To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Maja Retman
rozwiń więcej
ogrzewanie piec drewno kominek / Shutterstock

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

To, że kopciuchy trafiły na antysmogową, czarną listę, wiedzą wszyscy. Ale niektórzy zapominają, że na cenzurowanym są też kominkina drewno, które również podlegają wyśrubowanym unijnym przepisom odnoszącym się do emisji spalin pieców. Muszą spełniać standardy określane mianem „ekoprojektu”. Dyrektywa dokładnie opisuje energetyczno-emisyjne wymagania dla źródeł ogrzewania.

Nie zawsze trzeba wymieniać kominek

 Lepsza wiadomość jest taka, że regulacje nie zawsze wymuszają wymianę kotła lub kominka na nowy. W niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczy montaż odpowiednich filtrów, które zapewnią spełnienie i unijnych i wojewódzkich standardów czystości powietrza. 

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. Uchwała antysmogowa obowiązuje między innymi w województwie dolnośląskim. Choć została przyjęta już w 2017 roku, to obowiązuje od lipca tego roku. Okres na dostosowanie się do nowych regulacji, trwał więc wyjątkowo długo. 

Jak przypomina portal samorządowy.pl, przepisy zakazują użytkowania instalacji grzewczych wprowadzonych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 roku, jeśli nie spełniają one minimalnych standardów emisyjnych, odpowiadających klasie 3 w zakresie granicznych wartości emisji pyłu.

Apel o przesunięcie zakazu

Zaraz po wejściu w życie nowych regulacji, radni Świdnicy apelowali do wojewódzkiego samorządu w sprawie przesunięcia zakazu użytkowania „kopciuchów”. Chcieli też wprowadzenia wyjątku dla mieszkańców korzystających z kominków jako alternatywnego źródła ogrzewania. 

Już wiadomo. Wyjątku jednak nie będzie. Decyzja jest odmowna. Jak wyjaśnia dolnośląski marszałek Paweł Gancarz, przesunięcie terminu mogłoby stworzyć groźny precedens, prowadzący do opóźnienia lub nawet zaniechania realizacji działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza oraz życia mieszkańców Dolnego Śląska. - Takie rozwiązanie mogłoby również wywołać poczucie niesprawiedliwości wśród osób, które przestrzegając obowiązujących przepisów, zainwestowały znaczne środki w terminową wymianę przestarzałych kotłów i pieców - podkreśla marszałek cytowany przez portal samorządowy.pl

Problem w tym, że nie wszyscy mieszkańcy Świdnicy zdecydowali się na wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych. W mieście wciąż funkcjonuje blisko 2 tysiące takich instalacji. 

Można dostać słoną grzywnę 

Co z tymi, którzy starych pieców i kominków nie wymienią czy nie zainstalują filtrów? W takiej sytuacji trzeba się liczyć z karami. Za naruszenie przepisów antysmogowych można dostać mandat w wysokości do 500 zł. Można dostać też słoną grzywnę – 5 tys. zł. I nie jest to jednorazowa opłata, bo kontrolujący, na przykład strażnicy miejscy, mogą grzywnę nakładać z każdą wizytą. 

Czy w Świdnicy posypią się kary? Wojewódzki samorząd deklaruje, że organy kontrolujące stan kotłów i pieców czy kominków będą wykazywać pewną wyrozumiałość wobec tych, którzy jeszcze nie zdążyli wprowadzić zmian.

- Intencją samorządu województwa nie jest stosowanie kar finansowych za niedotrzymanie terminów jako jedynego narzędzia wdrażania uchwał antysmogowych. Równie ważne są działania edukacyjne i informacyjne, które mają uświadomić społeczeństwo o zmianach w przepisach oraz możliwościach uzyskania środków finansowych na wymianę przestarzałych – instalacji – zapewnia na łamach portalusamorządowego.pl marszałek Paweł Gancarz.

Samorządy idą na wojnę ze smogiem

Terminy wymiany kotłów oraz instalacji filtrów są różne w poszczególnych województwach. W niektórych przepisy obowiązują już od dawna, w innych mieszkańcy mają jeszcze czas na dostosowanie się. Uchwały antysmogowe obowiązują już w Małopolsce, na Śląsku, w województwach opolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim, także mazowieckim.

W województwie lubuskim termin wymiany kotłów oraz instalacji filtrów zacznie obowiązywać od lipca 2027 roku. W województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim uchwał antysmogowych jak dotąd nie przyjęto.

 

Infor.pl
Czy 22.12.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
22 gru 2024

Tak, dziś 22 grudnia 2024 roku jest niedziela handlowa. I to chyba najbardziej handlowa ze wszystkich niedziel w roku. Chyba praktycznie każdy Polak ma w planach 22.12.2024 mniejsze lub większe zakupy. To ostatnia wszak niedziela przed Bożym Narodzeniem i ostatnia okazja na kompleksowe zakupy - od produktów na wigilijny i świąteczny stół po przezenty pod choinkę.

Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie
21 gru 2024

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski
22 gru 2024

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień
22 gru 2024

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych
21 gru 2024

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku
22 gru 2024

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej
21 gru 2024

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu
20 gru 2024

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady
21 gru 2024

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym
21 gru 2024

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

pokaż więcej
Proszę czekać...