zakazu

REKLAMA

Zaraz po wejściu w życie nowych regulacji, radni Świdnicy apelowali do wojewódzkiego samorządu w sprawie przesunięcia zakazu użytkowania „kopciuchów”. Chcieli też wprowadzenia wyjątku dla mieszkańców korzystających z kominków jako alternatywnego źródła ogrzewania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już wiadomo. Wyjątku jednak nie będzie. Decyzja jest odmowna. Jak wyjaśnia dolnośląski marszałek Paweł Gancarz, przesunięcie terminu mogłoby stworzyć groźny precedens, prowadzący do opóźnienia lub nawet zaniechania realizacji działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza oraz życia mieszkańców Dolnego Śląska. - Takie rozwiązanie mogłoby również wywołać poczucie niesprawiedliwości wśród osób, które przestrzegając obowiązujących przepisów, zainwestowały znaczne środki w terminową wymianę przestarzałych kotłów i pieców - podkreśla marszałek cytowany przez portal samorządowy.pl

Problem w tym, że nie wszyscy mieszkańcy Świdnicy zdecydowali się na wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych. W mieście wciąż funkcjonuje blisko 2 tysiące takich instalacji. 

Można dostać słoną grzywnę 

Co z tymi, którzy starych pieców i kominków nie wymienią czy nie zainstalują filtrów? W takiej sytuacji trzeba się liczyć z karami. Za naruszenie przepisów antysmogowych można dostać mandat w wysokości do 500 zł. Można dostać też słoną grzywnę – 5 tys. zł. I nie jest to jednorazowa opłata, bo kontrolujący, na przykład strażnicy miejscy, mogą grzywnę nakładać z każdą wizytą. 

Czy w Świdnicy posypią się kary? Wojewódzki samorząd deklaruje, że organy kontrolujące stan kotłów i pieców czy kominków będą wykazywać pewną wyrozumiałość wobec tych, którzy jeszcze nie zdążyli wprowadzić zmian.

- Intencją samorządu województwa nie jest stosowanie kar finansowych za niedotrzymanie terminów jako jedynego narzędzia wdrażania uchwał antysmogowych. Równie ważne są działania edukacyjne i informacyjne, które mają uświadomić społeczeństwo o zmianach w przepisach oraz możliwościach uzyskania środków finansowych na wymianę przestarzałych – instalacji – zapewnia na łamach portalusamorządowego.pl marszałek Paweł Gancarz.

Samorządy idą na wojnę ze smogiem

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. W niektórych przepisy obowiązują już od dawna, w innych mieszkańcy mają jeszcze czas na dostosowanie się. Uchwały antysmogowe obowiązują już w Małopolsce, na Śląsku, w województwach opolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim, także mazowieckim.

W województwie lubuskim termin wymiany kotłów oraz instalacji filtrów zacznie obowiązywać od lipca 2027 roku. W województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim uchwał antysmogowych jak dotąd nie przyjęto.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

Jak wyjechać na koszt ZUS-u na rehabilitację do uzdrowiska. Dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji od 2025 roku

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

REKLAMA

Grzegorz Braun - partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Grzegorz Braun to jeden z kandydatów na Prezydenta RP w wyborach 2025 r. W jakiej partii jest Grzegorz Braun i jaki ma program wyborczy? Podajemy wiek, zawód, wykształcenie i miejsce zamieszkania kandydata.

Ulga na Internet: Ile można zyskać? Jak z niej skorzystać?

Koszty życia rosną, a dostęp do Internetu stał się nie tylko wygodą, ale często koniecznością – zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Na szczęście polskie prawo podatkowe przewiduje ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet, dzięki której możesz odliczyć część wydatków poniesionych w danym roku podatkowym. Kto może skorzystać z ulgi, jak to zrobić i na jakich zasadach? Sprawdź ten praktyczny poradnik!

Pudrowanie trupa w Ordynacji podatkowej? Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

W 2026 r. będą 3 rewolucyjne ustawy! Polski ustawodawca bierze się za: podgrzewane wyroby tytoniowe (smakowe), e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez), woreczki z syntetyczną nikotyną oraz inne produkty nikotynowe - które kupimy tylko w aptece

Co dopiero wejdzie w życie nowa ustawa ograniczająca handel tytoniem. A tu Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dwoma kolejnymi ustawami. Zmian dla palaczy ciąg dalszy! Czy to będzie koniec rynku tytoniowego w takim kształcie jak obowiązuje aktualnie? Czy po tych 3 nowych ustawach będzie krach? No i co na to młodzież i palacze, których zmiany dotkną bezpośrednio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno wskazuje, że atrakcyjne smaki i zapachy (np. owocowe czy mentolowe) przyciągają młodych ludzi i zwiększają ryzyko uzależnienia.

REKLAMA

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

REKLAMA