REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabronili takich kominków na drewno. Jeśli tego nie zrobicie, wlepią wam wielką karę. To nawet kilka tysięcy złotych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ogrzewanie piec drewno kominek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

To, że kopciuchy trafiły na antysmogową, czarną listę, wiedzą wszyscy. Ale niektórzy zapominają, że na cenzurowanym są też kominkina drewno, które również podlegają wyśrubowanym unijnym przepisom odnoszącym się do emisji spalin pieców. Muszą spełniać standardy określane mianem „ekoprojektu”. Dyrektywa dokładnie opisuje energetyczno-emisyjne wymagania dla źródeł ogrzewania.

REKLAMA

Nie zawsze trzeba wymieniać kominek

REKLAMA

 Lepsza wiadomość jest taka, że regulacje nie zawsze wymuszają wymianę kotła lub kominka na nowy. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy montaż odpowiednich filtrów, które zapewnią spełnienie i unijnych i wojewódzkich standardów czystości powietrza. 

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. Uchwała antysmogowa obowiązuje między innymi w województwie dolnośląskim. Choć została przyjęta już w 2017 roku, to obowiązuje od lipca tego roku. Okres na dostosowanie się do nowych regulacji, trwał więc wyjątkowo długo. 

Jak przypomina portal samorządowy.pl, przepisy zakazują użytkowania instalacji grzewczych wprowadzonych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 roku, jeśli nie spełniają one minimalnych standardów emisyjnych, odpowiadających klasie 3 w zakresie granicznych wartości emisji pyłu.

Apel o przesunięcie zakazu

REKLAMA

Zaraz po wejściu w życie nowych regulacji, radni Świdnicy apelowali do wojewódzkiego samorządu w sprawie przesunięcia zakazu użytkowania „kopciuchów”. Chcieli też wprowadzenia wyjątku dla mieszkańców korzystających z kominków jako alternatywnego źródła ogrzewania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już wiadomo. Wyjątku jednak nie będzie. Decyzja jest odmowna. Jak wyjaśnia dolnośląski marszałek Paweł Gancarz, przesunięcie terminu mogłoby stworzyć groźny precedens, prowadzący do opóźnienia lub nawet zaniechania realizacji działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza oraz życia mieszkańców Dolnego Śląska. - Takie rozwiązanie mogłoby również wywołać poczucie niesprawiedliwości wśród osób, które przestrzegając obowiązujących przepisów, zainwestowały znaczne środki w terminową wymianę przestarzałych kotłów i pieców - podkreśla marszałek cytowany przez portal samorządowy.pl

Problem w tym, że nie wszyscy mieszkańcy Świdnicy zdecydowali się na wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych. W mieście wciąż funkcjonuje blisko 2 tysiące takich instalacji. 

Można dostać słoną grzywnę 

Co z tymi, którzy starych pieców i kominków nie wymienią czy nie zainstalują filtrów? W takiej sytuacji trzeba się liczyć z karami. Za naruszenie przepisów antysmogowych można dostać mandat w wysokości do 500 zł. Można dostać też słoną grzywnę – 5 tys. zł. I nie jest to jednorazowa opłata, bo kontrolujący, na przykład strażnicy miejscy, mogą grzywnę nakładać z każdą wizytą. 

Czy w Świdnicy posypią się kary? Wojewódzki samorząd deklaruje, że organy kontrolujące stan kotłów i pieców czy kominków będą wykazywać pewną wyrozumiałość wobec tych, którzy jeszcze nie zdążyli wprowadzić zmian.

- Intencją samorządu województwa nie jest stosowanie kar finansowych za niedotrzymanie terminów jako jedynego narzędzia wdrażania uchwał antysmogowych. Równie ważne są działania edukacyjne i informacyjne, które mają uświadomić społeczeństwo o zmianach w przepisach oraz możliwościach uzyskania środków finansowych na wymianę przestarzałych – instalacji – zapewnia na łamach portalusamorządowego.pl marszałek Paweł Gancarz.

Samorządy idą na wojnę ze smogiem

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. W niektórych przepisy obowiązują już od dawna, w innych mieszkańcy mają jeszcze czas na dostosowanie się. Uchwały antysmogowe obowiązują już w Małopolsce, na Śląsku, w województwach opolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim, także mazowieckim.

W województwie lubuskim termin wymiany kotłów oraz instalacji filtrów zacznie obowiązywać od lipca 2027 roku. W województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim uchwał antysmogowych jak dotąd nie przyjęto.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konklawe 2025. Jak będzie wybierany nowy papież? Eligo in Summum Pontificem ...?

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają 28 kwietnia 2025 r. w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja. Konklawe musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci papieża.

Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia PIT za 2024 rok – podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Choć część osób liczy na to, że „samo się rozliczy”, brak działania może mieć poważne konsekwencje: od kar finansowych, przez odsetki, aż po odpowiedzialność karno-skarbową. Czy naprawdę warto ryzykować i czekać? Sprawdzamy, co grozi za spóźnienie i jak szybko naprawić ewentualne błędy.

​Błędy księgowości, które mogą kosztować Cię więcej, niż myślisz. Jak ich uniknąć​?

Prowadzenie księgowości to jedno z najważniejszych zadań w każdej firmie. Niestety, nawet drobne pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w księgowości oraz sposoby ich unikania.​

Jest kilka sposobów na usunięcie z umowy kredytu klauzuli zmiennego oprocentowania opartej o WIBOR. Polemika prawników – mecenas Stalski odpowiada mecenasowi Wandzlowi

Podczas spektaklu, sztukmistrz odwraca uwagę publiczności gestem jednej ręki, a drugą wykonuje swoją sztuczkę. Lubimy iluzję, bo pozwala nam na odskocznię od prozy życia codziennego. Tymczasem z informacjami krążącymi w debacie publicznej jest zgoła inaczej niż w trakcie spektaklu magii. Zamiast rozsiąść się wygodnie i delektować się pokazem, chodzi o to, aby nie dać się zwieść temu, czym próbuje się odwrócić naszą uwagę.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Trzeba teraz płacić podatek od ogrodzenia i blaszanego garażu? Miliony Polaków w szoku

Ta informacja szeroko rozlała się w sieci i była z oburzeniem komentowana w mediach społecznościowych. Poszła fama, że teraz trzeba płacić podatek od ogrodzenia. Ile w tym prawdy. Ziarnko. Chodzi o zmiany jakie w systemie opodatkowania nieruchomości pojawiły się z początkiem nowego roku. Szok wywołała też informacja o obłożeniu podatkiem blaszanych garaży. Te wszystkie wątpliwości wyjaśnia resort finansów.

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. SK 140/20 jest już prawomocne

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

REKLAMA

Komornik bezradny. Z tego konta egzekucja jest niemożliwa

Czy komornik może wejść na konto w Revolut? Na to pytanie można uzyskać różne, jak również sprzeczne odpowiedzi. My zapytaliśmy ekspertów i wyjaśniamy jak jest naprawdę.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA